$
בורסת ת"א

דלק קידוחים עלולה להוות פצצה מתקתקת עבור תשובה

שותפות הגז סיימה את 2019 עם רווח נקי של 224 מיליון דולר, אבל מדו"חותיה נעלמו הדיבידנדים שקבוצת דלק בונה עליהם, שחלוקתם מותנית במחזר חוב אדיר עד ינואר הקרוב; בסביבת דלק קידוחים טוענים כי אי אפשר להכריז על משהו שאינו קיים

ליאור גוטמן 08:2331.03.20
דיבידנד הולך ומתרחק: דו"חות 2019 שפרסמה אתמול דלק קידוחיםבוודאי לא סיפקו ליצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה סיבות לאופטימיות. עוד עולה מהם עובדה שעלולה לקבוע את עתידה של קבוצת דלק – ככל שדלק קידוחים תיכשל בניסיון למחזר חוב בהיקף מינימלי של 2 מיליארד דולר שנלקח עבור פיתוח מאגר לווייתן, כך היא לא תוכל אפילו לדון באפשרות של חלוקת דיבידנדים, שקבוצת דלק, השולטת (55%) בדלק קידוחים, משוועת להם.

 

מה דעתך על מניית דלק קידוחים יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

לפי תזרים המזומנים החזוי שפרסמה קבוצת דלק לפני שלושה שבועות, היא בונה על קבלת דיבידנדים מצטברים של 2.9 מיליארד שקל מדלק קידוחים עד 2025 מהם 620 מיליון שקל ב־2020 וגם ב־2021. אולם למרבה הפלא, החלוקה הזו לא מופיעה בצורה רשמית בדו"חות דלק קידוחים, ולמעשה יתרות הסגירה בסעיפי המזומנים שלה ב־2020 זהות ליתרות הפתיחה של 2021, כלומר, הדיבידנד המיוחל עשוי שלא להגיע. בסביבת דלק קידוחים טוענים כי אי אפשר להכריז על משהו שאינו קיים, ולכן החלוקה לא קיבלה ביטוי רשמי.

 

 

תשובה על רקע אסדת תמר תשובה על רקע אסדת תמר צילום: אלבטרוס, משה בנימין

 

 

גם עבור דלק קידוחים, שקופת המזומנים שלה מכילה כיום 230 מיליון דולר, מדובר במציאות מאתגרת. זאת מכיוון שלשותפות חובות לפירעון הן ממאגר תמר (22%) והן ממאגר לווייתן (45%). דלק קידוחים אמורה לפרוע בדצמבר הקרוב 320 מיליון דולר עבור אחת מחמש סדרות אג"ח שהנפיקה לפיתוח מאגר תמר; ובינואר 2021 היא מתכננת לפרוע 300 מיליון דולר על הלוואה מול ג'י.פי. מורגן ו־HSBC. המשמעות: דלק קידוחים חייבת להשלים עד סוף ינואר הקרוב מימון מחדש של 1.75 מיליארד דולר לפחות כדי להבטיח את יכולות ההחזר שלה ובמקביל לחלק את הדיבידנד שתשובה מחכה לו. וכאמור, אם המימון מחדש לא יושלם, חלוקת דיבידנד או הנפקת זכויות לא עומדים על הפרק.

 

עוד טוענת דלק קידוחים שיש בידה שלוש אפשרויות על הפרק: איגו"ח לווייתן בונד על לפחות 2 מיליארד דולר, החלפת ההלוואה באחת חדשה ל־8 שנים, כזו שבגינה השותפות כבר קיבלה מסמכי הבנות לא מחייבים מבנקים זרים. האפשרות השלישית היא להאריך את ההלוואה הקיימת בעוד 24-12 חודש, עד יעבור זעם משבר הקורונה. לפי דלק קידוחים שלושת התרחישים בנויים על הנחה שמרנית שלפיה מחיר חבית הנפט יתקבע לאורך השנה על 25 דולר בלבד, מה שמעניק לחלקה בלווייתן שווי של 4 מיליארד דולר. בשיחה עם המשקיעים הביע אתמול מנכ"ל הקבוצה יוסי אבו אמון ביכולתו לממן מחדש את החוב, גם בתרחיש קיצון של סרוב של אחד הבנקים לאשר את המהלך. "לא נהיה שבויים של אף גורם מממן. אם אחד לא ירצה, יש לנו כמה אחרים שמוכנים לתפוס את מקומו", אמר סמנכ"ל הכספים יוסי גבורה.

