$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דלק ישראל קיבלה מדן קפיטל דרישה מיידית להגדלת ערבויות על תחנת הכוח בשורק

דן קפיטל טוענת שחברת דלק ישראל, שבשליטת קבוצת דלק, בהפרת התחייבויות מולה בנושא הביטחונות הנדרשים לתחנת הכוח הקיימת במתקן ההתפלה בשורק בעקבות הורדות דירוג האשראי של קבוצת דלק בשבועות האחרונים

ליאור גוטמן 13:0402.04.20
חברת דלק ישראל, שבשליטת קבוצת דלק, קיבלה היום (ה') מכתב מחברת דן קפיטל, שטוענת כי דלק ישראל בהפרת התחייבויות מולה בנושא הביטחונות הנדרשים לתחנת הכוח הקיימת במתקן ההתפלה בשורק. כך נודע לכלכליסט.

 

קבוצת דלק, שהייתה שותפה בחברת התפלת המים IDE, מכרה את מתקן בשורק ההתפלה לדן קפיטל בסוף 2018, כאשר תחנת הכוח שעומדת שם ממשיכה לשרת את פעילות התפלת המים. תחנת הכוח מפיקה כ-140 מגה וואט כאשר חצי מהתפוקה שלה משרתת ישירות את מתקן התפלת המים, והשאר נמכר לרשת החשמל הארצית.

 

מתקן ההתפלה בשורק מתקן ההתפלה בשורק צילום: מרק נימן

 

 

כפי שנחשף בכלכליסט, התחנה עומדת למכירה, אולם לטענת דן מהבוקר, הורדות דירוג האשראי האחרונות של קבוצת דלק בשבועות האחרונים, שהחלו עם פרסום של חברת מידרוג (מ-A2 ל-CA) והמשיכו עם פרסום של חברת מעלות S&P (מ-A ל-BBB מינוס), מהוות לכאורה פריצה של מסגרת היחסים המקורית בין הצדדים, ולכן קבוצת דלק נדרשת לכאורה להגדיל ערבויות מול מתקן ההתפלה, כיוון שדלק היא ספקית האנרגיה שלה ומתקן התפלת המים תלוי בתחנת הכוח. ההערכות במשק האנרגיה הן שהדרישה להגדלת הערבויות עלולה בנסיבות מסויימות לעכב את מכירתה ועד להשלמת הערבויות הנדרשות.

 

תחנת הכוח בשורק הוקמה במסגרת הסכם BOT (בנה הפעל החזר לידי המדינה לאחר 25 שנה) של מתקן התפלת הים בשורק. היא החלה לעבוד בספטמבר 2017 עם תאריך סיום רישיונות וזיכיון לחודש מאי 2037 התחנה עומדת למכירה כחלק ממאמצי קבוצת דלק להגדיל את נזילות החברה. בין המתעניינים בעבר הייתה קרן קיסטון, שויתרה בסופו של יום על הרכישה. הבוקר דיווח כלכליסט שחברת OPC וקרן אלומה בין המתעניינות, כאשר בין הצדדים פער של עשרות אחוזים במחיר - דלק רוצה להשיג 550 מיליון שקל בעבור מכירה של שתי תחנות כוח - זו שבשורק ועוד אחת באשקלון בהספק של 87 מגה וואט - כאשר המתעניינים טוענים ששווי הנכסים נמוך בכ-30% מהמחיר בו דלק מוכנה למכור. בסביבת דן אף טוענים שכל מכירה של תחנת הכוח לגורם חדש תחייב את אישורים תחת הדאגה לאספקת החשמל השוטפת למתקן ההתפלה.

 

מדלק ישראל נמסר בתגובה ש"במהלך שנת 2018, דלק ישראל רכשה מקבוצת דלק את תחנות הכוח שורק ואשקלון. כחלק מהפעולות בתהליך הקלוזינג, החלה ועודנה מתבצעת הסבת הערבויות מקבוצת דלק, לדלק ישראל. למעלה מן הצורך יצוין כי דלק ישראל מדורגת בדירוג גבוה מעבר לדרישות בקשר עם מתקן ההתפלה. בנסיבות אלה, הניסיון לקשור מין שאינו במינו, מיותרת, בייחוד בתקופת התמודדות עם משבר בריאותי-כלכלי זה שכולנו חווים".
x