$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סערה במגדל: אליהו הדיח את ניר גלעד, ברקת מאיים למנות מנהל מיוחד

בעל השליטה בחברת הביטוח, שלמה אליהו, הוביל להדחת היו"ר בישיבה חשאית של דירקטוריון החברה האם מגדל אחזקות; לפני חודשיים נכשל אליהו במהלך דומה; הממונה על שוק ההון משה ברקת מאיים למנות מנהל מורשה ולהרחיק את אליהו מהדירקטוריון אם לא יחזור בו

גולן חזני 16:5523.04.20
דרמה בחברת מגדל: בעל השליטה שלמה אליהו הוביל החלטה להדחת ניר גלעד, יו"ר חברת הביטוח, אחרי שנכשל בניסיון לבצע מהלך הדחה דומה לפני חודשיים. ההחלטה התקבלה בדירקטוריון מגדל אחזקות, החברה האם של מגדל ביטוח. 

לכלכליסט נודע כי ההחלטה התקבל בישיבה חשאית שכינס אליהו, מבלי לעדכן את מזכירות החברה. עוד נודע כי משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון, העמיד לאליהו אולטימטום לחזור בו מיידית מההחלטה אחרת יחל במהלכים למינוי מנהל מיוחד לחברת הביטוח. אליהו טרם נכנע לאולטימטום.

 

 

מימין הממונה על שוק ההון משה ברקת ובעל השליטה ב מגדל שלמה אליהו מימין הממונה על שוק ההון משה ברקת ובעל השליטה ב מגדל שלמה אליהו צילום: אוראל כהן

 

ברקע להחלטת ההדחה - אליהו לא מרוצה מהעובדה שגלעד מוביל יחד עם המנכ"ל רן עוז מהלכים אסטרטגיים, בניגוד לדעתו.

 

ככל הידוע, גלעד לא ידע על כינוס הישיבה ורק ברגע האחרון קיבל את המידע עליה והעביר את עמדתו. עם קבלת הידיעה על ההחלטה הודיע ברקת לאליהו כי עליו לחזור בו מיד מההחלטה, ולבטל אותה בדירקטוריון.

 

ברקת הזהיר כי אם ההחלטה לא תבוטל, הוא יודיע במכתב רשמי לדירקטורים במגדל ביטוח כי החלטה להדיח את גלעד היא איום על יציבותה של מגדל. אם דירקטוריון מגדל ביטוח יקבל החלטה בכל זאת להדיח את גלעד, יוכל ברקת וככל הידוע הוא מתכוון לעשות זאת, למנות מנהל מורשה, סוג של נאמן מטעמו, שיקבל את מניות השליטה במגדל, ואליהו יודח גם מתפקידו כדירקטור. במקרה של מכתב כזה לא יוכל דירקטוריון מגדל להצביע על הדחת גלעד מאחר ויהיה חשוף לתביעות.

 

בפברואר כינס אליהו ישיבה דומה להדחתו של גלעד, אך עוד לפני שהתקיימה הודיע לו ברקת כי לא יתן לו יד למהלך כזה ולא יתן יד לנפילה של שערה מראשם של גלעד ורן עוז, אחרת ימנה מנהל מיוחד לחברה.

 

המהלך של אליהו בפברואר בא בעיקר אחרי הדחה ומינוי של מנהלי הביטוח האלמנטרי ומנהל ההשקעות הראשי בחברה. אליהו כעס על התערבותו של ברקת, וטען כי למפקח על הביטוח אין שום סמכות להתערב בהחלטות של מגדל אחזקות, החברה האם של מגדל ביטוח.

 

בחודשיים שעברו מאז נעזר אליהו בעו"ד שירי שחם ממשרד יגאל ארנון כדי להוביל את מהלך ההדחה שאותו הצליח להעביר היום בדירקטוריון, שמרבית החברים בו חברים גם בדירקטוריון מגדל ביטוח. הדירקרטורים הם שלמה אליהו, ניסים מוסקוביץ אריה מינטקביץ', שלמה הנדל ומירב בן כנען וחיים רמון. הנדל הוא היחיד שלא חבר גם בדירקטוריון חברת הביטוח.

 

גלעד מונה לתפקיד במקומו של עודד שריג בתחילת 2019, והמינוי קיבל אז את ברכתו של ברקת שראה בגלעד כמי שיעמוד לטובת האינטרסים של החברה מול האינטרסים של בעל השליטה.

 

גלעד הוביל את מינויו של רן עוז למנכ"ל החברה לאחר שנבחר לתפקיד. מאז רכש אליהו את השליטה פרשו או נאלצו לפרוש ממגדל ארבעה יושבי ראש: אהרון פוגל, עודד שריג, עמוס ספיר ויוחנן דנינו; וחמישה מנכ"לים: יונל כהן, ענת לוין, עופר אליהו, ערן צ'רנינסקי ודורון ספיר; וכן שנים עשר מנהלים בכירים.

x