 

 

 

אך עד שזה יקרה המציאות מכה במגזר האנרגיה ללא רחם. שווייה של דלק קידוחים קרס ב־66% מתחילת השנה ל־3.5 מיליארד שקל. בהתייחסות למשבר הקורונה ציינה דלק קידוחים כי התמשכותו עשויה לפגוע "ביכולתה של השותפות, אשר התחייבויותיה לתאגידים בנקאיים ובעלי האג"ח מסתכמות ב־2.6 מיליארד דולר, לגייס כספים לצורך מימון מחדש; לגרום לאירועי הפרה אשר יקנו למלווים עילה להעמדת הלוואות השותפות לפירעון מיידי; ולפגוע ביכולת השותפות לעמוד בפירעון התחייבויותיה". עוד מציינים שלשותפות גירעון בהון החוזר בסך של 456 מיליון דולר, וכי במקרה שקבוצת דלק תרד באחזקות שלה מתחת ל־45%, אזי הפירעון המיידי של ההתחייבויות יועמד להצבעה שם נדרש רוב של 66% מהנושים.

 

הרווח הנקי של דלק קידוחים ב־2019 ירד ב־10% לעומת התקופה המקבילה, ל־224 מיליון דולר בעוד ההכנסות נותרו יציבות ועמדו על 453 מיליון דולר. המכירות לחברת החשמל, שהיא הלקוח הגדול של שותפות תמר, ירדו ב־4.5% והחברה הממשלתית מהווה כיום רק 46% מהמכירות, זאת לעומת 48% מהמכירות ו־54% מהמכירות ב־2018 וב־2017 בהתאמה. במהלך 2019 דלק קידוחים שילמה למדינה 23 מיליון דולר מס חברות ועוד 52 מיליון דולר תמלוגים. במהלך 2019 רשמה דלק קידוחים זינוק של 48% לעומת התקופה המקבילה בהוצאות תפעול המאגרי, ל־134 מיליון דולר, וצניחה של 33% ברווח התפעולי ל־188 מיליון דולר.

 

מי שהציל מעט את המצב היא אנרג'יאן היוונית שאמורה להפיק גז ממאגרי כריש ותנין כבר באמצע 2021. ככל שמועד הפקת הגז מתקרב דלק קידוחים רושמת לעצמה הכנסות מימון חשבונאיות, זאת בשל העובדה שכשהזרמת הגז תחל, היא תהיה זכאית לתמלוג־על של 8% מהמכירות. לפיכך, בתקופת הדו"ח דלק קידוחים רשמה הכנסות מימון נטו של 31 מיליון דולר.

 

קבוצת דלק מסרה בתגובה לדוחות כי "קבוצת דלק עומדת בכל התחייבויותיה ויש לה מגוון נכסים מצויינים בארץ ובחו"ל שצפויים לייצר לה תזרימים בהיקפים משמעותיים בשנת 2020 ובשנים הבאות, ולספק לקבוצה גמישות פיננסית מירבית, בהתאם לצרכיה.

 

"מהתזרים שדלק קידוחים פירסמה אתמול, לא עולה שהיא לא מתכוונת לחלק דיבידנד. ההפך הוא הנכון. דלק קידוחים ציינה במפורש מה יתרות המזומנים שצפויות להישאר לה בכל שנה, בהתאם להנחות של התזרים ומהן ניתן ללמוד גם על הדיבידנד שבכוונתה לחלק.

 

"מכל מקום, גם אם הטענה שדלק קידוחים לא תחלק דיבידנד במהלך שנת 2020 הייתה נכונה, והיא לא, הרי שלקבוצה ישנם נכסים מצויינים נוספים שצפויים לייצר לה תזרימים משמעותיים לפרעון התחייבויותיה שביניהם: החזקותיה באיתקה, תמלוגי העל מלווייתן, תמלוגי העל מפרויקט כריש תנין, החזקותיה בדלק ישראל ונכסי נדל"ן שבבעלותה.

 

"הקבוצה מתמקדת בימים אלה בדבר אחד ויחיד, המשך ביצוע פעולות שמטרתן להגביר את הנזילות ולחזק את ההון בתקופה הנוכחית שבה השווקים הגלובליים נמצאים במשבר כלכלי מתמשך, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה והירידה במחירי הגז והנפט. קבוצת דלק היא קבוצה חזקה, עם נכסים מצויינים, והיא תדע לעבור את המשבר בהצלחה, ולצאת ממנו מחוזקת".

x