$
בורסת ת"א

למרות התרסקות של 82% השנה: קבוצת דלק שילמה 121 מיליון שקל למחזיקי האג"ח

הקבוצה שבשליטת יצחק תשובה העבירה את תשלום הקרן והריבית למחזיקי האג"ח מסדרה י"ג, למרות שלפחות חלק מהמחזיקים סבורים שהיא הייתה צריכה להקפיא את התשלום

גולן חזני 13:4129.03.20
קבוצת דלק העבירה הבוקר (א') תשלום של 121 מיליון שקל - קרן וריבית - למחזיקי אגרות החוב של החברה מסדרה י"ג. התשלום הועבר כיוון שדלק מעריכה שהיא חברה סולבנטית - מסוגלת לפרוע את חובותיה - בעוד שחלק לפחות ממחזיקי האג"ח, שלהם היא חייבת 6 מיליארד שקל, סבורים כי היה על החברה להקפיא את התשלום.

 

בצל משבר הקורונה שגרם לצניחת מחירי הנפט, התרסקה מניית דלק ב-82% מתחילת השנה והחברה ירדה לשווי שוק של 1.1 מיליארד שקל נכון להיום.

 

עם זאת, המחזיקים לא פנו לבית המשפט ומצויים בשלבים של הקמת נציגות, כשהעמדה הראשונית שלהם במגעים עם החברה נחותה כיוון שאין בידיהם בטחונות לחוב, בעוד שלבנקים הנושים שלהם חייבת דלק 3 מיליארד שקל יש בטחונות של מלוא מניות איתקה ו-36% ממניות דלק קידוחחים, כלומר מרבית נכסי החברה.

 

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק צילום: קבוצת דלק

 

 

דלק שבשליטת יצחק תשובה השלימה גם את מכירת 20% מניותיה בחברת הנדסת התפלה (IDE) לחברת אלפא 2, תמורת 164 מיליון שקל, סכום שנכנס לקופתה ואיפשר לה לשלם את האג"ח ובמקביל גם לרכוש מאמיר דיין וסיטי בנק 7% ממניות דלק קידוחים, אותם רכש דיין במסגרת עיסקה מול סיטי שמימשה אותן כבטחונות.

 

העסקאות האלה מורידות אך מעט מהלחץ האדיר בו מצויה דלק לאור הירידה במחירי הנפט ומשבר הקורונה שהביאו לירידה משמעותית בשווי נכסיה. איתקה ודלק קידוחים ומעמידות בספק את התזרים החזוי שהציגה משתי החברות, ואשר אמור לשמש את פרעון חובותיה.

 

בהודעה לעיתונות אמר מנכ"ל דלק עידן ולס כי "למרות המשבר הכלכלי העמוק, ולמרות ההשלכות שאנחנו רואים בצורה גורפת על כלל השווקים בעולם והסקטורים השונים, קבוצת דלק מוכיחה פעם נוספת, שגם בימים שבהם כמעט ולא מבוצעות עסקאות בשוק, היא מצליחה להוציא לפועל מהלכים שעולים בקנה אחד עם האסטרטגיה והיעדים שלה.

 

"מדובר בפעולה נוספת, בשורה של מהלכים ופעולות עסקיות שהקבוצה בוחנת כל העת, במטרה להמשיך ולחזק את בסיס ההון ואת הנזילות שלה, בתקופה שבה יש משבר עמוק בשווקים ותנודתיות חדה בבורסות העולם בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. קבוצת דלק היא חברה מובילה וחזקה עם נכסים מצוינים שיאפשרו לה לצלוח את המשבר הגלובלי בשווקים, ולצאת ממנו מחוזקת".

x