שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

יתרות המט"ח בבנק ישראל גדלו ב-2019 ב-10.7 מיליארד דולר

כפי שנחשף בכלכליסט בתחילת פברואר, ערב פרוץ משבר הקורונה - תשואת תיק יתרות המט"ח של בנק ישראל עומדת על 6.1%; המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר: "חשיבות יתרות המט"ח של בנק ישראל מתחדדת בעת הזו"

עמרי מילמן 16:2125.03.20

מט"ח ליום סגריר: יתרות מטבע החוץ של מדינת ישראל גדלו בשנת 2019 ב-10.7 מיליארד דולר – מ-115.3 מיליארד דולר בסוף שנת 2018 ל-126 מיליארד בסוף 2019. כך עולה מדוח יתרות המט"ח של בנק ישראל לשנה שעברה.

 

התשואה על יתרות המט"ח, כפי שחשף כלכליסט בתחילת חודש פברואר, עמדה על 6.1%. התשואה מחושבת בהתאם לסל ממנו מורכב תיק היתרות המכונה נומרר (נכון לסוף 2019 המשקלות עמדו על - 67.7% דולר, 29.7% יורו ו-25.5% פאונד). בממוצע עמדה התשואה על 3.1% לשנה בשלוש השנים האחרונות ו-2.3% לשנה בחמש השנים האחרונות.

 

 

דולר, יורו דולר, יורו צילום: בלומברג

 

היקף היתרות, ביחס לתמ"ג נותר בשנה שעברה בשיעור דומה לשנים הקודמות ועמד על 31.9%. בשנה שעברה היקף ההחזקות באג"ח מהתיק עמד על 77% בהשוואה ל-81.5% ב-2018. שיעור המניות מהתיק עמד על 15% בשנה שעברה לעומת 12.5% ב-2018 ושיעור האג"ח התאגידיות עמד על 8% לעומת 6% (כאשר עיקר ההשקעה היא בחברות אמריקאיות הן באג"ח והן במניות).

 

בבנק מציינים כי תרומת הניהול הפעיל (שנמדדת ע"י השוואת תשואת התיק לתשואת תיק חסר סיכון), הייתה ב-2019 על 4.6% כאשר מתוך זה התרומה של המניות הייתה המשמעותית ביותר מבין תרומות נכסי הסיכון – 3.4%.

 

עוד מציינים בבנק כי התנאים הפיננסיים בשנה שעברה היטיבו עם ביצועי תיק היתרות: ירידה בתשואות לפדיון של אג"ח דולריות שבהן מושקע חלק הארי של היתרות, במקביל לעלייה במחירי נכסי סיכון, מניות ואג"ח תאגידיות.

 

דוח היתרות אינו כולל את השפעות התפרצות הקורונה שנהיו משמעותיות יותר בשבועות האחרונים ולכן הבנק מציין כי בתחילת 2020 חלה האטה חדה בפעילות הריאלית ועלייה בסיכונים, בשל התפרצות נגיף הקורונה.

 

בשווקים הפיננסיים הדבר התבטא בירידות חדות במניות ובאג"ח קונצרני, בירידת תשואות חדה באג"ח הממשלתיות בארה"ב ובגרמניה ובעלייה חדה בתנודתיות בכל הנכסים הפיננסיים. עוד מוסיפים בבנק כי הירידות החדות במחירים של המניות גרמו להפסדים בתיק היתרות, אשר בחלקם קוזזו ע"י רווחי ההון כתוצאה מהירידות בתשואות האג"ח הממשלתיות, כך שההפסד על תיק היתרות נכון לפרסום הדוח אינו עולה על רמת הסיכון המירבית.

 

המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר מסר כי "חשיבות יתרות המט"ח של בנק ישראל מתחדדת בעת הזו. ניהול ההשקעות הנכון לאורך השנים ויתרתן המשמעותית עם הכניסה למשבר מאפשרים לבנק ישראל בימים אלו דרגות חופש בניהול המדיניות הכלכלית ובמתן סיוע משמעותי לשווקים הפיננסים ולמשק כולו בהתמודדות עם משבר הקורונה. אדגיש כי ההשקעות שמבצע בנק ישראל בתיק היתרות הן לטווח הארוך וכל החלטות ההשקעה מתקבלות בראיה של שנתיים לפחות".

x