$
בורסת ת"א

מנכ"ל קבוצת דלק: "שווי השוק לא משקף את ערך הנכסים, נעבור את המשבר בהצלחה"

בצל משבר הקורונה וההתרסקות של מניית קבוצת דלק ב-84% מתחילת השנה, אמר עידן ולס באסיפת מחזיקי האג"ח של החברה כי בשל המשבר בשווקים יש חוסר הלימה מובהק בין שווי הפעילות לשווי השוק; "גם בימי המשבר, הגז ממשיך לזרום בהתאם להסכמים"

גולן חזני 10:4423.03.20

"קבוצת דלק תעבור את המשבר הזה בהצלחה. דלק היא קבוצה חזקה ויציבה, עם נכסים מצויינים", כך אמר עידן ולס, מנכ"ל קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, באסיפת מחזיקי האג"ח של החברה שהחלה הבוקר (ב').

 

"העולם נמצא באחד המשברים העמוקים בעולם, שמשפיע על כל המגזרים. סוג של ארמגדון כלכלי שלא פסח על שום מגזר. למרות המשבר הכלכלי העמוק ולמרות ההשלכות שאפשר להבחים בהם על השווקים, קבוצת דלק היא קבוצה חזקה, יציבה ויכולה לעבור את המשבר הזה בהצלחה ולממש את האסטרטגיה והיעדים שלה".

 

מימין: עידן ולס, מנכ"ל קבוצת דלק ויצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצה מימין: עידן ולס, מנכ"ל קבוצת דלק ויצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצה צילום: גיא אסיאג

 

 

המשבר שיוצרת התפשטות נגיף הקורונה פוגע בצורה חזקה בקבוצת דלק, שאיבדה מתחילת השנה 84% מערכה. הקבוצה נסחרת כיום בבורסת תל אביב לפי שווי שוק של מיליארד שקל - כ-12 מיליארד שקל פחות משווי השיא שבו נסחרה באמצע 2015. בשבועות האחרונים הודיעה הקבוצה על מכירת חלק מנכסיה, במטרה לייצר תזרים מזומנים חדש שיאפשר לה להתמודד עם הקריסות.

 

הבוקר דיווחה קבוצת דלק על שורה של בנקים שהעמידו חובות של הקבוצה ושל חברות בנות לפרעון מיידי. בנוסף לסיטי שמימש 12% ממניות דלק קידוחים במכירה לאמיר דיין, ציינה דלק כי בנק זר נוסף דורש פירעון מיידי של חוב של 200 מיליון דולר ובנק זר אחר העמיד הלוואה של 50 מיליון דולר לפרעון מיידי.

 

באסיפת מחזיקי האג"ח אמר ולס כי החברה יכולה לעבור את המשבר הנוכחי, זאת "למרות הקושי הרב שאנחנו רואים בשווקים. למרות שהעולם כולו נמצא במשבר שאת ההשלכות שלו אנחנו לומדים. גם בימי המשבר, הגז ממשיך לזרום בהתאם להסכמים. גם בימי המשבר איתקה ממשיכה להפיק ולשווק את הנפט שלה.

 

"החוזים של החברה הבת דלק קידוחים הם לתקופה ארוכה, וכוללים מנגנונים של מחירי רצפה. עשינו גידור באיתקה של 65 דולר לחבית. זה נתון חשוב, שווי הגנות בהיקף מאוד משמעותי מבחינת איתקה. לאיתקה יש גם הסכמי שיווק עם בריטיש פטרוליום שקונה ממנה. המשבר הנוכחי מאפשר לחברות גם לקצץ בעלויות ההפקה ובהוצאות. גם הנתון הזה חשוב".

 

ולס אמר כי אם מתייחסים לפעילות של שתי החברות הבנות, דלק קידוחים ואיתקה, השווי של הפעילות הוא לא שווי השוק שרואים בבורסה. "יש כאן מצב של חוסר הלימה מובהק שנובע מהמשבר בשווקים. הערך שאנחנו רואים על המסכים לא באמת משקף את הערך האמיתי של הנכסים, יש כאן עיוות בין מה שאנחנו רואים על המסך לבין מה שאנחנו רואים בהסכמים".

 

עוד הוסיף המנכ"ל כי מלבד הפעילויות של של דלק קידוחים ואיתקה, יש שורה של פעילויות בקבוצת דלק, תמלוגי העל מלוויתן, וגם מכריש ותנין. "דלק התחילה לקבל תמלוגי על מלוייתן כבר בינואר. דלק ישראל, נכסי נדל"ן ונכסים נוספים נותנים לנו גמישות פיננסית. נכון שעכשיו המצב יותר מורכב ודורש יותר מאמץ, אבל כשאתה מאמין ביכולות של הקבוצה, אתה מבין שיש לנו את היכולת לעבור את המשבר ולצאת מחוזקים. חשוב לתת גיבוי לחברה בימים כאלה". בנוסף, אמר ולס כי בשבועות האחרונים ביצעה דלק שורה של "מהלכים שלא כל אחד יודע לעשות - מימוש מניות הנדסת התפלה ופעולות אחרות, כדי לא להישען רק על כיוון אחד".

 

ברק משרקי, סמנכ"ל הכספים של הקבוצה, גילה שקבוצת דלק מנהלת מגעים לגיוס אג"ח בהתבסס על תמלוגי העל שלה בלווייתן, כריש ותנין. משרקי התייחס לתזרים המזומנים שפירסמה הקבוצה: "הגענו למסקנה שאחד הדברים הראשונים שנעשה יהיה להתמקד יותר בפעולות שהן בשליטתנו ואנחנו יכולים להשפיע עליהן. אני מקווה שמכירת IDE הנדסת התפלה תושלם בימים הקרובים".

 

משרקי הוסיף כי "אנחנו בשיחות עם שני גופים פיננסיים שונים לגבי איגוח של תמלוגי העל. היכולת שלנו לגייס כסף, כנגד איגוח תמלוגי העל, היא משמעותית. העדיפות הראשונה שלנו תהיה לייצר נזילות, הן מתמלוגי העל והן מנכסי הנדל"ן והן דלק ישראל. אנחנו בעולם דינאמי. יום אחרי שפרסמנו את התזרים מחירי הנפט צנחו ב-30%. ניצמד לנכסים הטובים שלנו בעיקר בתחום תמלוגי העל ונייצר נזילות גבוהה שתהיה מספקת".

 

במהלך האסיפה שאל עו"ד אופיר נאור "האם פניתם לבעל השליטה להזרים הון לחברה אחרי שהחברה חילקה מיליארד וחצי שקל דיבידנדים בשנים האחרונות? האם ידוע לכם מה מצבו הפיננסי האישי? ניסיתם לברר עמו?". ליאורה פרת לוין, היועצת המשפטית של דלק, השיבה כי "התשובה היא שלילית", וולס הוסיף "אנחנו מסתכלים איך החברה עומדת בחובות שלה בצורה עצמאית".

x