$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ההצעה של אלשטיין: רכישת האג"ח ותספורת של יותר ממיליארד שקל

אדוארדו אלשטיין הציע למחזיקים הזרמה של 600—700 מיליון שקל לרכישת האג"ח בפרמיה קטנה על מחיר השוק. המשמעות: תספורת של לפחות 50%

גולן חזני 07:2905.04.20

6 שנים לאחר הסדר החוב הקודם שלה, אי.די.בי פתוח מתקרבת להסדר נוסף, גם אם לא רשמי. בעל השליטה בחברה אדוארדו אלשטיין, מגבש הצעה למחזיקי האג"ח, שלהם החברה חייבת 2 מיליארד שקל, שכוללת תספורת של מיליארד שקל לכל הפחות. כלומר, מחיקה של לפחות 50% מהחוב. 

 

ל"כלכליסט" נודע כי בשיחות שקיים סאול זאנג — שותפו של אלשטיין באירסה, החברה שבאמצעותה הוא שולט באי.די.בי פתוח — עם נאמני האג"ח של סדרות ט' וי"ד, הוא פרס את ההצעה המדוברת, תוך שהוא נזהר מלהציג אותה כהצעה רשמית. "נזרים 600—700 מיליון שקל לאי.די.בי, שבאמצעותם החברה תרכוש כמעט את כל האג"ח שלה. ההצעה תיכנס לתוקף אם תשיגו לי הסכמה של 95% מהמחזיקים", אמר זאנג.  

בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין. בוחן הכנסת שותף בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין. בוחן הכנסת שותף צילום: איתן שגב

 

הכוונה של זאנג היא שאי.די.בי תרכוש את האג"ח במחירי השוק הנוכחיים, בתוספת פרמיה קטנה. המשמעות של ההצעה היא תספורת משמעותית, שכן סדרה ט' נסחרת במחיר של 26.3 אגורות ליחידה, התשואה עומדת על 130% ושווי החוב הכולל עומד על 195 מיליון שקל; וסדרה י"ד, שמחזיקה בשעבוד על 68% ממניות דסק"ש, נסחרת בשווי של 49.4 אגורות ליחידה, התשואה עומדת על 39% ושווי החוב הכולל עומד על 434 מיליון שקל. לאי.די.בי פתוח סדרת אג"ח נוספת — ט"ו, שנסחרת ב־61.5 אגורות, התשואה עומדת על 59% ושווי החוב עומד על 145 מיליון שקל, אולם סדרה זו מובטחת בשעבוד על מניות כלל ביטוח שברשות אי.די.בי פתוח (8.5%).

 

זאנג הדגיש כי ההצעה שהעלה בשיחה הטלפונית אינה רשמית, אך הדבר לא מנע מהמחזיקים להתאכזב, משום שהם ציפו להצעה טובה יותר.

 

מחזיקי סדרה ט', שאין להם ביטחונות כלל, מוכנים לשקול את ההצעה, ולכן ביקשו לקבל יותר פרטים. מחזיקי סדרה י"ד, שמחזיקים בשעבוד על מניות דסק"ש נוטים לדחות את ההצעה, ולפנות בתחילת החודש הבא לבית המשפט כדי לממש את השעבוד על מניות דסק"ש וכדי להכריז על אי.די.בי פתוח כחברה חדלת פירעון. לשיטת המחזיקים מסדרה זו, מימוש השעבוד על מניות דסק"ש יניב להם החזר גבוה יותר, גם אם הליך המימוש יקח זמן רב יותר בהשוואה להצעה של אלשטיין.

 

כך או כך, בשתי הסדרות נוטים לפקפק ביכולת של אלשטיין להזרים את הסכום. "לפני שאנחנו נענים להצעה של אלשטיין — להפשיט את המחזיקים ולראות מי מסכים להצעה — אנחנו רוצים לראות שיש בכלל כסף", אמר אחד הגורמים הבכירים מבין מחזיקי האג"ח.

גורם אחר אמר כי אם ברצונו של אלשטיין לקדם עסקה כזו, עליו לבצע אותה במהירות, בתוך 24 שעות, ולא בהליך מסורבל, שכן השוק תנודתי מאוד ומחירי האג"ח משתנים כל הזמן.

 

ל"כלכליסט" נודע כי אחת האפשרויות שאלשטיין בוחן כדי לעמוד בהזרמה היא להכניס שותף שיזרים את הכסף במקומו, ויקבל לידיו נתח מדסק"ש.

x