$
בורסת ת"א

טבע מכה את התחזיות בסיכום הרבעון הראשון - החוב ירד ל-24.3 מיליארד דולר

טבע מסכמת את הרבעון עם הכנסות של 4.4 מיליארד דולר ורווח של 76 סנט למניה - האנליסטים ציפו להכנסות של 4.15 מיליארד דולר ורווח של 59 סנט למניה בלבד; המנכ"ל שולץ: "התוצאות הושפעו מביקוש גבוה יותר בשווקים העיקריים שלנו למוצרים גנריים, למוצרים ללא מרשם, ולמוצרי נשימה"

סופי שולמן 14:0907.05.20

טבע מכה את תחזיות האנליסטים בסיכום הרבעון הראשון: חברת הפארמה הישראלית רשמה ברבעון הכנסות של 4.4 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2020 - צפי האנליסטים עמד על הכנסות של 4.15 מיליאר דולר. הרווח הנקי למניה עמד על 76 סנט, מהותית מעל הציפיות בשוק שעמדו על 59 סנט בלבד. מניית טבעבת"א קופצת ב-13.5%, מניית טבעבניו יורק מזנקת בטרום מסחר ב-9%.

 

השיפור גם בא לידי ביטוח בתזרים מזומנים של 305 מיליון דולר מפעילות, פי שלושה לעומת התקובפה המקבילה ב-2019. בטבע תולים את העלייה גם בתשלומי בונוסים נמוכים יותר לעובדים בגין השנה האחרונה. התזרים החופשי הסתכם בחצי מיליארד דולר ואיפשר לטבע להמשיך להפחית את החוב מרמה של 26.9 מיליארד דולר בתום 2019 ל-26.1 מיליארד דולר כעת. ברבעון המקביל הסתכם תזרים המזומנים החופשי ב-360 מיליון דולר.  

 

חרף משבר הקורונה החברה מאשרת את התחזית השנתית המלאה עם הכנסות של כ-17 מיליאר דולר, רווח נקי של 2.3-2.55 דולר למניה ותזרים מזומנים חופשי של 1.8- 2.2 מיליארד דולר. החוב של טבע צומצם לסכום של 24.3 מיליארד דולר.  

 

גם בהשוואה לרבעון הרביעי של 2019 המספרים של טבע נראים טוב. ההכנסות דומות לאלו של הרבעון הקודם. הרווח התפעולי הגיע ברבעון הראשון ל-191 מיליון דולר, שיפור קל מול הרבעון הקודם והרווח הנקי לפי כללי GAAP עמד על 69 מיליון דולר או 6 סנטים למניה, מעט יותר נמוך מהרבעון הקודם אך הדבר נובע מסוגיות מיסוי.

 

התוצאות של טבע משקפות צמיחה רבעונית, גם אם צנועה לראשונה זה זמן רב. בטבע מסבירים את העלייה בהכנסות בעיקר בשוק האירופי והמשך הצמיחה המהירה בהכנסות מאוסטדו, תרופה לטיפול בהפרעות עצביות שמכירותיה הגיעו ל-122 מיליון דולר. ואולם דווקא באוסטדו שט מכירות התרופה היו נמוכות מאשר ברבעון הקודם אז הגיעו ל-136 מיליון דולר וגם התחזיות הניחו מכירות של 133-135 מיליון דולר של התרופה. בהשוואה לרבעון המקביל, מכירות התרופה משקפות זינוק של 64% 

 

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

תרופת אג'ובי לטיפול במיגרנה דווקא עמדה במדויק בתחזית עם מכירות של 29 מיליון דולר, אך הציפיות מלכתחילה לא היו גבוהות. שתי התרופות יחד כבר מתקרבות למכירות הקופקסון בארה"ב שהסתכמו ברבעון הראשון ב-198 מיליון דולר, אך עדיין לא מפצות לגמרי על אובדן ההכנסות מהתרופה לטרשת הנפוצה.

 

אחד הנתונים שמסקרנים יותר מכל את המשקיעים הוא מכירות תרופות הביוסימלר שהשיקה טבע במהלך הרבעון בארה"ב ובראשן טרוקסימה לטיפול בסוגים אחדים של סרטן. טבע מסווגת את המכירות האלה בסעיף הגנריקה הכללי שייצר הכנסות של 952 מיליון דולר בדומה לתקופה המקבילה. משמעות הדבר הוא שהביוסימלר מחפוה על המשך השחיקה בהכנסות מהגנריקה הקלאסית של יצרנית התרופות הישראלית.

 

מנכ"ל טבע קאר שולץ אמר עם פרסום הדוחות כי "התוצאות החזקות מאוד שלנו ברבעון הראשון  הושפעו  ביקוש גבוה יותר בשווקים העיקריים שלנו למוצרים גנריים, למוצרים ללא מרשם, ולמוצרי נשימה. הכנסות חזקות יותר בקטגוריות אלה, יחד עם צמיחה ברווח התפעולי והרווח נטו שלנו תרמו לתזרים מזומנים חופשי חזק ולהפחתה נוספת של החוב הנקי שלנו ל -24.3 מיליארד דולר". 

 

שנת 2020 הביאה עמה משבר בריאות עולמי חסר תקדים, שהשפיע על כל המדינות והתעשיות, לרבות תעשיית התרופות, הממלאת תפקידים רבים בהתמודדות עם המגיפה. בעת שהתעשייה שלנו מגיבה לאתגר, אנו מקבלים תזכורת על החשיבות של אספקה אמינה של תרופות גנריות באיכות גבוהה העונה על ביקושים קריטיים. טבע הגיבה לאתגר זה על ידי תמיכה במאמצים של ממשלות ושירותי בריאות כדי לרסן את השפעת הנגיף. עשינו זאת תוך נקיטת צעדים משמעותיים לשמירה על בריאותם ורווחתם של עובדינו, אשר פעלו במרץ בכדי להבטיח כי כל מתקני הייצור וההפצה שלנו יישארו פתוחים כדי לאפשר אספקה בטוחה של תרופות וחומרים כימיים פעילים ללקוחותינו, ולמיליוני מטופלים ברחבי העולם", הוסיף עוד שולץ.  

קאר שולץ מנכ"ל טבע קאר שולץ מנכ"ל טבע צילום: ניצן דרור

 

x