$
שווקי חו"ל

הפד: "הריבית לא תעלה עד שנחזור לתעסוקה מלאה"

הבנק המרכזי בארה"ב הודיע כי שיעור הריבית ימשיך לעמוד על הטווח שבין 0%-0.25% עד להתאוששות הכלכלית המיוחלת בשיעור האבטלה ועד שהאינפלציה תגיע ליעד של 2%; במסיבת העיתונאים שלאחר הודעת הריבית אמר יו"ר הפד ג'רום פאוול כי סביר להניח שהתמ"ג האמריקאי יציג ירידה חסרת תקדים ברבעון השני; בינתיים, לדבריו, "הפד ימשיך לקנות אג"ח וניירות חוב מגובי משכנתאות"

שירות כלכליסט 21:0129.04.20

בהתאם לתחזיות - הבנק המרכזי בארה"ב הודיע הערב (ד') כי החליט להשאיר את הריבית על 0%. שיעור הריבית ימשיך לעמוד על הטווח שבין 0%-0.25% עד להתאוששות הכלכלית מהמשבר, כך הודיע הבנק המרכזי. בהודעת הבנק נאמר כי "הריבית לא תעלה עד שנחזור לתעסוקה מלאה".

 

"המשבר הבריאותי המתמשך משפיע בכבדות על הכלכלה, התעסוקה והאינפלציה בטווח הקרוב, ואף בטווח הבינוני", כך לדברי הבנק המרכזי. "הנגיף והצעדים שננקטו כדי לבלום את הנגיף הביאו לנסיגה חריפה בפעילות הכלכלית ולזינוק באבטלה", הוסיף הפד.

 

 

ג'רום פאוול ג'רום פאוול צילום: גטי אימג'ס

 

 

במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית אמר יו"ר הפד ג'רום פאוול כי סביר להניח שהתמ"ג האמריקאי יציג ירידה חסרת תקדים ברבעון השני. (ברבעון הראשון, כפי שפורסם רק לפני מספר שעות, נרשמה צמיחה שלילית גבוהה מהצפוי של 4.8% בקצב שנתי). לדבריו, "הפד ימשיך לקנות אג"ח וניירות חוב מגובי משכנתאות". הוא הוסיף כי "הכלכלה תזדקק לתמיכה מכולנו".

 

מוקדם יותר כתבו האנליסטים מבנק מיזוהו (Mizuho Bank) כי "אנחנו לא מצפים שהבנק המרכזי ינקוט בפעולות, שכן הוא כבר אימץ מדיניות הקלה חסרת תקדים בפגישות חירום שקיים, החל מהורדת הריבית קרוב לאפס ועד להרחבת הנזילות וההלוואות".

 

עוד אמרו כי "קרוב לוודאי שבבנק יעריכו את השפעת הפעולות שכבר ננקטו, וייתכן שפשוט יסבירו את מגוון המנגנונים שהוקמו". האנליסטים ציינו גם כי הפד קרוב לוודאי שישמור על מדיניות הקלה אגרסיבית.

 

באמצע החודש שעבר חתך הפד את שיעור הריבית לאפס - הוריד 1% - מטווח של 1%-1.25% ל-0%-0.25%. שבועיים קודם - הבנק המרכזי הוריד את הריבית ב-0.5%. לרמה של 1%. זו הייתה הפעם הראשונה מאז 2008 שהפד קיבל החלטה על הורדת ריבית במועד שלא תוכנן מראש. ההחלטה התקבלה שבועיים לפני הפגישה שתכנן לקיים הפד, בשל ההשפעה הקשה של נגיף הקורונה על השווקים.

x