$
שווקי חו"ל

הבנק האירופי המרכזי הותיר את הריבית על כנה והודיע על צעדי הקלה

הריבית נותרה בשיעור אפסי, ה-ECB הרחיב את תוכנית הרכישות והודיע על תמיכה בבנקים; בשוק ציפו לצעדי חירום של הקלה מוניטרית מול המשבר שיוצרת התפשטות הנגיף; הבנק המרכזי של ארה"ב והבנק המרכזי של אנגליה הודיעו ברקע המגיפה על הורדות ריבית מפתיעות מחוץ למניין הודעות הריבית שהיה מתוכנן בלו"ז

מיקי גרינפלד 14:4612.03.20

הבנק האירופי המרכזי (ECB) בראשות הנשיאה כריטסין לגארד הותיר היום (ה') את הריבית בשיעור אפסי, אך הודיע על שורה של צעדי הקלה כדי להתמודד עם השפעת נגיף הקורונה.

 

הריבית בגוש היורו עומדת על 0% מזה שנים ארוכות, הריבית על הפיקדונות היא ברמה שלילית של 0.5%-.

 

בהצהרה שהתלוותה להחלטה כתב הבנק האירופי כי אינו רואה סימנים ממשיים למחסור בנזילות בשוק. הבנק הודיע על צעדים להקלת ההלוואות הבנקאיות וכן על תוספת של 120 מיליארד יורו לתוכנית הרכישה שלו.

 

כריסטין לגארד כריסטין לגארד צילום: אי.אף.פי

 

"הבנק האירופי המרכזי הודיע היום על מספר צעדים כדי להבטיח שהבנקים המפוקחים יוכלו להמשיך למלא את תפקידם במימון הכלכלה הריאלית לנוכח ההשפעות הכלכליות של נגיף הקורונה (COVID-19).

 

"נגיף הקורונה מתגלה כהלם משמעותי עבור הכלכלות שלנו. בנקים צריכים להיות במצב שמאפשר להם להמשיך לממן את משקי הבית והתאגידים שחווים קשיים זמניים. הצעדים שנקבעו היום נועדו לתמוך בבנקים בשירות הכלכלה ובהתמודדות עם אתגרים תפעוליים, כולל לחצי העובדים", אמר אנדריאה אנריה (Andrea Enria), יו"ר המועצה המפקחת של ה-ECB.

 

בשוק ציפו לצעדי חירום של העמקת ההקלה המוניטרית, מול המכה שסופגת כלכלת אירופה בשל מגיפת הקורונה. הלחץ על הבנק האירופי גבר אתמול, לאחר שהבנק המרכזי של אנגליה הודיע במפתיע על הורדת הריבית ב-0.5%, שלא במסגרת פגישה קבועה בלו"ז, זאת עשרה ימים לאחר שהבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, יצא במהלך דומה, עם הורדה של 0.5% בריבית, מחוץ ללו"ז הודעות הריבית המתוכנן.

 

ההערכה הרווחת בארה"ב היא שהפד יבצע הורדה נוספת בפגישה המתוכננת לשבוע הבא, ב-18 במרץ. השורה התחתונה - בשוק מצפים מה-ECB לבצע מהלך חריף של הקלה נוספת, מעבר לתוכנית הקיימת, לנוכח המהלכים שמבצעים המקבילים המובילים בעולם.

 

לצעדים של הבנקים באנגליה ובארה"ב מצטרפת תמונת המצב המדאיגה ממילא באירופה, ובימים האחרונים גם ההתחזקות המפתיעה של היורו - שממנה חוששים מאד המשקיעים והמנהיגים במדינות האיחוד.

 

בנובמבר פתח הבנק בתוכנית רכישות ני"ע חדשה, העומדת על 20 מיליארד יורו לחודש.

 

x