$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רשות ני"ע שמה את אי.די.בי פתוח על הכוונת שלה

דרשה מהחברה שבשליטת אדוארדו אלשטיין לפרסם דו"ח הבהרה נוסף לגבי נסיבות עזיבתו הפתאומית של המנכ"ל ערן סער, ובודקת את הממשל התאגידי בחברה

גולן חזני 07:5518.03.20

רשות ניירות ערך עוקבת אחר הנעשה באי.די.בי פתוח ומפעילה לחץ על החברה בנושא הממשל התאגידי בה ובחברה־האחות דיסקונט השקעות. הסערה סביב פיטורי מנכ"ל דסק"ש ערן סער רק הגבירה את לחצה של הרשות, ול"כלכליסט" נודע כי היא זו שפנתה לדסק"ש ודרשה ממנה לפרסם דו"ח נוסף על נסיבות עזיבתו של סער. 

בהודעה הראשונה, שדסק"ש פרסמה ביום ראשון, צוין כי עזיבתו של סער נובעת מ"סיום כהונה, בנסיבות שאין לציבור עניין בהן", אולם אתמול בבוקר כבר פרסמה דסק"ש דו"ח משלים, שנוקב בעילת עזיבה אחרת לגמרי — ובמילה פיטורים.

 

מיד אחרי הדיווח הראשון לבורסה חשף "כלכליסט" כי מדובר בפיטורים, וכי מקורבי סער ציינו שהדבר נובע מאי־הסכמתו לאשר דיבידנד שדסק"ש תחלק לבעלי המניות — דיבידנד שבעל השליטה אדוארדו אלשטיין לחץ עליו לאשרו, ואשר נועד לאפשר לאי.די.בי פתוח לפרוע חוב של 11 מיליון שקל ריבית למחזיקי אג"ח סדרה י"ד והלוואה של 5 מיליון דולר לחברה־הבת ישראייר — שניהם בסוף החודש הזה.

 

סער: "הדפתי הצעות שלא עלו בקנה אחד עם טובת החברה"

סער שיגר מכתב קשה לדירקטוריון דסק"ש, ובו תקף את הדירקטורים ואת אלשטיין על נסיבות פיטוריו. אתמול, באספת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח, נדרש סער להתייחס למכתב, אולם אמר כי לא יוסיף דבר, מאחר שלא מדובר באסיפה של דסק"ש אלא אי.די.בי.

 

"להחלטת הפיטורים לא קדם הליך כמתחייב על פי דין. ובכלל זאת, לא הועלו בפניי טעמי הפיטורים, וחמור מכך לא ניתנה לי זכותי שבדין להישמע בפני חברי הדירקטוריון, בטרם התקבלה ההחלטה על פיטוריי בניגוד לדין. בשלושה החודשים שלי בתפקיד נאלצתי להדוף הצעות לעסקאות ופעולות, שלעניות דעתי לא עלו בקנה אחד עם טובת החברה", כתב סער והוסיף כי אלשטיין הציע לו להתפטר בצהריים, אך הוא סירב, וכי קרא על פיטוריו במאיה, מערכת הדיווחים לבורסה.

 

בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין ויו"ר רשות ני"ע ענת גואטה בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין ויו"ר רשות ני"ע ענת גואטה צילום: ענר גרין, אוראל כהן

 

 

דסק"ש טענה כי סער פוטר בשל חילוקי דעות וחוסר אמון מול אלשטיין, וניגוד עניינים שנוצר בין תפקידיו כמנכ"ל הן באי.די.בי והן בדסק"ש. באופן אירוני עמד סער מול מחזיקי האג"ח של אי.די.בי באספה שכינסה החברה לעדכן אותם. הוא טען שתזרים המוזמנים של החברה התבסס על מניות כלל ביטוח ומכירת ישראייר, אולם משבר הקורונה שינה באופן משמעותי את מצב החברה, שלדבריו סוחבת הפסדים של 350 מיליון שקל בשל כך בכלל ביטוח.

