$
בורסת ת"א

"אפשר להתווכח אם מגיע לי שכר דירה או לא, אבל קודם צריך לחזור לשגרה"

גם רני צים מיישם תוכנית התייעלות הכוללת קיצוצי שכר, הוצאת עובדים לחל"ת והקלות בדמי שכירות לשוכריו, אך מכניס לשיקולים גם את היום שאחרי המשבר: "אסור לשכוח שיש גם את המחר. אם המצב במשק ימשיך כך שנה אז לא תהיה מדינה, לא רק רני צים"

צלי גרינברג 10:4426.03.20

חברת רני צים מרכזי קניות, הנסחרת בבורסה בתל אביב, דיווחה אתמול (ד') על תוצאותיה הכספיות לשנת 2019 במסגרתן הציגה עלייה בהכנסות וברווח הנקי. החברה גם פירטה מספר צעדים לצמצום הוצאות המטה בעקבות משבר הקורונה, ובהם קיצוצי שכר והקלות לשוכרים. החברה תקצץ 25% משכר העובדים הבכירים, 15% משכר שאר העובדים, ותוציא את חלקם לחל"ת. בנוסף, החברה הודיעה לשוכריה בנכסים השונים כי אלו מהם שאינם מוגדרים חיוניים יקבלו מהחברה הקלות בדמי השכירות והניהול, שלא צוינו.

 

החברה מציינת כי 28% משוכריה מוגדרים כעסקים חיוניים והדבר יאפשר לה תזרים מזומנים יציב, וכי שיעור המינוף שלה עומד על 47% ויש בידה גם מספר נכסים פנויים משעבודים שיוכלו לשמש כבטוחות לאשראי במקרה הצורך. רני צים, מנכ"ל רני צים מרכזי קניות, אמר לכלכליסט, כי "גם אם לא היה תזרים מזומנים לשנה הקרובה אנחנו עוברים את המשבר. גם בתרחיש אימה שהעולם נסגר מחר בבוקר לתקופה זמנית ואין סופרמרקטים אנחנו עוברים את המשבר, ואין תרחיש כזה, כי המדינה זקוקה ומגדירה עסקים חיוניים, שמהווים כ-35% מההכנסות של המרכזים כיום. אנחנו מרכזי קניות בסיסיים, עם סופרמרקטים, פארם וחנויות לצרכים יומיומיים של אנשים עם דואר ובנקים. חלק מהמגמה בעקבות המשבר היא ירידה בהכנסות, והחברה החליטה לקצץ בכל שכר ההנהלה, הכוללת כמובן אותי והמשנה למנכ"ל, ב-25%. בנוסף, חלק מהעובדים התפעוליים יצאו לחל"ת, ולשאר העובדים הופחת שכר בטוח של 15%-25% עד שנחזור לשגרה, ומתוך אחריות להם ולחברה".

 

צים המשיך ואמר, כי "לרשתות יש רצון לפתוח ולא להיות סגורים, הן רק זקוקות להקלות. לגבי ההקלות שאנו דיווחנו עליהן מדובר בשוכרים שתהיה להם בעיה בפדיונות בחודש מרץ, ומי שלא פדה לא נגבה ממנו שכר דירה. אנחנו יודעים לנתח קמעונאות מרוויחה ומפסידה ונדע לבדוק אחד אחד. אין לנו עניין ששוכרים שלנו יפסידו כסף, ונגלה רגישות כדי שכולנו נעבור את זה יחד. אפשר להתווכח אם עכשיו כן מגיע לי שכר דירה או לא, אבל קודם צריך לחזור לשגרה. השוק כרגע לא צריך להיות בהורדות ידיים אלא מאוחד, אחרת החלשים יתנפצו. צריך לגלות אחריות כלפי הספקים, העובדים, וכולם. גם עובדים שנאלצנו להוציא לחל"ת ישבנו עם כל אחד מהם ובחנו מי יצטרך מפרעות לחג הפסח, כדי שיוכלו לעבור את החג, וכמובן נתנו. לא קיבלנו החלטה מלמעלה, מבלי להסתכל לאלו שההחלטה משפיעה עליהם בעיניים. צריך לזכור שיש גם את המחר, ולא הכל מתבסס על מה שהיום, וצריך להיות בני אדם כלפי כולם. הרי אם המצב במשק יימשך כך שנה ומעלה אז לא תהיה מדינה לא רק רני צים".

 

 

רני צים רני צים צילום: עמית שעל

 

הכנסות החברה לשנת 2019 יחד עם תוצאות אחזקותיה בחברות הכלולות עמדו על 56.5 מיליון שקל ב-2019 לעומת 49.5 מיליון שקל ב-2018, כאשר עיקר העלייה בהם מיוחסת לפעילות מרכזי הקניות בירכא ואום אל פאחם. הרווח הנקי עמד בתקופה המדווחת על 32.8 מיליון שקל בהשוואה ל-9.9 מיליון שקל בשנה הקודמת לה.

 

מה דעתך על מניית רני צים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מזומנים ושווי מזומנים לסוף 2019 עמדו על 21.4 מיליון שקל בהשוואה ל-11.7 מיליון שקל בסוף 2018. על תוצאות החברה לשנת 2019 אמר צים, כי "החברה עומדת בתוכניות העבודה שלה וממשיכה בהן. אמנם בימים אלו לא רצים ומשווקים, מטעמים מובנים, אבל בסך הכל הביקושים למרכזים הקיימים והעתידיים שלנו קיימים. לדוגמא, הביקושים למשרדים בנוף הגליל עומדים על מחיר שהוא פי 2 ו-2.5 מהחוזים הנוכחיים. אז שוק ההון כרגע זז ימינה ושמאלה, אבל המהות של החברה והנכסים שלה הם טווח ארוך. הנכסים שלנו יהיו מאוכלסים גם אחרי המשבר, ואנחנו נעמוד בתוכניות העבודה שלנו גם אם נזוז בחודש או חודשיים כתוצאה מהקורונה".

 

לגבי דחיית עסקאות עם ברנמילר ומידאס הוסיך צים, כי "השוק השתנה, ועדיין עובר שינוי, וקבלת החלטה בעיסקאות כמו זו של מידאס אינה לימים אלה. שוק החוב לא כזה פורח, ולאחר שעשינו דיון עם הצד השני החלטנו יחד שזה לא טיימינג נכון לקבל ההחלטה, והארכנו את תקופת בדיקת הנאותות ב-60 יום עד יעבור זעם. כנ"ל לגבי ברנמילר. בסוף התקופה נקבל החלטה".

  

הרווח התפעולי של החברה בהתאם לתוצאות אלו עמד על 54.2 מיליון שקל בהשוואה ל-27.3 מיליון שקל אשתקד. וההכנסות התפעוליות של נכסי החברה (NOI) עמדו על 39.3 מיליון שקל בהשוואה ל-36.1 מיליון ב-2018.

x