$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הצרות של דלק נמשכות: שיעבדה עוד 1.3% מדלק קידוחים לטובת בנק לאומי כדי להימנע מפירעון מיידי

הבנק ביקש מקבוצת דלק להעמיד את החוב שלה אליו לפירעון מיידי, כיוון שהביטחונות שבידיו ירדו מתחת לשווי שנקבע בהסכם ההלוואה; הצדדים הסכימו להגדיל את הביטחונות ל-5.7% ממניות דלק קידוחים, כך שדלק לא תידרש להעמיד חוב נוסף לפירעון מיידי אחרי שסיטי מימש בשבוע שעבר 12% ממניות דלק קידוחים

גולן חזני 21:0901.04.20
הצרות של יצחק תשובה וקבוצת דלק נמשכות. החברה שבשליטת תשובה דיווחה הערב (ד') כי שיעבדה 1.3% נוספים ממניות החברה הבת דלק קידוחים לטובת בנק ישראלי. לכלכליסט נודע כי מדובר בבנק לאומי.

 

שווי המניות ששועבד הוא 43 מיליון שקל, והפעולה מגדילה את היקף הביטחונות שבידי הבנק תמורת ההלוואה ל-5.7% ממניות דלק קידוחים ששוויין 188 מיליון שקל, כלומר, 90% מעבר להיקף ההלוואה.

חנן פרידמן, מנכ"ל בנק לאומי חנן פרידמן, מנכ"ל בנק לאומי צילומים: רון קדמי, שאול גולן

 

 

לפי הדיווח של דלק, הבנק פנה אליה אמש וביקש להעמיד את החוב לפירעון מיידי כיוון שהביטחונות שבידיו ירדו מתחת לשווי שנקבע בהסכם ההלוואה המקורי. דלק, שביקשה לסיים את העניין במהירות, קיימה שיחות לתוך הלילה עם הבנק ששלח מכתב עם רשימת הדרישות לבטוחות נוספות כתנאי לאי העמדת ההלוואה לפירעון מיידי. דלק ציינה כי להערכתה שווי המניות האמיתי גבוה מהשווי בבורסה, בשל הירידה בשווי דלק קידוחים עם צניחת מחירי הנפט ומשבר הקורונה.

 

ההסכם עם לאומי היה בסופו של דבר להגדיל את הביטחונות, כאמור, ל-5.7% ממניות דלק קידוחים. בכך נמנע תשובה מהעמדה נוספת של חוב לפירעון מיידי אחרי שסיטי מימש בשבוע שעבר 12% ממניות דלק קידוחים. תשובה נאלץ לרכוש 7% מהן בחזרה מהרוכש אמיר דיין. 

 

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק צילום: עמית שעל

 

 

 

 

"לקבוצת דלק יש מגוון נכסים מצויינים בארץ ובחו״ל שצפויים לייצר לה תזרימים בהיקפים משמעותיים בשנת 2020 ובשנים הבאות, ולספק לקבוצה גמישות פיננסית מירבית בהתאם לצורך. הקבוצה עושה ותמשיך לעשות שורה של פעולות משמעותיות שמטרתן לשמר על נכסיה, להגביר את הנזילות ולחזק את ההון. פעולות אלה יסייעו לקבוצה לעבור את המשבר בהצלחה ולצאת ממנו מחוזקת".

x