$
בורסת ת"א

קסטרו מזהירה מפגיעה בהכנסות לאור משבר הקורונה

אחרי עדיקה סטייל, עכשיו תורה של קסטרו; למרות חזרת הפעילות במפעלי הייצור בסין, שוררת אי ודאות לגבי הייצור העתידי והמלאים; זאת ועוד, ברשת האופנה חוששים מהשפעה מאקרו כלכלית על פעילות המשק הישראלי שתשפיע ישירות על הכנסות הקבוצה

אורנה יפת 13:5612.03.20
חברות האופנה מתחילות לדווח על פגיעה צפויה בפעילות וזאת למרות שהמפעלים בסין חזרו לייצר. אחרי עדיקה סטייל, כעת מדווחת קסטרו כי מסתמנת פגיעה בהכנסות הקבוצה לאור הירידה בצריכה ושיעורי הצמיחה במשק.

 

אתרי הייצור של קסטרו חזרו לעבודה מלאה, אך בחברה טוענים לאי ודאות: "אין ודאות כי העמקת המשבר או התמשכותו לא יגרמו לעיכובים עתידיים בייצור, וכתוצאה מכך לחוסרים במלאי תוצרים מסוימים, שלא ניתן בשלב זה להעריך האם יתממשו ומה היקפם".

 

 

סניף קסטרו סניף קסטרו צילום: יריב כץ

 

מעבר להשפעה על הייצור, חוששים בחברה מהשפעה מאקרו כלכלית על פעילות המשק הישראלי שתשפיע ישירות על הכנסות הקבוצה והחלו לערוך תוכנית "שמטרתה צמצום השפעת המשבר על הקבוצה, ככל הניתן".

 

עוד אמרו בקסטרו כי "הגבלות המוטלות על ידי רשויות הבריאות בישראל, הכוללות, בין היתר הגבלות על יכולת ההתקהלות, חובת בידוד ביתי של כל השבים מחו"ל, כמו גם של כל מי שבאו במגע עם הנדבקים בנגיף, וכן התנהגות צרכנית זהירה אגב המשבר, עלולות להתבטא בקיטון (ואף משמעותי) בתנועת המבקרים בקניונים ובמרכזים המסחריים, כמו גם בהיעדרות עובדים, כגון מוכרים בחנויות ועובדי מטה ומנהלה. להשפעות ואירועים כאמור, משכם ועוצמתם, עלולה להיות השפעה שלילית מהותית על תוצאותיה של הקבוצה , שאין בידי הקבוצה להעריכה בעת הנוכחית".

 

הבוקר דיווחה גם עדיקה על צעדי מנע בצל התפשטות הקורונה: עדיקה סטייל מתריעה מפני פגיעה בפעילות החברה בשל הקניונים הריקים, עשרות אלפי האנשים שנכנסו לבידוד וצמצום היקף הקניות של הצרכנים. על אף שעד כה לא הורגשה פגיעה מהותית בפעילות, מתחילה חברת האופנה בצעדי מנע והערכות לסגר מלא.

החברה שמעסיקה 500 עובדים, מתוכם 100 עובדי מטה, צמצמה את היקף העבודה של אנשי המטה לארבעה ימים במקום חמישה ימי עבודה בשגרה ומאחדת משרות. בשלב זה החברה לא פיטרה עובדים אך היקף משרות אנשי המטה הצטמצם באופן זמני ל-80%. כמו כן, הודיעה החברה על עצירת פעילויות רווחה, ובחינה מחודשת של עלויות השיווק והפרסום והתאמה שלהן להכנסות החברה שעשויות להפגע לאור המצב.

 

בשלב זה מדגישים בעדיקה כי פעילות החברה לא נפגעה באופן מהותי, אך במידה ובשבועות הקרובים לא תתבהר התמונה, עשויה להיות להתפשטות נגיף הקורונה השפעה מהותית לרעה על פעילות החברה, הכנסותיה והתוצאות הכספיות, לכן בחרו בחברה להערך בהתאם על מנת לצמצם את השפעת נגיף הקורונה על הפעילות, בטווח הקצר והארוך.

 

הייצור בסין עדיין לא חזר לפעילות מלאה אך בהדרגה חוזרים מפעלים לעבודה חלקית. בעדיקה מעריכים כי בשבועות הקרובים תחזור הפעילות בסין לעבודה כפי שהיה לפני התפרצות הנדיף, אך בד בבד העבירה החברה בחודש האחרון קווי ייצור לטורקיה וארה"ב. העברת קווי הייצור תעזור לחברת האופנה להמנע ממחסור במלאי אך עשויה להשפיע על התוצאות הכספיות בשל ייקור עלויות הייצור, עלויות השילוח והיטלי המכס, בעיקר בישראל ובארה"ב.

 

ביטול הטיסות עלול להשפיע באופן משמעותי לרעה על שרשרת האספקה של החברה שכן עדיקה מייצרת מלאים לטווח קצר ומשנעת את הסחורה באוויר ולא דרך הים. שרשרת האספקה עשויה להיות מושפעת מביטולי טיסות, עיכובים בשילוחים ועלייה במחירי השילוח. "מגבלות התנועה בין המדינות הינן בעלות השפעה אקוטית על ענף התעופה העולמי, והלכה למעשה, מבוטלות בימים אלו מירב טיסות הנוסעים לישראל", מציינת החברה.

 

עדיקה מפעילה לצד אתר הסחר גם 9 חנויות פיזיות בישראל וחנות פופ אפ בניו יורק, ומושפעת מהתנועה הדלה בקניונים בשבועות האחרונים. השפעות נוספות לרעה עשויות להיות על הרגלי הצריכה של לקוחות החברה, בישראל ובעולם בין היתר השפעת בידוד של עשרות אלפי האזרחים שמשפיעה על תנועת לקוחות במרכזי הקניות, וההנחיות האחרונות שעלולות להערכת החברה להגיע עד לכדי סגר מלא. מעבר לכך, צפויות השפעות פסיכולוגיות וכלכליות שישליכו על כח הקניה של הצרכנים.

x