$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין והדח"צים במאבק על גובה הדיבידנד מנכסים ובניין

אדוארדו אלשטיין מנסה לקדם חלוקת דיבידנד של 200 מיליון שקל מזרוע הנדל"ן של אי.די.בי. ועדת הביקורת מוכנה לחלוקה של 100 מיליון שקל, בטענה שבשל משבר הקורונה יש לנהוג בזהירות בקופת המזומנים שאמורה לשמש לפירעון חובות החברה

גולן חזני 08:0030.03.20

אדוארדו אלשטיין מנסה לקדם חלוקת דיבידנד של 200 מיליון שקל בנכסים ובניין, זרוע הנדל"ן של קבוצת אי.די.בי, כך נודע ל"כלכליסט". עוד נודע ל"כלכליסט" כי ועדת הביקורת של נכסים ובניין, בראשותו של יחזקאל דסקל, שבה מכהנים גם הדח"צים אירית הורוביץ ויפתח בן יעקב, מסרבת לתוכניתו של אלשטיין ומוכנה לחלוקה קטנה יותר של כמחצית מהסכום – 100 מיליון שקל.

 

 

הדח"צים טוענים כי בתקופה של מגיפת הקורונה שגורמת למשבר פיננסי בעולם, יש לנהוג בזהירות בקופת מזומנים של נכסים ובניין שמכילה 2 מיליארד שקל, שאמורים לשמש לפירעון החובות של הקבוצה. נכון לסוף דצמבר 2019, לנכסים ובניין חוב של 3.9 מיליארד שקל לבעלי האג"ח וחוב נוסף של 1.3 מיליארד שקל לבנקים ולתאגידים בנקאיים. בנוסף, העובדה שעסקת מכירת ישפרו לתנופורט מתפוצצת, מקשה על הדח"צים לאשר את הסכום שמבקש אלשטיין חלק. 

אדוארדו אלשטיין. נדרש לאישורה של ועדת הביקורת למהלך אדוארדו אלשטיין. נדרש לאישורה של ועדת הביקורת למהלך צילום: אוראל כהן

 

ל"כלכליסט" נודע כי הדח"צים שכרו את שירותיה של פירמת רואי החשבון BDO כדי לגבש חוות דעת כלכלית על סמך מבחני רגישות לסכום שיחולק, וזו טרם גיבשה את מסקנותיה. לסיום החודש נותרו יומיים וכל עוד לא קיבלה נכסים ובניין את ההחלטה, הרי שגם פרסום הדו"חות השנתיים של החברה־האם (68.83%), דיסקונט השקעות, מתעכבים.

 

לנכסים ובניין אין הנהלה. מי שמשמש מנכ"ל החברה במקביל לתפקידו כיו"ר, הוא אדוארדו אלשטיין, שמינה את עצמו למנכ"ל במרץ 2018 אחרי פרישתה של סגי איתן, והאריך את הכהונה כעבור חצי שנה לחצי שנה נוספת. לאלשטיין רוב בדירקטוריון שכולל את אחיו אלחנדרו, ואת מקורביו סאול זאנג וניקולס בנדרסקי, כשמולם ניצבים שלושת הדח"צים.

 

מה דעתך על מניית נכסים ובנין:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

לאור מצבן הקשה של אי.די.בי פתוח ודיסקונט השקעות, העלאת דיבידנד עלולה להתפרש כמהלך שבו לבעל השליטה יש עניין אישי ולכן נדרשת אישור של ועדת הביקורת. למעשה, נכסים ובניין מעכבת את פרסום הדו"חות של כל חברות הקבוצה ואלה צפויות להתפרסם עד מחר, 31 במארס. אי.די.בי לא תבקש כנראה דחייה לחודש הבא כפי שרשות ני"ע מקלה, מאחר שהחברה־האם (שלה אירסה נסחרת בניו יורק.

 

אתמול זינקה מניית נכסים ובניין במסחר בבורסה בתל אביב ב־5.8% לשווי שוק של 1.2 מיליארד שקל, וזאת אחרי שירדה מתחילת החודש ב־46% כמו רוב חברות הנדל"ן. ברבעון השלישי של 2019 רשמה נכסים ובניין רווח חריג של 918 מיליון שקל שנרשם בעקבות מכירת 16.8% ממניות החברה הבת גב־ים. המכירה הורידה את נכסים ובניין לאחזקה של 34.9% בגב־ים, ולטענת נכסים ובניין, בעקבות מכירה זו, היא איבדה את השליטה בגב־ים, וזאת למרות האחזקה הגדולה במניותיה והנציגות מרובת המשתתפים שיש עדיין לאלשטיין בדירקטוריון גב־ים, שלושה מבין שבעה הדירקטורים, שכאלשטיין הוא כאמור גם יו"ר החברה. משרד המשפטים ורשות ני"ע חולקים על פרשנותו של אלשטיין בנושא השליטה בגב־ים, בטענה שמבנה הדירקטוריון מקנה לנכסים ובניין שליטה אפקטיבית בגב־ים. אם הטענה הזו תנצח במאבק משפטי, הרי שנכסים ובניין עשויה להידרש למחיקת הרווח.

 

ברבעון השלישי היו לנכסים ובניין יתרת רווחים ראויים לחלוקה של מיליארד שקל, כשמאז חילקה החברה את מניותיה בחברה־הבת מהדרין (45%) כדיבידנד בעין שבעקבותיו מחזיקה דסק"ש ב־31% מהמניות.

 

אי.די.בי פתוח שבשליטת אלשטיין חייבת למחזיקי האג"ח שלה 2 מיליארד שקל ובקופתה 12 מיליון שקל בלבד, כש־11 מיליון מהם נאלץ אלשטיין להזרים רק בימים אלה כדי לפרוע תשלום ריבית סידרת האג"ח יד'. לאחר פרסום הדו"חות צפויה החברה לפתוח במגעים עם מחזיקי האג"ח שלה לגבי עתיד החוב.

 

אתמול דיווחה אי.די.בי כי הגיעה להסכמות עם בנק אגוד לפיהן הבנק לא יממש את מניות כלל ביטוח לטובת עסקאות הסוואפ שבהן הוא מעורב מול אי.די.בי, זאת לאור העלייה במניות כלל בבורסה. דסק"ש, החברה־האחות של אי.די.בי ביצעה בשבוע שעבר ניסיון כושל להמרה של מניות שופרסל שבהן היא מחזיקה באיגרות חוב, אולם המוסדיים סירבו למהלך. לדסק"ש חוב של כ־3.7 מיליארד שקל לבעלי האג"ח שלה.

 

מנכסים ובניין נמסר בתגובה: "נכסים ובניין היא חברה ציבורית הפועלת בהתאם לחוק ולכללים החלים על חברות ציבוריות. בהתאם לכך, החברה לא תוכל להתייחס לשאלה בשלב הזה. ככל שיעלה הצורך, החברה תדווח לבורסה כנדרש ובמועד המתאים. נדגיש למען הסר ספק שהמידע שבידכם אינו נכון".

x