$
שווקי חו"ל

דיווח שוטף

בורסות ניו יורק פתחו את החודש בצלילה; טסלה נפלה ב-10.3%

מדד נאסד"ק צנח ב-3.2%, כשברקע, נשיא ארה"ב שב לאיים בהטלת מכסים על סין; המדדים המובילים רשמו ירידה שבועית קלה; גאון? אלון מאסק פישל פעמיים לאחר ציוץ אסור בטוויטר כי המניה "נסחרת בשווי גבוה מדי"; גם בזוס אוכל אותה פעמיים בגלל דוחות מאכזבים וזימון לשימוע בקונגרס על שימוש במידע אסור, אמזון צללה ב-7.6%; הנפט האמריקאי טיפס השבוע ב-17% לאחר שלושה שבועות של ירידות; גיליאד מטפסת במסחר המאוחר לאחר אישור התרופה שלה לקורונה

נועם לנדמן 23:0401.05.20

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

ניקיי האנג סנג שנגחאי דאקס קאק פוטסי דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

 

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

 

23:00 - וול סטריט פותחת את חודש מאי בצלילה על רקע האיומים של טראמפ להטיל מכסים נוספים על מוצרים מסין; מדד נאסד"ק צנח ב-3.2%, S&P 500 נפל ב-2.8% ודאו ג'ונס נחתך ב-2.6%. בסיכום שבועי - המדדים דאו ג'ונס ו-S&P 500 נחלשו ב-0.2% ונאסד"ק נסוג ב-0.3%.

 

בלטו היום במסחר - טסלה נפלה ב-10.3% לאחר ציוץ מפתיע (ואולי לא כל כך) מצד המנכ"ל מאסק, אמזון צללה ב-7.6% לאחר דוחות והזמנה לשימוע בקונגרס. מניית גילאד שנחלשה היום ב-4.8%, מטפסת כעת ב-0.4% במסחר המאוחר לאחר שטראמפ הודיע רגע לפני הנעילה כי החברה כי תקבל הרשאה מה-FDA להשתמש בתרופה שלה לטיפול בנגיף הקורונה. אקסון מובייל בהפסד רבעוני ראשון אחרי שלושה עשורים, המניה נחתכה ב-7.1%. 

 

22:50 - טראמפ: גיליאד תקבל הרשאה ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) להשתמש בתרופה שלה, הרמדסיבר, לטיפול בנגיף הקורונה.

 

21:55 - הנפט האמריקאי מסוג WTI רשם עלייה שבועית של 16.8%, לאחר שלושה שבועות של ירידות. טיפס היום ב-5% (94 סנט) לשווי של 19.78 דולר לחבית. ברקע, קיצוצים בתפוקה של המדינות החברות באופ"ק+, לצד עליות במלאים - מתונות יותר מכפי שציפו האנליסטים. הברנט ירד היום ב-0.6% (7 סנט) למחיר של 26.31 דולר לחבית, אך רשם עלייה שבועית של 6.6%.

 

21:10 - דיווחים בארה"ב: הרץ העולמית עשויה להכריז על פשיטת רגל בעוד שלושה ימים - המניה צונחת ב-12% בוול סטריט. לפי הדיווחים, חובותיה של חברת השכרת הרכב נאמדים ב-17 מיליארד דולר. השפעתו של המהלך על השוק הישראלי אינה ברורה בשלב זה.

 

 

השכרת רכב hertz השכרת רכב hertz צילום: בלומברג

 

20:25 - הזהב טיפס היום ב-0.4% (6.70 דולר) לשווי של 1,700.90 דולר לאונקיה, על רקע איומי טראמפ כלפי סין כי יטיל מכסים נוספים על מוצרים שלה. אמנם הזהב זינק בחודש אפריל ב-6.1%, אך רשם השבוע ירידה ראשונה מאז אמצע מרץ ונחתך ב-2%.

 

19:35 - הירידות בניו יורק מתחזקות, בעקבות איומיו של טראמפ כי יטיל מכסים נוספים על מוצרים מסין: מדד נאסד"ק צונח כבר ב--3.5%, S&P 500 צולל ב-3.1% ודאו ג'ונס ב-2.5%. אלון מאסק מסייע לירידות המחריפות בפנינים משלו על מניית החברה (ראו עדכון מוקדם יותר). מי אמר שלמילים אין כוח? מדד הפחד מזנק ב-14%.

