$
בורסת ת"א

דלק רכב: "הימשכות המשבר תשפיע על היכולת לספק כלי רכב"

לנוכח השבתת המפעלים של מאזדה, פורד וב.אמ.וו - אותן מייבאת דלק רכב - החברה מציינת כי בעתיד יורגש ככל הנראה מחסור גם בחלקי חילוף; דלק רכב רשמה הפסד של 58 מיליון שקל על אחזקותיה במניות של יצרניות הרכב האמורות; על החדירה העתידית של המכונית האוטונומית: "מידת ההשפעה על תוצאות החברה תלויה ברמת הפיתוח והיישומים בדגמים שייוצרו על ידי יצרניות הרכב שאיתן היא קשורה"

תומר הדר 14:0029.03.20

חברת דלק רכב, יבואנית מאזדה, פורד וב.מ.וו (BMW), מוציאה עדכון על השפעות משבר הקורונה במסגרת דוחות 2019. בדומה לרוב יבואני הרכב וגם חברות הליסינג, דיווחי דלק רכב כוללים התיחסות מיוחדת למשבר הקורונה והשפעותיו העתידיות על החברה. מאזדה, פורד וב.מ.וו הודיעו, כל אחת בנפרד, על הפסקות יצור של מכוניות וחלפים, כפי שמתבטא היטב בדוחות.

 

לפי דיווחי החברה, בעת הקרובה לא יורגש מחסור בחלקי חילוף או ברכבים, אך בטווח הרחוק יותר תידרש החברה להשהות את השקתם של דגמים חדשים. עוד מדגישה דלק רכב כי בעתיד ככל הנראה יורגש מחסור במכוניות ויתכן שגם בחלקי חילוף. לפי הקבוצה: "ככל שיארך הזמן עד להיחלשות המשבר והסרת המגבלות עשויה להיות לכך השפעה מהותית לרעה על יכולתה של הקבוצה לספק כלי רכב ולהוביל לירידת שווי נכסיה ותזרימי המזומנים הנובעים מפעילותה ועל תוצאותיה העתידיות של החברה".

 

מה דעתך על מניית דלק רכב:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

סעיף נוסף המופיע בדוחות החברה שאינו נוגע דווקא לקורונה מתיחס לחדירה של רכב אוטונומי לישראל. בדוחות מדגישה דלק רכב כי נכון להיום רק שלוש חברות (מובילאיי, יאנדקס ו GM) מבצעות בישראל ניסויי רכב אוטונומי- ומדגישה כי "להתפתחויות טכנולוגיות אלה, לכשתגענה לבשלות מסחרית, עשויה להיות בעתיד השפעה על התוצאות העסקיות של הקבוצה כאשר מידת ההשפעה, אם בכלל, תלויה ברמת הפיתוח, היישומים של הטכנלוגיה, אטרקטיביות הדגמים שייוצרו על ידי יצרניות הרכב איתן קשורה החברה בהסכמים, שינויים רגולטוריים שיאפשרו שיווק של מכוניות אוטונומיות בישראל, מחירי הדגמים ובטעם הציבור הישראלי".

 

דוחות דלק רכב חושפים נקודה בעייתית נוספת: פגיעת הקורונה ביצרני הרכב שדלק רכב משקיעה בני"ע שלהם. לפי הדוחות עד 31 בדצמבר השקיעה דלק רכב כ-97 יליון שקל במניות פורד, 34 מיליון שקל במניות BMW וכ-16 מיליון שקל במניות מאזדה. בעקבות הקורונה רשמה החברה הפסד של 58 מיליון שקל מאחזקותיה במניות החברות האמורות.

 

 

גיל אגמון בעל השליטה בדלק רכב גיל אגמון בעל השליטה בדלק רכב צילום: יוסי אלוני

 

x