$
שווקי חו"ל

דיווח שוטף

מדד דאו ג'ונס זינק ב-3%, וול סטריט סגרה שבוע חיובי; הנפט צלל השבוע ב-20%

המדדים קפצו לקראת הסיום - דאו ג'ונס ברמה הגבוהה שלו מאז מרץ; מנהיגי העולם, בזה אחר זה, מכריזים על חזרה הדרגתית לפעילות כלכלית; חששות להמשך הירידה בביקוש לצד גידול במלאים, הפילו את הנפט מסוג WTI לשווי הנמוך מאז ינואר 2002 - ל-18.27 דולר לחבית ולירידה שבועית שביעית; זרעה אופטימיות בקרב המשקיעים - ענקית הפארמה גיליאד עם ניסוי מוצלח בחולים שנטלו תרופה שלה לקורונה - המניה זינקה ב-9.7%; בואינג המריאה ב-14.6%, תפתח את המפעל בעוד 3 ימים; פורד צופה הפסד של 2 מיליארד דולר, אך המניה טיפסה ב-3.6%

נועם לנדמן 23:0217.04.20

ניקיי שנגחאי האנג סנג  פוטסי דאקס קאק  דאו ג'ונס S&P 500 נאסד"ק

 

23:00 - וול סטריט ננעלה בעליות חדות - זינקה לקראת סיום המסחר וסגרה שבוע של עליות: מדד דאו ג'ונס קפץ ב-3% (ובסיכום שבועי עלה ב-2.2%) S&P 500 טיפס ב-2.6% (ובסיכום שבועי עלה ב-3%) ונאסד"ק הוסיף 1.4% (בסיכום שבועי זינק ב-6.1%). בואינג המריאה ב-14.6% לאחר שהודיעה כי תשוב לפעילות במפעל שלה בסיאטל בעוד שלושה ימים.

 

סייעה לעליות בניו יורק - מניית ענקית הפארמה גיליאד עם ניסוי מוצלח בחולים שנטלו תרופה שלה לקורונה - המניה זינקה ב-9.7%. פורד אמנם צופה הפסד של 2 מיליארד דולר, אך המניה טיפסה ב-3.6% לאור האופטימיות בשווקים לפתיחה מחודשת של הכלכלה. נטפליקס ואמזון נסוגו מהשיא מאמש. למרות הירידות החדות בנפט, אקסון מובייל זינקה ביותר מ-10%, שברון קפצה במעל ל-9%.

 

22:30 - חצי שעה לנעילה - העליות מתגברות, דאו ג'ונס מזנק ב-2.3%, S&P 500 קופץ ב-2.1% ונאסד"ק עולה ב-0.9%.

 

21:55 - הנפט צנח השבוע ב-19.7%, ירידה שבועית שביעית, על רקע הירידות בביקוש וחשש המשקיעים מהמשך הירידות לצד עליות במלאים. החוזים על הנפט מסוג WTI לחודש מאי צללו היום ב-8.1% (1.6 דולר) לשווי של 18.27 דולר לחבית - הנמוך מאז ינואר 2002. הברנט טיפס היום ב-1.7% ל-28.26 דולר לחבית.

 

20:55 - קרנות סל מחקות של סקטור הפיננסיים בוול סטריט מזנקות, על רקע תקוות המשקיעים לחזרה קרובה לשגרה בשווקים: קרנות הסל XLF ו-VFH קופצות ביותר מ-4% בעוד הקרן KRE נוסקת במעל ל-9%. למרות העליות היום, "אינדקטורים שונים מצביעים על כך שהסקטור עשוי להישאר במצב של אי ודאות לעוד זמן מה, לפחות עד שנחזה בשינוי משמעותי במשבר", כך לדברי הכלכלן דיוויד רוזנברג David Rosenberg מ-Rosenberg Research & Associates. מבין קרנות הסל שמחקות את סקטור הפיננסיים ב-S&P 500, בולטת לרעה XLF  – צונחת השנה ב-30%.

