$
בורסת ת"א

נגיף הקורונה מתדלק את הרכישות העצמיות

ההגבלות על הציבור ניכרות היטב במשק המקרטע ומגבירות את הלחץ על החברות הציבוריות; אחרי שמספר המובטלים חצה את רף המיליון, חברות בורסאיות רבות הצטרפו למירוץ לרכישת אג"ח עצמית - כדי לצמצם חובות, להגדיל גמישות פיננסית ולשדר עוצמה

ירדן רוזנסקי 07:3907.04.20

נגיף הקורונה מטלטל את הבורסות ברחבי העולם ואת החברות הנסחרות בהן. עונת הדו"חות השנתיים, שהוארכה בחודש בחסות ההקלות שהעניקה רשות ני"ע, שפכה מעט אור על ההשלכות הצפויות, שכן החברות נדרשות לחשוף במסגרת הדו"חות ל־2019 את ההשלכות של משבר הקורונה על הרבעון הראשון של 2020. עם זאת, עומק המשבר יתברר לאשורו רק כשיתפרסמו הדו"חות של רבעון זה. בעונת הדו"חות הנוכחית רבות מן החברות דיווחו כי בשלב זה, אין ביכולתן לאמוד את היקף ההשלכות.

 

בינתיים החברות שנסחרות בבורסת תל אביב ממשיכות לפעול בשלל דרכים אל מול התפשטות הנגיף. ככל שעובר הזמן והקורונה נטמע עמוק יותר בשגרה של שוק ההון, יותר ויותר חברות יוצאות בתוכניות רכישה עצמית של ני"ע - בעיקר אג"ח, אך יש גם מי שרוכשות מניות של עצמן. זוהי הפעולה הבולטת ביותר שנוקטות החברות באחוזת בית.

 

 

בורסת ת"א תחת השפעת הקורונה בורסת ת"א תחת השפעת הקורונה צילום: בלומברג, איי פי

 

עבור חלק מהחברות מדובר בניצול המשבר לצמצום החוב, במטרה להשיג גמישות פיננסית גדולה יותר שתאפשר להתמודד עם השלכותיו בצורה טוב יותר. חברות אחרות - בעיקר חזקות, שבקופתן מזומנים רבים - נוקטות באותו המהלך מתוך חשיבה על העתיד, ועל מה שיוכלו לעשות עם הכסף שהתפנה כתוצאה מצמצום החוב.

 

 

 

לצד זאת, ככל שחולף הזמן, מספר העסקאות שמתבטלות או נכנסות להקפאה בשל אי־הוודאות רק תופח. אלה עלולות להתבצע בתנאים חדשים אם יותנעו מחדש עם תום המשבר, או להתבטל כליל. במקרה של חלק מהחברות, ביטול העסקאות עשוי ליצור תגובת דומינו של השלכות שליליות במיוחד.

 

בניגוד לעסקאות שאולי לא יתבצעו לעולם, סביר שחברות שהחליטו לקצץ בשכר חברי ההנהלה, או ביטלו אופציות לעובדים הבכירים בשל המשבר, יבטלו את הקיצוץ כשהעננה תחלוף.

 

x