 

18:50 - נעילה בבורסת לונדון: מדד פוטסי צנח היום ב-2.3%, על רקע איומי נשיא ארה"ב טראמפ כי יטיל מכסים נוספים על מוצרים מסין. בתיירות - קארניבל נפלה ב-8.4%, TUI נחתכה ב-5.2. בנפט - BP צללה ב-7%. ברכב - רולס רויס מחקה 5.1%. בורסת פרנקפורט ובורסת פריז בחופשת חג הפועלים.

 

18:45 - אילון מאסק עושה זאת שוב - אחרי שהתחייב בפני רשות ני״ע לא לצייץ עוד בטוויטר נתונים ומידע על חברת טסלה הנסחרת בבורסה, הוא מצייץ היום, לא פחות ולא יותר - “המחיר של מניית טסלה גבוה מדי, לדעתי״. המשקיעים לא חיכו להסברים והמנייה יורדת עתה ב-10%.

 

 

 

18:35 - בזוס על הגריל - זומן לקונגרס על עדות שקר: ועדת השיפוט של הקונגרס האמריקאי טוענת כי אנשיו של מנכ"ל אמזון שיקרו בעדותם האחרונה; החשד: החברה השתמשה בנתונים אישיים של לקוחות שנשמרו אצל אנשי מכירות מצד שלישי, במטרה למכור להם מוצרים מותאמים לפי המידע האסור בשימוש; באמזון מכחישים את הטענות; המניה צונחת ב-7% בוול סטריט.

 

17:35 - מדד מנהלי הרכש בסקטור היצרני (ISM) צלל ל-41.5% בחודש אפריל - השיעור הנמוך מאז אפריל 2009: בחודש מרץ עמד המדד על שיעור של 49.1%. תחזית האנליסטים הייתה פסימית יותר – עמדה על שיעור של 35%. יש לציין כי כל שיעור שעומד מתחת ל-50% מצביע על התכווצות בפעילות היצרנית. הנפילה שהחלה כבר במרץ, קרתה בגלל נפילה חדה בייצור, בהזמנות ובתעסוקה

 

17:10 - קולגייט-פלמוליב נסחרת ביציבות לאחר הדוחות הרבעוניים: הרווח הנקי עמד על 715 מיליון דולר או 83 סנט למניה, או לפי רווח מתואם של 75 סנט למניה – מעט מעל התחזיות שעמדו על 73 סנט למניה. ההכנסות עמדו על 4.1 מיליארד דולר, גם מעט מעל צפי האנליסטים שעמד על 4.06 מיליארד דולר.

 

 

משחות שיניים של קולגייט בסופרמרקט בניו יורק משחות שיניים של קולגייט בסופרמרקט בניו יורק צילום: בלומברג

 

16:50 - מניית חברת ווסטרן דיגיטל Western Digital צוללת ב-16% בפתיחת המסחר בניו יורק ונועלת את מדד נאסד"ק 100, לאחר תוצאות מאכזבות ברבעון הפיסקאלי השלישי (שהסתיים ב-3 לאפריל): יצרנית הדיסק הקשיח פיספסה את התחזיות לרווח הנקי, ואף הנמיכה את התחזיות שלה לרבעון הפיסקאלי הרביעי (הנוכחי): הכנסות החברה ברבעון עמדו על 4.18 מיליארד דולר, בהתאם לתחזיות, והחברה אף רשמה עלייה של 13.6% לעומת הרבעון הפיסקאלי השלישי ב-2019. הרווח המתואם עמד על 0.85 דולר למניה בהשוואה לרווח מתואם של 0.17 דולר למניה ברבעון המקביל, אך הצפי עמד על רווח מתואם של 0.93 דולר למניה.

 

16:30 - לאחר החודש הטוב מזה שלושה עשורים, וול סטריט פותח את חודש מאי בירידות חדות, ביומו האחרון של המסחר השבוע: ברקע - דוחות רבעוניים מאכזבים אצל חלק מהחברות הגדולות (כמו אמזון), לצד איומיו של טראמפ כלפי סין בהטלת מכסים על מוצרים: מדד דאו ג'ונס נחתך ב-1.6%, S&P 500 מוחק 1.8% ונאסד"ק רושם ירידה חדה של 2.2%. אמזון צוללת ב-5.3% לאחר דוחות. עוד בולטות - ווסטרן דיגיטל נופלת ב-16%, זום מטפסת ב-3.7%, סיאטל ג'נטיק מזנקת ב-9%, גיליאד נחתכת ב-5%. בואינג היחידה בדאו ג'ונס שנצבעת בירוק - מטפסת ב-0.8%.