 

20:00 - הזהב ירד היום ב-1.9% לשווי של 1,698.60 דולר לאונקיה (ומחק השבוע 3.1%), כשברקע המשקיעים מעזים לנטוש את חוף המבטחים לטובת שוקי ההון, לאחר שנשיא ארה"ב טראמפ הודיע כי הוא מתכנן להשיב את הכלכלה לשגרה ולעדכן את הציבור על טיפול אפשרי בנגיף. מוקדם יותר השבוע, טיפסה המתכת היקרה לשיא של 7 שנים לשווי של 1,783 דולר לאונקיה. עליות נרשמו השבוע בזהב גם כשהמדדים המובילים בניו יורק טיפסו, ועל אחת כמה וכמה, כשנרשמו ירידות.

 

 

מטיל זהב מטיל זהב צילום: בלומברג

 

19:40 - אנליסט BMO Capital Markets דניאל סלמון Daniel Salmon העלה את מחיר היעד של מניית נטפליקס לשיא של 500 דולר מ-450 דולר. מדובר במחיר היעד הגבוה ביותר שנקבע עד כה מבין האנליסטים. מחיר המניה הנוכחי של חברת שירותי הצפייה אונליין עומד על 420 דולר. "אנו מאמינים כי לנטפליקס יש נזילות רבה בטווח הקצר, בנוסף להכנסות הגדלות בעקבות יתרון הברור שלה במצב השוק כיום", כך לדברי סלמון. יחד עם זאת, נטפליקס לוקחת היום צעד לאחור מהשיא מאמש וצוללת ב-4%.

 

18:45 - בורסות אירופה זינקו היום על רקע התקוות להתקדמות במציאת תרופה לקורונה, והכרזות מצד מנהיגים ביבשת על חזרה הדרגתית לפעילות כלכלית: מדד דאקס בפרנקפורט קפץ ב-3.1%, מדד פוטסי בלונדון טיפס ב-2.8% וקאק בפריז זינק ב-3.4%. מניות הרכב בלטו - פולקסווגן זינקה ב-5.7%, BMW ב-5.3%, רולס רויס ב-8.2%, פיג'ו ב-3.6%. בלונדון, מניית רשת בתי הקולנוע סינוורלד נסקה ב-21%, קבוצת המלונות של אינטרקונטיננטל ניתרה כמעט ב-11%, חברת תעופת החלל meggitt קפצה ב-10.7%. בפריז - יצרנית המטוסים איירבוס זינקה ב-6.8%.

 

18:30 - מניית תאגיד ההיאבקות ה-WWE מטפסת ב-3% ורושמת את רצף העליות הארוך ביותר שלה מזה ארבע וחצי שנים – יום תשיעי של עליות. סייע למגמה החיובית, הכרזת מדינת פלורידה בתחילת החודש על ה-WWE כעסק חיוני (תוך איסור על קהל המעריצים להגיע למופעים - אז מה הטעם בכלל). לא הזיק לתאגיד הבידור העלאה בהמלצת המניה מצד אנליסט Benchmark מייק היקי Mike Hickey ל"קנייה", חודשיים לאחר שהוריד אותה ל"החזק".

 

לדבריו של היקי, שהקפיץ את מחיר היעד של המניה ל-46 דולר (השווי הנוכחי עומד על 40 דולר), "התאגיד כבר סיכם את רוב זכויות השידור שלו והוכרז כעסק חיוני בפלורידה, מה שעשוי להוביל אותו לצמיחה עתידית". עוד ציין האנליסט כי ל-WWE אין כל בעיית נזילות בתקופה הנראית לעין, כשבנוסף לכך, התמלוגים על השידורים בטלוויזיה עולים על השווי הנוכחי של התאגיד. מאז אמצע מרץ, מנתרת המניה ב-35%.

