$
בורסת ת"א

ברקת אישר לחברות הביטוח דחייה של פרסום הדוחות - אי ודאות בעניין שערוכי הנדל"ן

לאחר אישור מצד רשות ני"ע, הממונה על שוק ההון העניק גם הוא אישור לחברות הביטוח לדחות את פרסום דוחות הרבעון הראשון לסוף חודש יוני; החברות מבקשות לקבוע כללי שערוך נדל"ן אחידים מול ירידות הערך הצפויות בנכסים בשל משבר הקורונה - זאת בניסיון למנוע פערים בדיווחים על תיקי הנדל"ן שלהן

רחלי בינדמן 17:5407.04.20

הממונה על שוק ההון משה ברקת מיישר קו עם רשות ניירות ערך: בעקבות שיחה נוקבת שקיים בתחילת השבוע עם מנהלי חברות הביטוח, הסכים ברקת לדחות בחודש את פרסום דוחות הרבעון הראשון של החברות הבנות הפרטיות - קרנות הפנסיה וקופות הגמל - וכפועל יוצא לדחות גם את פרסום דוחות חברות האם בחודש, עד לסוף יוני.

 

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך כבר איפשרה לכלל החברות הציבוריות לדחות את פרסום הדוחות הרבעוניים - הסמכות של ברקת לגבי חברות הביטוח היא פרטנית ללא קשר לשאלה אם מדובר בחברה ציבורית ולכן גם אם גואטה נתנה דחייה כללית הם עדיין זקוקים לאישור פרטני ממנו -אישור כזה לא  ניתן להם ביחס לדוחות השנתיים שפורסמו במועד.

 

החשש הגדול של חברות הביטוח קשור לשערוכי הנדל"ן שבתיקי הנוסטרו שלהם שמתבצע אחת לשנה. עד כה החברות לא שערכו את השפעת המשבר על הנכסים הלא סחירים ובחברות חוששים כי כל חברה תבחר בגישה שונה לגבי שערוך הנדל"ן שלה - וכך ייצרו פערים בהפסדי הנוסטרו אך גם בהפסדים של הנדל"ן המוחזק בתיקי החוסכים. משום כך החברות מעוניינות לייצר מודל שערוך אחיד כך שההשפעה תהיה זהה לכולן, בהתאם לגודל תיק הנדל"ן של כל חברה. הראל ומגדל מחזיקות בתיקי הנדל"ן הגדולים ביותר ולכן הכי רגישות לשינויים הללו.

 

לפי התחזית  שפרסמה הפניקס במסגרת דוחות 2019  החברה אמורה לספוג ברבעון הראשון את הירידה הכי חדה בתיק הנוסטרו - כמעט מיליארד שקל ואילו הראל רק במקום השני עם הפסד של קצת פחות מ900- מיליון שקל, מדובר בתחזית שלא שקללה כאמור את ירידת הערך של הנדל"ן.

x