שווקי חו"ל

מספרים שקשה לדמיין: הפד צופה ששיעור האבטלה בארה"ב יגיע ל-32%

בדו"ח שהוציאו כלכלני שלוחת הפד בסנט לואיס נקבע שמספר המועסקים בארה"ב יקוצץ ב-47 מיליון: "אלה מספרים גדולים במונחים היסטוריים, אבל מדובר במכה שלא דומה לשום דבר אחר שעמו התמודדה הכלכלה האמריקאית ב-100 השנים האחרונות"

שירות כלכליסט 20:3730.03.20

תחזית מדאיגה מאד יוצאת היום מנציגות הפד בסנט לואיס בכל הנוגע לרמות התעסוקה בארה"ב – בהמשך לדיווחים הרצופים על פיטורי מיליוני אמריקאים בעקבות משבר הקרונה. לפי התחזית המעודכנת, הרע מכל עוד לפנינו.

 

 

 

כלכלני שלוחת הפד בסנט לואיס מציינים בדו"ח המעודכן שלהם שמספר המועסקים בארה"ב יצומצם ב-47 מיליון, מספר שמשמעו שיעור אבטלה קטסטרופלי של 32.1%. מדובר בשיעור אבטלה גבוה בהרבה מהשיא השלילי שנרשם בשפל הגדול, שעמד על 24.9%.

 

מובטלים בארה"ב (ארכיון) מובטלים בארה"ב (ארכיון) צילום: בלומברג

 

"אלה מספרים גדולים מאד במונחים היסטוריים, אבל מדובר במכה שלא דומה לשום דבר אחר שעמו התמודדה הכלכלה האמריקאית ב-100 השנים האחרונות", כתב בדו"ח הכלכלן של שלוחת הפד בסנט לואיס, מיגל פריה א-קסטרו.

 

שוק התעסוקה האמריקאי הוא הראשון להתאושש מהמשבר הפיננסי של 2008 ומזה כמה שנים ראשי הפד מדגישים את מצבו המעולה – ובהתאם, המהפך בשוק זה הוא הקיצוני ביותר.

 

הנתונים בדו"ח גרועים יותר מההערכה הקיצונית שהציג נשיא השלוחה בעצמו ג'יימס בולארד – בשבוע שעבר אמר בולארד ששיעור האבטלה יגיע ל-30%, ועורר סערה ותגובות המומות.

 

בשבוע שהסתיים ב-21 במרץ הגישו 3.3 מיליון אמריקאים בקשות ראשונות לדמי אבטלה, שיא של כל הזמנים. המספרים היו גבוהים בהרבה מתחזיות הכלכלנים שעמדו על סביב 3.25 מיליון בקשות – ההערכות בשוק הן שבשבוע הנוכחי יצטרפו אליהם 2.65 מיליון מבקשים חדשים.

x