$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

תשובה נפגש עם דיין בניסיון לרכוש את המניות בחזרה

בעל השליטה בקבוצת דלק נפגש עם הרוכש של מניות דלק קידוחים מידי סיטי בנק בניסיון לבטל את המהלך, וכעת תוקף בכל החזיתות: לאחר שקיבל צו מניעה זמני לעסקה, נבדקת אופציה שיקנה מדיין את המניות בחזרה בפרמיה על המחיר ששילם

גולן חזני 08:0017.03.20

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

הקידוחים נחוצים כדי לפרוע חובות: מגעים שקטים מתנהלים ביומיים האחרונים בין יצחק תשובה לבין אמיר דיין, סביב המהלך של דיין לרכישת 12% ממניות דלק קידוחים מידי סיטי בנק.

 

תשובה היה שמח לבטל את העסקה בין דיין לסיטי בנק. ל"כלכליסט" נודע כי בעל השליטה של קבוצת דלק נפגש לפחות פעם אחת עם דיין. אולם במקביל הוא פועל בערוץ נפרד. על הפרק: קבלת אופציה לתשובה לרכוש את המניות בחזרה, בפרמיה כלשהי על המחיר ששילם עבורן לסיטי בנק.

 

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: אלבטרוס, משה בנימין

 

כרגע אין הסכמות בין הצדדים. זאת גם בשל פערי עמדות וגם כי מי שאמורה לקבל את האופציה המדוברת היא קבוצת דלק, שהחזיקה במניות שסיטי בנק מימש את השיעבוד עבורן ומכר.במסגכרת העסקה, 3% נוספים מהמניות יוחזרו לדלק.

 

בנוסף מנסה תשובה לבלום את העסקה במישור המשפטי. דלק פנתה לבית המשפט המחוזי וקיבלה צו מניעה זמני נגד ביצוע העסקה, בטענה שמשבר הקורונה והנפילות בשוקי המניות מהווים כוח עליון - והוא שגרם לסיטי בנק לממש את המניות.

 

דלק תקפה באגרסיביות את התנהלותו של הבנק האמריקאי, כינתה אותה שרירותית וכזו שמתעלמת מ"נגיף עליון". לטענת דלק, דרישתו של סיטי בנק לפירעון מוקדם בלתי סבירה ונעשתה "מהרגע להרגע". עוד נכתב כי "מבחינת סיטי בנק, העולם כולו יכול לעצור מלכת, ומימוש הביטחונות השרירותי יימשך". דלק מנסה למנוע את התגלגלותו של כדור שלג שעלול, לשיטתה, להסב נזקים עצומים לקבוצה עצמה, למחזיקי האג"ח, ולנושים המובטחים והבלתי מובטחים. השופט איתן אורנשטיין החליט להיענות לבקשתה והוציא צו המורה לעצור את המימוש.

 

 

אמיר דיין אמיר דיין צילום: אלכסנדר קרנר

 

כמה גופים מוסדיים, בהם בנק גדול וחברת ביטוח מובילה, צפויים להציג את עמדתם בדיון שאמור להתקיים השבוע בפני השופט אורנשטיין, נגד העסקה. עמדה זו מייצגת גופים מוסדיים נוספים המחזיקים באג"ח של קבוצת דלק, שכן העסקה מנוגת לאינטרסים שלהם - היא מוציאה מידי דלק חלק מאחד הנכסים המהותיים ביותר שלה. סיטי אמור להגיש תגובה לדרישה של דלק עד היום.

 

 

יתקשה לבטל את העסקה

 

סיטי בנק העמיד למכירה בשבוע שעבר הלוואה של 150 מיליון דולר שהעניקה ב־2013 לדלק אנרגיה, שבבעלות קבוצת דלק, ויתרתה עומדת על 57 מיליון דולר. להלוואה שועבדו 15% ממניות דלק קידוחים, שמחזיקה בקידוחי תמר ולווייתן. סיטי חיפשה רוכש למניות, וניהלה מגעים, כפי שנודע ל"כלכליסט", עם הקרן הבינלאומית אליוט, שהחזיקה במניות בזק לפני שנתיים. בסופו של דבר אליוט נסוגה ואמיר דיין שהעסקה הוצעה לו, ביצע את הרכישה באמצעות הפמילי אופיס של משפחת דיין. האחים דיין מחזיקים בנדל"ן באירופה ופעילים בענפי המלונאות והרכב.

 

דיין שילם עבור 12% ממניות דלק קידוחים 57 מיליון דולר (213 מיליון שקל). סכום זה מהווה מחצית ממחירן, שכן ששוויין היה אתמול בפתיחת המסחר כ־430 מיליון שקל. היות ומדובר באירוע של "מרג'ין קול", הנהוג בהלוואות של בנקים זרים - שבו סוחר נדרש להגדיל את הביטחונות הפיננסיים על נכס - נראה כי יהיה קושי לבטל את העסקה. בהלוואות מעין אלה, שניתנו בריבית אטרקטיבית יחסית, הבנק מקבל אישור לממש את השיעבוד ברגע שהמניה יורדת למחיר שנקבע מראש. לנוטל ההלוואה אין שום אמירה במקרה כזה.

 

 

 

 

ללא שיעבודים וביטחונות

 

מי שעוקבים אחר ההתרחשויות מקרוב ובדאגה הם מחזיקי האג"ח והבנקים הנושים של דלק. קבוצת דלק חייבת 6.1 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ו־ מיליארד שקל לבנקים, חלקם זרים וחלקם ישראלים. החשש העיקרי בדלק הוא שמכירת 12% מדלק קידוחים תחתוך בשנים הבאות את התזרימים ממאגרי הגז תמר ולווייתן, המהווים את המקור העיקרי לפירעון חובותיה. אלה גדלו מאוד בעקבות עסקה של 2.3 מיליארד דולר, שבה רכשה את נכסי חברת שברון בים הצפוני. אתמול המשיכו האג"ח של דלק ליפול וסדרה ל"א נסחרת בתשואת זבל של 98%. מניית דלק אגב רשמה עלייה של 4% בניגוד למגמה הכללית.

 

אתמול שוחחו שלושת נאמני שש סדרות האג"ח של דלק, עבורן אין ביטחונותאו שעבוד כלשהו, עם מנכ"ל הקבוצה עידן ולס וסמנכ"ל הכספים ברק משרקי.הם קבעו עמם פגישות להיום ומחר כדי להתחיל מהלך של קדם הסדר חוב אפשרי. המחזיקים חוששים שהנכסים לא מכסים את ההתחייבויות. הנושים דורשים הקפאה מוחלטת של הנכסים בחברה, ואיסור פעולה בהם ללא שיתופם.

 

המחזיקים מפעילים שני טריגרים לפעולות נגד החברה: מכירת המניות בידי סיטי בנק ותשלום סדרה י"ג הקצרה, שאמור להתבצע בסוף החודש ומעורר התנגדות של מחזיקי הסדרות הארוכות.

 

המחזיקים דורשים כי תשובה יזרים הון לחברה במסגרת הנפקת זכויות או מניות, ושיפעל כך שהבנקים הנושים יאפשרו לו, ברמה האישית, הזרמה כזו של מאות מיליוני שקלים.

x