$
בורסת ת"א

בן זאב: יש עיוות באג"ח הממשלתיות, מעריך שהפד האמריקאי יתחיל לקנות מניות

מנכ"ל בורסת תל אביב איתי בן זאב התייחס לירידות החדות בבורסה בראיון לכלכליסט, ואמר כי אין מדובר במשבר דומה לזה שהיה בשנת 2008; "זה טריגר להתערבות בנק ישראל ברכישת אג"ח ממשלתיות, זה המקום לטפל בעיוות שנוצר"

רחלי בינדמן 20:0412.03.20

פתיחת המסחר בבורסת תל אביב התעכבה הבוקר ב-37 דקות בפעם השנייה השבוע, בעקבות נפילה של יותר מ-5% במדד ת"א 35 ברקע הבהלה עם התפשטות מגיפת הקורונה. 

 

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב התייחס היום בראיון שהעניק לכלכליסט להחרפת הירידות בבורסה המקומית, והבהיר כי הוא נשאר בעמדתו כי אין מדובר כלל במשבר כמו שהיה בשנת 2008, וכי הבנקים חזקים ויציבים, וכן אמר שאין שום כוונה לסגור את הבורסה.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

 

 

אתם ערוכים למצב שבו כלל המשק ייכנס לבידוד ועלול להיות קושי להפעיל את הבורסה?

"אנחנו ערוכים לכל התרחישים, יש מתקני גיבוי ויש אמצעים נוספים. את הבורסה אפשר להפעיל במתכונת מצומצמת. נכון לשיחה הזו אין אף גורם רשמי שדיבר איתי על לסגור את הבורסה, זה לא על הפרק.

בשביל לסגור בורסה צריך סיבה מאוד מאוד טובה ואירוע חריג. אנחנו לא שם. אם מישהו מנסה לדחוף לשם זה רק אנשים עם פוזיציות שורט גדולות".

 

בכל זאת, רואים החרפה של המשבר. לפני כמה ימים שידרת ביטחון גדול במערכת הפיננסית

"רואים היום עיוות בשוק אגרות החוב הממשלתיות הארוכות שיורדות. זו מגמה הפוכה לעולם. הן יורדות בשיעור חד וזה חסר היגיון. עבור נגיד בנק ישראל זה טריגר להתערבות בנק ישראל במסחר ולקנות אג"ח ממשלת ישראל. כשהשווקים יורדים אמורים לרוץ לאג"ח ממשלת ישראל. זו נקודת קיצון ועיוות שוק וזה המקום לטפל בעיוות שנוצר ולקנות אג"ח ארוכות".

 

ומה לדעתך יעשו במדינות נוספות, למשל בארה"ב?

"יש בעיה ברמת התיקשור בעולם של האירוע. הקורונה רלוונטית לכל העולם אבל לא כולם מתמודדים איתה באופן דומה. שוק ההון מקדים את מה שיקרה בשטח. הנקודה המרכזית היא כמה זמן הנגיף יהיה איתנו. ברור שברזולוציה של שנים אנשים יטוסו וילכו למסעדות. הפסיכולוגיה מאד משפיעה על אנשים, סין סינגפור ויפן נקטו צעדים דרסטים וכבר בשלבי התאוששות.

 

"מנגד, רואים החמרה באיטליה ובארה"ב. לאורך זמן הירידות יתקנו את עצמן ואף אחד לא ימצא את הקרקעית. אנחנו במשבר שונה לגמרי מ-2008. אומר זאת בפה מלא. המערכת הבנקאית חזקה וחסינה. פה יש אירוע בריאות ואירוע של וואטסאפ ותקשורת וצריך להסתגל אליו. ככל שההקפאה בעסקים מסויימים נמשכת זה פוגע בהם. אבל נראה פעולות של בנקים מרכזיים. לא אתפלא אם הפד האמריקאי יתחיל לקנות מניות היום כי הריבית גם ככה נמוכה, ארה"ב תכתיב את הטון".

x