שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פרשנות

למנות את רוזן, להזיז את אליהו

הממונה על שוק ההון משה ברקת יצטרך לבדוק אם דירקטוריון מגדל אחזקות הדיח את יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד בהחלטה חפה משיקולים זרים, או התיישר עם בעל השליטה שלמה אליהו שהוזהר שוב ושוב להפסיק להתעסק באופן שוטף במבנה הניהול של החברה

רחלי בינדמן 08:4926.04.20

בניגוד לשש הפעמים הקודמות שבהן היו"רים במגדל עזבו רגע לפני שבעל השליטה שלמה אליהו פתח נגדם בהליך הדחה, הפעם ניר גלעד סירב לקפוץ מהסירה ביוזמתו, ודירקטוריון החברה־האם מגדל אחזקות בחר להדיחו פה אחד. הדחת יו"ר החברה־הבת נמצאת בסמכות דירקטוריון החברה־האם, שבראשו עומד אליהו עצמו, אך על הדירקטורים מוטלת החובה לפעול לטובת החברה וכלל בעלי המניות.

 

לכן יש לבדוק אם דירקטוריון מגדל אחזקות קיבל החלטה חפה משיקולים זרים או שהתיישר עם בעל השליטה, שהוזהר שוב ושוב על ידי הרגולטור שעליו לדעת את מקומו ולהפסיק להתעסק באופן שוטף בנעשה בחברת הביטוח.

 

מימין: הממונה על שוק ההון משה ברקת ובעל השליטה במגדל שלמה אליהו מימין: הממונה על שוק ההון משה ברקת ובעל השליטה במגדל שלמה אליהו צילום: אוראל כהן

 

 

כדי לבדוק זאת הממונה על שוק ההון יצטרך לקרוא את 50 עמודי הפרוטוקול של הישיבה שבה הוחלט להדיח את גלעד, להיפגש עם הדירקטורים ולשמוע את הטיעונים שלהם. חרף המוניטין המוצדק של אליהו כאדם שלא ניתן לעבוד תחתיו, ייתכן שברקת יגלה שלדירקטורים היו סיבות טובות לאשר את ההדחה. אבל אם יתברר שהם רק שימשו חותמת גומי לאליהו, ברקת צריך לשקול להרחיק גם את הדירקטורים מהחברה ולשים סוף לקרקס שמתחולל במגדל בשנים האחרונות.

 

מגדל, שמנהלת את תיק החיסכון ארוך הטווח הגדול במדינה זקוקה ליציבות לטובת הציבור ולטובת בעלי המניות שלה שצופים כיצד הנכס מאבד מערכו במהירות ומתרחקים מהדיבידנד. לכן האינטרס של כל הצדדים הוא לסיים את העימות המתפתח במהירות, ודרך הפשרה היא המהירה ביותר. שכן גם אם אליהו ייכנע לברקת ויותיר את גלעד בתפקידו, ספק אם מגדל תרוויח ממערכת יחסים עכורה בין היו"ר לבעל השליטה. אליהו ודירקטוריון מגדל אחזקות יכולים לצאת לקרב משפטי בטענה לפגיעה בזכות הקניין של אליהו, ובזכותו לבחור את היו"ר.

 

מאבק כזה עשוי להיות ארוך ובמהלכו מגדל תהיה משותקת. גם מינוי מנהל מיוחד מטעם רשות שוק ההון יספק יציבות זמנית בלבד. פשרה אפשרית היא שברקת יאשר את החלפתו של גלעד, שכן לא ניתן לטעון שמוטי רוזן, היו"ר המיועד מטעם אליהו, אינו מתאים לתפקיד. במקביל אליהו יתחייב שלא להתערב בניהול השוטף של מגדל ויאפשר לממשל התאגידי שלה להתאושש. ברקת גם צריך לדרוש ערובה לכך בדמות עזיבתו של אליהו את דירקטוריון החברה־האם, שחברותו בו מספקת לו אמתלות למעורבות שהוא מגלה במגדל. השאלה היא אם אליהו יוכל לזוז הצידה אחרי שנכשל בכך שוב ושוב.

x