 

סער אמר כי בקופת אי.די.בי יש 2 מיליון שקל בלבד, וכי החברה ממתינה לתשובת אלשטיין ודולפין לבקשת ועדת הביקורת, בראשות הדח"צ גיורא ענבר, להזרים לה 40 מיליון שקל, במסגרת פירעון שטר הנאמנות לחוב של דסק"ש לאי.די.בי פתוח. "אנחנו בחוסר ודאות. אנחנו לא יודעים להגיד אם דולפין תיענה לבקשה, ויוזרם הכסף. אנחנו בדיאלוג שוטף מול בעלת השליטה. ככל שלא יוזרם הכסף נצטרך לקבל החלטה איך להתנהל בנסיבות העניין", אמר סער.

 

סער נשאל בידי היועץ המשפטי של מחזיקי האג"ח, עו"ד רענן קליר אם אינו חושש שיפטרו אותו מהיום להיום גם מתפקיד מנכ"ל אי.די.בי, על כך השיב: "אין לי מושג. לא שמעתי על כוונה של דירקטוריון אי.די.בי לפטר אותי. אבל גם בדסק"ש לא שמעתי על כוונה כזו — וזה קרה".

 

יריב פילוסוף מחברת הייעוץ גיזה, שייצג את דולפין באספה, אמר כי היא הזרימה לאי.די.בי עבור ביטחונות למניות כלל ביטוח שבעסקאות ההחלף (סוואפים) עם שני בנקים 59 מיליון שקל, והפתיע כשאמר כי מבחינת אלשטיין הזרמה זו היא על חשבון ההתחייבות שלו להזרים 70 מיליון שקל בספטמבר. הוא גם רמז שאלשטיין עשוי להזרים 11 מיליון שקל נוספים לאי.די.בי, להשלמת הסכום ל־70 מיליון שקל, לצורך העברה למחזיקי אג"ח סדרה י"ד. 

 

מחזיקי הסידרה כינסו אספה טלפונית לדון בצעדים נגד החברה: "עד עכשיו סמכנו על החברה והדח"צים, אבל נראה שהגיע הזמן לנקוט צעדים, כי 11 מיליון שקל אינם הבעיה. היא עמוקה בהרבה", נאמר בה.נציגי אי.די.בי נשאלו אם החברה סולוונטית — ורמזו שלא. עו"ד אסתר קורן, היועצת המשפטית החיצונית, אמרה כי "התזרים של החברה ידוע. כל הבדיקות שלנו נעשות תחת הנחה שהחברה נמצאת במצב בעייתי".

 

סער אמר כי "יש ספק גדול אם החברה סולוונטית. אנחנו בוחנים זאת בימים אלה, ולכן פועלים בזהירות ולא עושים דבר בלי לדבר איתכם. כדי לקבל את ההחלטה על כך, נידרש ליועצים חיצוניים, ואנחנו מחכים למסקנה שלהם. התשובה צריכה להינתן עד 24 בחודש".

 

נאמני אג"ח דסק"ש באזהרה לנושאי המשרה והדירקטורים

בינתיים מתפתחות צרות גם מכיוון דסק"ש ומחזיקי האג"ח שלה, כשהרמטיק — הנאמנים של האג"ח מסדרה ו' — הזהירה את חברי הדירקטוריון כי תראה בכל אחד מהם, וכן בכל נושאי המשרה בחברה ובבעל השליטה בה אדוארדו אלשטיין, אחראים באופן אישי, אם לא ימנעו החלטה שמיועדת לקדם את האינטרס האישי של בעל השליטה, ואינה לטובת כלל בעלי המניות בחברה.

 

במכתב ששלחו עוה"ד סיני אליאס וגיא בכר כתבה הרמטיק לדירקטוריון כי "עמדתו של סער היא שאין לחלק דיבידנדים, וכי חלוקת דיבידנד בעיתוי הנוכחי היא מהלך פיננסי מסוכן וחסר אחריות, שאינו עומד במבחני יכולת הפירעון הקבועים בחוק, והדירקטורים בחברה ישאו באחריות לכך".

 

 

x