 

15:50 - אקסון מובייל רושמת הפסד רבעוני ראשון, לאחר שלושה עשורים, בעקבות הירידה החדה במחירי הנפט: ענקית האנרגיה הפסידה 610 מיליון דולר, לעומת רווח נקי של 2.4 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד. יריבתה, שברון, דווקא רשמה רווח נקי של 3.6 מיליארד דולר ברבעון - 36% יותר מהרבעון המקביל, אך בחברה ציינו כי בהמשך השנה צפויה נפילה ברווחים, בגלל הצלילה במחירי הנפט.

 

 

אסדת קידוח של אקסון מובייל אסדת קידוח של אקסון מובייל צילום: בלומברג

 

15:45 - נשיא הבנק הפדרלי בדאלאס, רוברט קפלן, אמר כי גם לאחר ההתאוששות הצפויה לדעתו בכלכלה האמריקאית במחצית השנייה של השנה, 2020 תרשום ירידה חדה של 5% בצמיחה. עוד לדבריו, בסוף השנה שיעור האבטלה יעמוד על 8%-10%.

 

15:00 - החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על ירידות של עד 2.4% בתחילת המסחר. למרות שהיום הוא יום השישי הראשון בחודש - דו"ח התעסוקה לחודש אפריל יפורסם רק בשבוע הבא, 8 במאי.

 

מניית אפל, שפרסמה את דוחותיה אמש ובהם עקפה את תחזיות האנליסטים, מאבדת 2.6% במסחר המוקדם.

 

14:00 -  מניית אמזוןמאבדת כ-5% במסחר המוקדם בוול סטריט; ענקית הקניות המקוונות פרסמה אמש את דוחותיה לרבעון - ופספסה את תחזית הרווח. המניה צונחת ב-2.9% במסחר המוקדם בוול סטריט. בתוך כך, החברה הודיעה לעובדיה שעבודתם יכולה להתבצע מהבית, כי הם יכולים להמשיך בכך לפחות עד תחילת באוקטובר. בכך היא האריכה את ציר הזמן לחזרה לעבודה עבור עובדים רבים, בעודה עומדת בפני ביקורת סביב תנאי העבודה במתקני האחסון שלה.

 

 

משאית של אמזון משאית של אמזון צילום: שאטרסטוק

 

 

11:15 -  מדד פוטסי בלונדון מאבד 2.4%. מרבית השווקים באירופה, בהם גרמניה, צרפת ואיטליה, סגורים היום לרגל יום הפועלים.

 

הירידות בבריטניה נרשמות על אף דברי ראש הממשלה בוריס ג'ונסון מאתמול, שלפיהם המדינה עברה את שיא המגפה; בכוונתו של ג'ונסון להציג בשבוע הבא תוכנית יציאה מהסגר.

 

10:45 - נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש (ה') שעסקת הסחר שהשיג עם סין היא בעלת חשיבות משנית כרגע לעומת מגפת הקורונה, ואיים בהטלת מכסים חדשים על מוצרים סיניים, בעוד ממשלו מתכנן צעדי תגובה נגד בייג'ינג על התנהלותה לנוכח התפרצות המגפה. בתוך כך, נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, הצטרפה לקריאות לפתוח בחקירה לגבי מקור נגיף הקורונה, ואמרה שסין צריכה להיות מעורבת גם היא בתהליך.

 

 

טראמפ טראמפ צילום: MCT

 

08:30 - מרבית הבורסות באסיה סגורות היום לרגל יום הפועלים. בבורסות שכן נפתחו, נרשמו ירידות שערים - טוקיו איבדה 2.6%, ובאוסטרליה נרשמו ירידות של 3.6% (מניית BHP צנחה ביותר מ-6%).

 

כאמור, מרבית הבורסות באסיה, בהן הונג קונג, סין, דרום קוריאה, טייוואן, סינגפור ואינדונזיה, סגורות היום לרגל יום הפועלים.

 

אמש ננעלו הבורסות בוול סטריט בירידות - אך סגרו חודש ירוק במיוחד - מדד דאו ג'ונס עלה ב-11.1%, נאסד"ק זינק ב-15.5% ו-S&P 500 טיפס ב-10.9%.

 

דרום קוריאה הודיעה היום כי היצוא מהמדינה נפל ב-24.3% באפריל - ההתכווצות החדה ביותר מאז מאי 2009. האנליסטים ציפו לירידה של 25.4%.

 

 

בורסת טוקיו בורסת טוקיו צילום: איי אף פי

 

 

 

 

x