$
בורסת ת"א

הורדת דירוג נוספת לדלק: עילה לפירעון מיידי של כל סדרות האג"ח ב-6 מיליארד שקל

חברת הדירוג הורידה את הדירוג של קבוצת דלק ל-CCC לאחר הערת העסק החי שהתפרסמה בדוחות וברקע הדרישה של בנק לאומי לחזק את הבטחונות; במעלות כתבו כי התגבר הסיכון "שהחברה תגיע לכשל פירעון או תידרש לבצע הסדר חוב, בשל החרפת היחסים עם בעלי החוב"

גולן חזני 12:4905.05.20

קבוצת דלק סופגת הורדת דירוג נוספת ממעלות: החברה הורידה את הדירוג של קבוצת דלק בארבע נקודות דירוג (נואוצ'ים) ל-CCC. הורדת הדירוג מהווה עילה לפירעון מיידי של כל סדרות האג"ח של החברה בסך כ-6 מיליארד שקל, והפעם במפורש לפי שטר הנאמנות. ההורדה גם תגרור הוצאה ממדדי התל בונד של סדרות האג"ח שעדיין נסחרות בהן, כך שתעודות הסל ייאלצו למכור אותן.

 

 

הורדת הדירוג שביצעה חברת מידרוג לפני כחודש הביאה לעילה לפירעון מיידי בשלוש מתוך שבע סדרות האג"ח של קבוצת דלק, שבהן הספיקה הורדת דירוג של אחת משתי חברות הדירוג אל מתחת הרף. אבל אז פיטרה דלק את מידרוג, וטענה כי הדבר משאיר את המחזיקים ללא עילה לפרעון מיידי. עתה עם הורדת הדירוג של מעלות, עילת ההפרעון המיידי יצוקה וקיימת, ומחזיקי האג"ח מתכוונים להשתמש בה.

 

ההודעה מתווספת להורדה קודמת של ארבע רמות שביצעה מעלות ב-1 באפריל, מ-A ל-BBB מינוס. זאת אחרי שבועות שבהם נסחרו האג"ח של הקבוצה בתשואות תלת ספרתיות, המגלמות צפי לחדלות פירעון. מעלות הצמידה אז לדירוג תחזית שלילית, כלומר צפי להורדת דירוג נוספת בקרוב - וזו הגיעה היום (ג').

 

הורדת הדירוג הקודמת של מעלות עוררה ביקורת, כיוון שהייתה מאופקת יחסית להורדה הדרמטית של 14 רמות שביצעה חברת הדירוג המתחרה מידרוג, מרמה של A2 לרמה של Ca. שבועיים אחרי אותה הורדה של מידרוג הפסיקה דלק את ההתקשרות עם מידרוג ונשארה רק עם מעלות.

 

נראה כי לאחר הערת העסק החי שהתפרסמה השבוע בדוחות דלק, לא נותר מרחב תמרון כלשהו לגבי הדירוג של הקבוצה.

 

הנימוקים להורדה הפעם היו הצעד של בנק לאומי שדרש מדלק לחזק בטחונות כדי למנוע פרעון מיידי של הלוואה של 100 מיליון שקל. עוד ציינו במעלות את האיום של מחזיקי האג"ח להעמיד את החוב לפירעון מיידי, ואת הערת העסק החי בדוחות.

 

"להערכתנו, ההתפתחויות האחרונות מעידות על התגברות הסיכון שהחברה תגיע לכשל פירעון או תידרש לבצע הסדר חוב, בשל החרפת היחסים עם בעלי החוב המתבטאת בפניות לבתי משפט, איום למימוש שעבודים ואיום בפירעון מידי. זאת במקביל לחשש לירידה נוספת בשווי נכסי החברה", כתבו עורכי הסקירה מטעם מעלות, סיון מסילתי ותמר שטיין.

 

"התחזית השלילית משקפת את העלייה המשמעותית בסיכון שהחברה תגיע לכשל פירעון או תבצע הסדר חוב בחודשים הקרובים. בהינתן המשך קיומן של נסיבות עסקיות, פיננסיות או כלכליות שליליות, קיים חשש כי החברה לא תוכל לפרוע את התחייבויותיה הפיננסיות", כתבו במעלות והוסיפו כי "חלה עלייה משמעותית נוספת בסיכון לכשל פירעון או הסדר חוב, והחברה תלויה בהתפתחויות עסקיות ופיננסיות חיוביות על מנת לעמוד בהתחייבויותיה".

x