$
שווקי חו"ל

הפד הודיע על הרחבת תוכנית הרכישות - "בסכום שיידרש"

רגע לפני פתיחת שבוע המסחר בניו יורק מודיע הבנק המרכזי על שורה של צעדי הרחבה נוספים, כולל הרחבת תוכנית הרכישות שלו לנכסים נוספים והעמקתה בסכום שלא הוגדר; 300 מיליארד דולר יוזרמו לשוק ההלוואות לטווח קצר של חברות; פירמת בליקלי: "אנחנו שוב עם תוכנית הקלה כמותית אינסופית"

שירות כלכליסט 14:4823.03.20

הבנק המרכזי של ארה"ב מודיע היום (ב') כי בכוונתו לצאת בשורה של צעדי תמיכה נוספים בשווקים - ומבהיר כי ימשיך לבצע רכישות נכסים, בניסיון לצמצם את הפגיעה הקשה שסופגת הכלכלה האמריקאית ממגיפת הקורונה. הפעם הבנק לא נוקב בסכום רכישות ספציפי.  

פחות משעתיים לפני פתיחת שבוע המסחר בניו יורק מודיע הפד כי יבצע רכישות "בסכום שיידרש, על מנת לתמוך בתפקוד של השווקים ובמעבר האפקטיבי של המדיניות המוניטארית לתנאים הפיננסיים ולכלכלה", נאמר בהודעה. עוד נמסר כי "הפדרל רזרב מחויב להשתמש בכל טווח הכלים שברשותו על מנת לתמוך במשקי בית, העסקים ובכלכלת ארה"ב באופן כללי בתקופה מאתגרת זו", נמסר בהודעת הפד, "יש לנקוט מאמצים אגרסיביים על מנת לצמצם את אובדן המשרות וההכנסות ולקדם התאוששות מהירה".. 

 

במסגרת הצעדים החדשים, יזרים הפד 300 מיליארד דולר לשוק ההלוואות לטווח קצר של החברות האמריקאיות - בשוק זה נלקחות הלוואות שוטפות לתקופות של חודשים ספורים, על מנת לאפשר לחברות לשלם לעובדים ולספקים, והתנהלות תקנית שלו נחשבת לקריטית לכלכלה האמריקאית. עוד הודיע הפד כי ירחיב את הרכישות שלו לשווקים נוספים, כולל אג"ח מגובות משכנתאות. "אנחנו שוב בתוכנית הקלה כמותית אינסופית", אמר בתגובה פיטר בוקוואר (Peter Boockvar), מנהל ההשקעות הראשי בפירמת  Bleakley Advisory (הדברים מובאים ב-CNBC).

 

לפני שמונה ימים בדיוק יצא הפד בהודעה הדרמטית הורדה של הריבית ב-1% לרמה אפסית, מטווח של  של 1%-1.25% ל-0%-0.25% - ועל תוכנית רכישות חדשה בסכום של 700 מיליארד דולר. מאז הזרים הבנק 500 מיליאדר דולר לשוק הריפו (שוק ההלוואות הבין בנקאי לטווח קצר) ועשרות מיליארדי דולרים לשוק ההלוואות לטווח קצר של החברות האמריקאיות. המהלך היום מתווסף לצעדים אלה.

 

ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד צילום: איי אף פי

 

x