$
בורסת ת"א

פועלים אי.בי.אי חיתום וחברת התוכנה וואן מקצצות בשכר

חברת פועלים אי.בי.אי חיתום תקצץ עד 50% משכר עובדיה, וחברת התוכנה הציבורית וואן טכנולוגיות תחתוך בשכר המנהלים הבכירים 6 ימים אחרי שעצרה חלוקת דיבידנד

רחלי בינדמן וצלי גרינברג 14:0223.03.20

פועלים אי.בי.אי, חברת החיתום שבשליטת בנק הפועלים ובית ההשקעות IBI, מודיעה כי נוכח התפשטות מגיפת הקורונה והשפעתה על שוק ההון בכלל ושוק ההנפקות בפרט, החליטה לבצע קיצוץ בשכר העובדים. הקיצוץ יהיה בתוקף ברבעון השני של השנה, כלומר בין אפריל ליוני, ובמסגרתו תחול הפחתה בשיעור של בין 25% ל-50% בשכרם של מרבית עובדי החברה. ההפחתה אמורה לחסוך לחברה 530 אלף שקל.  

ענף החיתום נהנה מפריחה בשנים האחרונות עם גל הנפקות הן בשוק החוב והן בשוק המניות. אך בתקופות משבר שוק החיתום נכנס לקיפאון ולכן צפויה פגיעה בכלל הפעילות בענף בחודשים הקרובים. המתחרה הגדול של פועלים אי.בי.אי חיתום, לאומי חיתום מקבוצת בנק לאומי, מינה ל

אחרונה מנכ"ל חדש - אליאב בר דוד. הגם שלאומי חיתום נהנה מהגב החזק של בנק לאומי, גם שם צפויים צמצומים, לפחות בתקופה הקרובה.

 

אפשר בהזדמנות זו להיזכר בדברים שאמר צחי סולטן, מאושיות ענף החיתום, על המשבר הגדול הקודם שפקד את הענף בשנת 2008: "לא היו הנפקות, חשבתי לפרוש, לשבת בים, גיליתי שזה משעמם".

 

עופר גרינבאום מנכ"ל משותף, פועלים אי.בי.אי עופר גרינבאום מנכ"ל משותף, פועלים אי.בי.אי צילום: יורם אשהיים

 

 

המשבר מכה גם בענף ההייטק. חברת התוכנה וואן טכנולוגיות תקצץ 50% משכר המנכ"ל עדי אייל, ו-30% משכר מנהלי החטיבות העסקיות ומנהלי חברות בנות החל מה-1 לאפריל. החברה הישראלית הנסחרת בבורסה בתל אביב בשווי של 1.29 מיליארד שקל, הודיעה היום (ב') כי תקצץ בשכר הנהלת החברה כחלק מצעדי היערכות להקטנת השפעת משבר הקורונה. החברה מסרה כי "המשבר הכלכלי שפוקד את המשק בעקבות התפשטות נגיף הקורונה אינו פוסח על תעשיית ה-IT, אשר צפויה לעבור תקופה מאתגרת. אנו נערכים להשלכות הצפויות על הביקושים בשוק. הצעדים המתבקשים בהם נקטנו נועדו להקטין ככל הניתן את השפעת המשבר על החברה ועל העובדים שלנו".

 

מה דעתך על מניית פועלים איביאי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מדובר בחברת ההייטק הישראלית הציבורית הראשונה המודיעה על קיצוצי שכר הנהלה כתוצאה ממשבר הקורונה, זאת לאחר שלפני 6 ימים פירסמה את תוצאותיה הכספיות לשנת 2019, במסגרתם ציינה כי תשהה את חלוקת הדיבידנד, שהיה מיועד לרבעון הרביעי לאותה שנה. הדיבידנד היה צפוי לעמוד על 15.3 מיליון שקל, שהם 66% מהרווח הרבעוני של וואן - בהתאם למדיניות החברה זה 20 רבעונים ברציפות, מאז 2015. וואן טכנולוגיות סיימה את שנת 2019 עם עלייה של 11.8% בהכנסותיה ל-1.6 מיליארד שקל, וקפיצה של 26% ברווח הנקי אותה שנה ל-87 מיליון שקל, בהשוואה לשנת 2018.

 

 

x