שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

עסקת תשובה ומשפחת דיין על סף פיצוץ

לאחר שכבר הגיעו להסכמות על 12% מניות דלק קידוחים - הודיע תשובה למשפחת דיין כי לא יוכל להוציא את ההסכם לפועל; דלק טוענת לקנוניה של סיטי בנק במכירת המניות למשפחת דיין ודורשת לבטל את העיסקה; עתה חוזרת לתמונה הצעת טדי שגיא לרכוש את המניות תמורת 62.7 מיליון דולר

גולן חזני 13:4918.03.20
דיל-ברייקר: לאחר שקבוצת דלק ומשפחת דיין הגיעו להסכמות על 12% מניות דלק קידוחים, לפיהן תרכוש קבוצת דלק 7% ממניות דלק קידוחים שרכש דיין ואילו דיין ישאר עם 5%, הודיע תשובה לפני הצהריים לדיין כי לא יוכל להוציא את ההסכם לפועל. עתה חוזרת לתמונה ההצעה של טדי שגיא לרכוש את המניות תמורת 62.7 מיליון דולר.

 

תשובה נתקל ככל הנראה בקשיים בדירקטוריון דלק באישור העיסקה, שדורשת מדלק רכישה של המניות תמורת 35 מיליון דולר במזומן. הסיכום עם דיין דורש אישור של דירקטוריון דלק. במקביל, זינקה מניית דלק והיא נסחרת בשווי של 1.7 מיליארד שקל, לאחר שביום ראשון ירדה לשווי 700 מיליון שקל.

 

 

מימין: יצחק תשובה, טדי שגיא ואמיר דיין מימין: יצחק תשובה, טדי שגיא ואמיר דיין צילומים: עמית שעל, אוראל כהן, Alexander Körner

 

דלק לא פנתה לבית המשפט להסיר את הבקשה לצו מניעה נגד העיסקה והוא עומד בעינו. דלק טוענת לקנוניה של סיטי בנק במכירת המניות למשפחת דיין, ודורשת לבטל את העיסקה. יצויין כי העיסקה בין סיטי ודיין למכירת 12% המניות כבר נחתמה.

 

סיטי בנק פנה בשבת לקבוצת דלק בבקשה לפירעון מלא של החוב שלה אליו – 57 מיליון דולר – או שיחל באופן מיידי במימוש הבטוחות שעומדות לרשותו: 15% ממניות דלק קידוחים. הבנק מימש בסופו של דבר את המניות ומכר אותן לפמילי אופיס של משפחת דיין. הזכות של הבנק לפרוע את ההלוואה נבעה מהעובדה שהבטחונות של מניות דלק קידוחים ירדו לרמה של מתחת ל-1.2 דולר למניה, הרף שהעניק לבנק את היכולת לפרוע עפ"י שטר ההלוואה מ-2013.

 

תשובה החליט עתה להילחם נגד העיסקה בבית המשפט כשדלק תטען כי סיטי ודיין רקמו מולו מזימה. עם זאת, לדברי משפטנים לא זכורה פסיקה משפטית בעולם שמנעה מבנק לממש שעבוד על מניות באירוע של "מרג'ין קול", כשהסכם מאפשר העמדתן לפרעון מיידי.

 

טדי שגיא הגיש אתמול לבית המשפט ולסיטי הצעה לרכוש את המניות ב-62.7 מיליון דולר. סיטי יצטרך להחליט אם לשבור את ההסכם עם דיין ולהעדיף את העיסקה מול שגיא.

 

גם מכירת אלעד מגורים מתנדנדת

 

עסקה נוספת שנראית לפתע מתנדנדת היא מכירת אלעד מגורים החדשה של תשובה לחברת ישראל קנדה. בדיווח שהוציאה היום לבורסה, מעדכנת ישראל קנדה כי אישור הדירקטוריון לעסקה, שהיה תנאי מתלה ואמור היה להתקבל עד ה-17 במרץ, נדחה ל-19 באפריל 2020. בנוסף, נוספו להסכם בטוחות שכוללות שעבוד 25% ממניותיו של תשובה באלעד מגורים החדשה ובאלעד מגורים שתפוצל ממנה (הכוללת בעיקר את הפרויקט שהחברה מקימה כעת בשכונת בבלי בתל אביב).

 

ישראל קנדה דיווחה לפני שבוע (11.3) על עסקה לרכישת 70.7% מחברת אלעד מגורים החדשה מתשובה, תמורת 205 מיליון שקל. צלילת המניות בבורסה על רקע מגפת הקורונה מכה בשבועות האחרונים גם במניות ישראל קנדה, מי שהיתה שיאנית העליות בבורסה אשתקד (240% בשנה). מתחילת השנה ירדה מניית החברה בלמעלה מ-50% והיא נסחרת כעת בשווי של מיליארד שקל.

x