 

 

WWE WWE צילום: Craig Ambrosio יח"צ

 

17:30 - מה קורה היום עם מניות הטכנולוגיה על גווניהן - בגדול, מגמה מעורבת: IBM מטפסת ב-2.4%, אפל נחתכת ב-2%, נטפליקס יורדת ב-2.2%, אמזון מוחקת 1.4%, טסלה עולה ב-2.1%, אנבידיה יורדת ב-0.2%, אינטל עולה ב-0.3%.

 

17:05 - תקוות חדשות - מניות התעופה והתיירות מזנקות היום, כמו גם מניות הנפט: בואינג מובילה את מדד דאו ג'ונס - נוסקת ב-12%, אמריקן ויונייטד איירליינס קופצות ב-6% ו-4% בהתאמה, קארניבל ורויאל קריביאן מזנקות ב-6%, שברון ואקסון מובייל מטפסות ביותר מ-4%.

 

16:50 - הנפט מסוג WTI מתרסק ביותר מ-10% לשווי של 17.88 דולר לחבית, בשל הדאגות הגוברות להמשך הביקוש הנמוך לצד המלאים הגדלים. הירידות החדות נרשמות למרות האופטימיות בקרב המשקיעים היום בוול סטריט (ובשאר השווקים בעולם), והעליות במניות האנרגיה של שברון ואקסון מובייל.

 

16:40 - פורד צופה הפסד של 2 מיליארד דולר ברבעון הראשון – אך המניה מזנקת ב-6% ברקע להתפתחויות החיוביות בשווקים בשל טיפול אפשרי נגד נגיף הקורונה, ודיווחים על יציאה הדרגתית מהסגר – שמשמעו חזרה לעסקים: התחזיות עמדו על כך שיצרנית הרכב תרוויח 278.3 מיליון דולר. החברה צופה כי ההכנסות יעמדו על 34 מיליארד דולר, מתחת לצפי האנליסטים שעמד על 35.4 מיליארד דולר. פורד צפויה לדווח על תוצאותיה הרבעוניים ב-28 לאפריל, ותכלול את השפעת הקורונה.

 

 

פורד פורד צילום: 23ford.com

 

16:30 - יומו האחרון של המסחר בניו יורק השבוע נפתח בעליות חדות, לאור התקווה למציאת תרופה לנגיף הקורונה ודיווחים בארה"ב ובמדינות מרכזיות נוספות לשחרר מעט מהחנק הכלכלי: מדד דאו ג'ונס מטפס ב-2.5%, נאסד"ק מתחזק ב-1.5% ו-S&P 500 מוסיף 2.1%. מניית גיליאד מזנקת ביותר מ-10% לאחר ניסוי מוצלח על חולי קורונה, פורד קופצת ב-5% לאחר דוחות (פירוט בהמשך). בואינג נוסקת ב-10.5%.

 

14:35 - החוזים העתידיים על המדדים בבורסות ניו יורק עולים בשיעור חד של 2%-3%, כשברקע עליות שערים חדות בבורסות אירופה ונעילה מסחר חיובית באסיה. מניית פרוקטר אנד גמבל עולה במסחר המוקדם, לאחר שדיווחה על תוצאות רבעוניות טובות מהצפוי. מכירות החברה זינקו ב-10% והסתכמו ב-17.21 מיליארד דולר, הרווח המתואם למניה עמד על 1.17 דולר - מעל לתחזיות.

 

מה דעתך על מניית PROCTER & GAMBLE:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

12:50 - חוקרים מאוניברסיטת שיקגו בארה"ב מדווחים כי הם ראו "התאוששות מהירה" בקרב 125 חולי קורונה (COVID-19) שנטלו את התרופה הניסיונית remdesivir של חברת התרופות האמריקאית Gilead Sciences כחלק מניסוי קליני. בעקבות הדיווח, זינקו מניותיה של Gilead ב-12.7% לאחר המסחר אמש והיום היא מזנקת בטרום מסחר ב-12%. התרופה remdesivir נחשבת למובילה במירוץ לפיתוח טיפול בנדבקי COVID-19 שעובד. עם זאת, למרות שהממצאים שדווחו מבטיחים, הם אינם מבוססים על נתוני ניסוי קליני מלאים של החברה. על פי הנתונים שפורסמו, 125 אנשים עם COVID-19 המטופלים באוניברסיטת שיקגו משתתפים בשני ניסויים קליניים בשלב 3 שנערכו על ידי Gilead. מתוכם 113 סובלים מהמחלה בצורה חמורה. בדיון דיגיטלי אודות הניסוי בקרב חברי סגל מאוניברסיטת שיקגו, אחד הרופאים סיפר שכאשר חלק מהנדבקים מתחילים ליטול את התרופה, יורד החום וחלק מהמאושפזים מסתדרים גם ללא מכונת הנשמה.

