$
שווקי חו"ל

עוד צעד הקלה של הפד: מזרים 500 מיליארד לשוק ההלוואות הבנקאי

יום לאחר שהודיע על הזרמה של 700 מיליארד דולר לשווקים באמצעות רכישות אג"ח מודיע הפד על חיזוק התמיכה שלו בשוק הריפו – ההלוואות לטווח קצר לבנקים; הצעד נועד לחזק את המערכת הבנקאית ובכך להקל על גלגול אשראי לשוק הריאלי

שירות כלכליסט 20:0516.03.20

צעד הקלה נוסף של הפד, הפעם כזה המכוון לבנקים האמריקאים ולשוק ההלוואות לטווח קצר שמתנהל בין הבנקים לבין עצמם – שוק הריפו.

 

הבנק המרכזי, באמצעות השלוחה שלו בניו יורק, הודיע כי יזרים 500 מיליארד דולר לשוק הריפו. הצעד שצפוי להקל על המערכת הבנקאית מכוון כמובן לשוק האשראי, כלומר לייצר שוק אשראי מתפקד שיתמוך בכלכלה הריאלית.

 

 

יו"ר הפד פאוול יו"ר הפד פאוול צילום: AFP

 

שוק הריפו הוא למעשה שוק שבו בנקים לוקחים האחד מהשני הלוואות יומיות או לטווח קצר אחר, לעתים על מנת להציג כרית מזומנים העומדת בדרישות הרגולטוריות, או מסיבות אחרות של צורך מיידי וקצר מועד במזומנים.

 

הפד תומך כבר כמה חודשים בשוק הריפו אך בסכומים נמוכים בהרבה. בספטמבר 2019, לאחר שהריביות בשוק זינקו לשיעור חריג של 10% (כזה שבו המערכת הבנקאים איינה יכולה לתפקד) החל הבנק להזרים כספים לשוק, ולהפוך למעשה לבעל תפקיד של מלווה לטווח קצר למערכת.

 

עתה מודיע הפד כאמור על הזרמת ענק נוספת לשוק, צעד שמשמעו למעשה קבלת תפקיד משמעותי יותר כמלווה לטווח קצר.

 

הסכום האמור מצטרף להודעת הפד מאתמול בלילה, על הזרמת 700 מיליארד דולר לשווקים באמצעות רכישות אג"ח, לצד הורדה חדה של 1% בגובה הריבית לרמה אפסית ושורה של צעדי הקלה נוספים. כך שבסך הכול עומדת ההזרמה שמציע הפד לשווקים על 1.2 טריליון דולר.

x