$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

שטיינמץ לא עומד בפעם השלישית בפירעון חוב למחזיקים

חברת הנדל"ן סקורפיו אמורה היתה לפרוע בדצמבר 42 מיליון שקל למחזיקי האג"ח במסגרת הסדר החוב השני, אך פרעה רק 27 מיליון שקל. בני שטיינמץ מבקש הבנה לנוכח המצב, אך המחזיקים עשויים לממש ערבויות אישיות שנתן

גולן חזני 07:0412.04.20

המיליארדר בני שטיינמץ שוב לא עומד בהחזר החוב למחזיקי האג"ח של חברת הנדל"ן במזרח אירופה, סקורפיו. ל"כלכליסט" נודע כי בימים הקרובים תתכנס אספה נוספת של המחזיקים להחליט אם להיענות לבקשתו לדחות תשלום של החברה בהיקף של 15 מיליון שקל לחודש מאי, או לפנות לבית המשפט למימוש ערבות אישית שהעניק שטיינמץ לחוב.

 

 

סקורפיו היתה אמורה לפרוע בדצמבר האחרון 42 מיליון שקל - תשלום לפני אחרון של קרן בגובה 40 מיליון שקל ו־2 מיליון שקל נוספים שהוקדמו מיוני הקרוב. זאת במסגרת פשרה שאליה נאלץ שטיינמץ להגיע עם הנציגות, שיצאה למאבק על פריסת תשלומים שביצעה סקורפיו לבנק הפועלים. מתוך סכום זה הוא העביר 27 מיליון שקל, חלקו לאחר המועד. סקורפיו נותרה חייבת 15 מיליון שקל, שאותן לא פרעה.

שטיינמץ. רק נכס אחד עדיין מניב, פרויקט דיור באוקראינה שטיינמץ. רק נכס אחד עדיין מניב, פרויקט דיור באוקראינה צילום: סיון פרג'

 

72 מיליון שקל תספורת

 

במכתב למחזיקים מ־23 במרץ כתבה החברה כי "הנסיבות שנוצרו, ואשר לא היו בידיעת החברה או בשליטתה, והיא לא יכלה לראותן מראש או למונען, מחייבות ביצוע התאמות. אנו מצפים ומאמינים שמחזיקי איגרות החוב יקבלו זאת בהבנה".

 

סקורפיו של שטיינמץ כבר הגיעה ב־2011 להסדר חוב ראשון, שבמסגרתו הזרים שטיינמץ לחברה 100 מיליון דולר לחוב של 570 מיליון שקל, ופרס יתרת חוב בסכום דומה. הקשיים נוצרו אז בשל המשבר במזרח אירופה ובעולם בעקבות הקריסה של 2008. ההסדר לא כלל תספורת, אלא רק פריסה.

 

סקורפיו לא הצליחה לעמוד גם בתנאי ההסדר הזה ונזקקה להסדר חוב שני ב־2016, בעקבות המלחמה בין רוסיה ואקוראינה, שהפעם כלל גם תספורת של 72 מיליון שקל, עם הורדת החוב מ־240 מיליון שקל ל־168 מיליון שקל. התשלומים היו ל־20 מיליון שקל בכל אחת מהשנים 2016–2018, סכום של 40 מיליון שקל בדצמבר 2019, ועוד 50 מיליון שקל שאמורים להיפרע ביוני הקרוב ולהיות התשלום האחרון. שטיינמץ העניק ערבות אישית לתשלומי הקרן והריבית, תמורת התספורת.

 

אורכה של כמה שבועות

 

ל"כלכליסט" נודע כי בין סקורפיו, שיוצגה בתהליך בידי דוד גרנות, לבין נציגות המחזיקים בראשות שמואל אשל ממנורה, התנהלו בימים האחרונים מגעים, שבהם ביקשו נציגי שטיינמץ - שנמצא בשורה של הליכים משפטיים בעולם - אורכה של כמה שבועות לתשלום, מאחר שאין ביכולתו לגייס את הכסף בימים אלה, בשל משבר הקורונה.

 

את המגעים ליווה מי שמלווה את ההסדר מטעם בית המשפט, שרון זאורבך, ומטעם הנציגות שימש עו"ד גיל אורן ממשרד יגאל ארנון. הנציגות כוללת את אשל ואת אדוארד קלר, ונאמן האג"ח הוא הרמטיק.

 

שטיינמץ טען כי קשייו נקודתיים והביע נכונות להתחייב לשלם את הכסף בתוך זמן קצר. עתה נותר לראות אם המחזיקים - ובהם הראל, כלל, מנורה מבטחים, מגדל שוקי הון ומיטב דש - יפגינו רצון טוב כלפי שטיינמץ או יחליטו לנקוט צעדים משפטיים למימוש הערבותה האישית, תוך ניסיון לשים יד על הנכס המשמעותי היחיד בחברה שמניב כיום תזרים - פרויקט דיור באוקראינה.

x