 

 

התרופה של גילאד התרופה של גילאד צילום: גטי אימג'ס

 

11:10 - הבורסות באירופה עולות הבוקר (ו') בהמשך לעליות החדות שנרשמו מוקדם יותר בבורסות אסיה ולנעילה החיובית אמש בוול סטריט. המשקיעים דחקו הצדה את הנתונים העגומים על הההתכווצות הכלכלית בסין (ראו דיווח למטה) ומתעודדים בעקבות הדיווחים על טיפול לקורונה של חברת Gilead ועל תוכניות לפתיחה מחודשת של הכלכלות הגדולות. מדד יורו סטוקס 600 מטפס ב-2.5%. ברקע, ממצאים של חוקרים באוניברסיטת שיקגו לפיהם נרשמה התאוששות מהירה בקרב 125 חולים שנטלו את התרופה שפיתחה גילעד כחלק מניסוי רפואי. המדדים באירופה מזנקים בשיעור של כ-3%. באסיה - ניקיי עלה ב-3.2%, האנג סנג ב-1.6% ושנגחאי ב-0.7%.

 

מה דעתך על מניית GILEAD SCIENCES:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

9:20 - המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר (ו') בעליות שערים חדות, לאחר שסין דיווחה על צניחה היסטורית של 6.8% בתוצר ברבעון הראשון של השנה. עם זאת, למרות שהנתונים עגומים - הם טובים מהצפוי. מדד ניקיי היפני מזנק ב-3%, מדד האנג סנג הדרום קוריאני מטפס ב-2.5% ומדד שנגחאי המשולב עולה בשיעור של 1.2%. העליות מגיעות לאחר מגמה חיובית אמש בוול סטריט, בהובלת מניית אמזון, מניות שירותי בריאות ושאר נישות שוק המשגשגות במהלך המגפה.

 

רכבת תחתית בווהאן לאחר הסרת הסגר מעל העיר רכבת תחתית בווהאן לאחר הסרת הסגר מעל העיר צילום: רויטרס

סין פרסמה הבוקר (ו') שכלכלת המדינה התכווצה ב-6.8% ברבעון הראשון של 2020, לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. הירידה בתוצר היא הראשונה מאז שנת 1992 - אז התחיל המעקב אחרי התמ"ג בסין, מדווחת רויטרס. בהשוואה לרבעון הרביעי של שנת 2019, התוצר של סין התכווץ ב-9.8%. ההתכווצות החדה בכלכלה השנייה בגודלה בעולם מבשרת על ההשלכות הקשות הצפויות גם בארה"ב ובשאר העולם, כאשר מגפת הקורונה סוגרת גבולות, מפסיקה את הפעילות העסקית ומשבשת את שרשרת האספקה העולמית.

 

תחזית חציונית של 15 כלכלנים שנסקרו על ידי הוול סטריט ג'ורנל עמדה על התכווצות חדה יותר של 8.3% ברבעון הראשון. אנליסטים שנשאלו על ידי רויטרס חזו שהתמ"ג של סין יתכווץ ב-6.5% בחודשים ינואר-מרץ, לעומת הרבעון המקביל ב-2019. התחזיות של 57 אנליסטים שנבדקו נעה בין התכווצות של 28.9% להתרחבות של 4%. כלכלת סין צמחה 6% ברבעון הקודם, מספטמבר עד דצמבר 2019.

x