$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

ישראל קנדה מנצלת את הצרות של קבוצת דלק להתרחבות

חברת הנדל"ן שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר רוכשת מיצחק תשובה את השליטה בחברה הפרטית אלעד מגורים החדשה לפי שווי של 290 מיליון שקל בלבד — חצי מהשווי שלפיו תיכנן להנפיק אותה. העסקה לא בלמה את הקריסה במניית דלק שירדה ב־24%

גולן חזני 10:5812.03.20

יצחק תשובה מתחיל לממש נכסים ומי שמנצלת זאת היא חברת הנדל"ן ישראל קנדה, שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר (37%).

 

כפי שנחשף אתמול בבוקר ב"כלכליסט", תשובה מכר את השליטה (70.7%) בחברת הנדל"ן הפרטית אלעד מגורים החדשה לישראל קנדה בתמורה ל־205 מיליון שקל. מחיר זה משקף לחברה שווי של 290 מיליון שקל בלבד — פחות מחצי בהשוואה למחיר שלפיו תיכנן תשובה להנפיק את אלעד מגורים החדשה. כזכור, לפני שבועיים אלעד מגורים החדשה פרסמה תשקיף על מנת לגייס בבורסת תל אביב חוב בהיקף של 100 מיליון שקל, וזאת בדרך להנפקה לפי שווי של 600 מיליון שקל.

 

ישראל קנדה, שמנייתה הגיבה לידיעה בעלייה של 4.5% והגיעה לשווי שוק של כמעט 1.5 מיליארד שקל, קיבלה אופציה לרכוש את יתרת המניות של אלעד מגורים החדשה לפי אותו מחיר. אם תממש את האופציה, ישראל קנדה תעלה לאחזקה של 95.7% כשביתרת המניות יחזיק המנכ"ל רונן יפו. לתשובה, מנגד, יש אופציית פוט.

 

את העסקה, שנחתמה בשתיים לפנות בוקר, הוביל עו"ד ישראל שמעונוב שמקורב לשני הצדדים.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: קבוצת דלק

 

 

חוב אישי גדול

 

יצחק תשובה מבצע את המכירה על רקע הלחץ שמפעילים עליו הבנקים הנושים — הפועלים, דיסקונט ומזרחי־טפחות, שלהם הוא חייב באופן אישי 2 מיליארד שקל — לחזק את הביטחונות שהעמיד להם, מעבר לחיזוקים שלגביהם הגיעו עימו להבנות בשבוע שעבר.

 

זאת, על רקע צניחה במניית קבוצת דלק שבה הוא שולט (61.7%), שהשלימה צניחה של 75% מתחילת השנה לשווי שוק של 1.35 מיליארד שקל בלבד — מתחת לשווי שלפיו תשובה השתלט על החברה ב־1998. שווי שוק זה גוזר לאחזקותיו של תשובה שווי של 830 מיליון שקל בלבד. לכן הבנקים לחצו על תשובה להעמיד למכירה את נכסיו הפרטיים, על מנת לחזק את הביטחונות.

 

 

 

הידיעה על העסקה לא הצליחה לבלום את הנפילה במניית קבוצת דלק, שבתחילת יום המסחר אתמול עלתה ב־8%, אך סיימה אותו בצלילה של 24%.

 

אגרות החוב של קבוצת דלק צנחו גם הן. סדרה ל"א, שהיקפה 2.5 מיליארד שקל, נסחרת בתשואה של יותר מ־40%, וסדרה כ"ב הקצרה נסחרת בתשואה של 130%. תשואות זבל אלו משקפות את החשש הכבד של המשקיעים מכך שקבוצת דלק לא תוכל לעמוד בפירעון חובותיה.

 

בשל הצניחה במחיר המניה והזינוק בתשואות האג"ח, תשובה צפוי לנסות למכור נכסים נוספים. בין היתר, הוא יוכל למכור את פעילות המלונות שלו, שאותה הוא מבצע באמצעות חברת אלעד מלונות, שמחזיקה במלון מלכת שבא באילת ובקרקעות נוספות שמיועדות למלונאות. משפחת דיין היא רוכשת פוטנציאלית של המלון.

 

בנוסף, תשובה ינסה למכור את בית דלק בהרצליה פיתוח, שמוערך במאות מיליוני שקלים.

 

כמו כן, תשובה ינסה למכור את חלקו בחברת סטאר (50%), שלה פורטפוליו של 14 אלף דירות, בעיקר בפלורידה, ארה"ב. לא מן הנמנע שמי שירכוש את החלק של תשובה בחברה הוא יקיר גבאי, שמחזיק בחצי השני. אולם גם אם עסקה כזו תצא לפועל, היא לא תתבצע לפי השווי שלפיו תשובה וגבאי היו אמורים למכור אותה בספטמבר האחרון — 1.85 מיליארד דולר.

 

מימין: אסי טוכמאייר וברק רוזן, בעלי השליטה בישראל קנדה מימין: אסי טוכמאייר וברק רוזן, בעלי השליטה בישראל קנדה צילום: חן גלילי

 

 

עסקה שנייה בזמן קצר

 

החברה שישראל קנדה רוכשת הוקמה למעשה רק בדצמבר האחרון ומכילה את מרבית הפעילות של חברת אלעד מגורים, שהיתה חברה־בת של דלק נדל"ן שקרסה ב־2012 תוך שמחזיקי האג"ח סופגים תספורת של 60% על חוב בהיקף של 2.1 מיליארד שקל — תספורת שרבים בשוק ההון זוכרים לתשובה עד היום. למעשה, מדובר בפיצול של אלעד מגורים.

 

מבחינת ישראל קנדה מדובר ברכישה סינרגטית לפעילותה, שכן לאלעד מגורים החדשה יש שלל פרויקטים בתחום היזמות: שכונת הארגזים בתל אביב, אורבן פארק בראשון לציון, בית וגן בירושלים וויטה טאואר בכפר סבא. בפרויקטים האלו יש אלף יחידות דיור, אך ישראל קנדה תפעל להגדלת זכויות הבנייה בהם. כמו כן, לאלעד מגורים החדשה יש קרקעות ביפו, הוד השרון, אור יהודה ושדרות רוטשילד בתל אביב.

 

באלעד מגורים הישנה, שתיוותר בידי תשובה ותמשיך לפעול כחברה פרטית, יישאר פרויקט פארק בבלי בתל אביב וקרקעות בפרויקט שעליהן ניתן להקים עוד ארבעה מגדלים, ושוויין מוערך ב־300 מיליון שקל. כמו כן, ברשות החברה יישאר פרויקט מגדלי חוף הכרמל בחיפה, שגם הוא צפוי להימכר.

 

ישראל קנדה פועלת בתחום הנדל"ן למגורים בישראל, ועבורה מדובר בעסקה גדולה שנייה בתוך זמן קצר. בדצמבר האחרון הודיעה החברה שהיא רוכשת את מנרב פרויקטים, יחד עם האחים נקש, תמורת 550 מיליון שקל. העסקה, שהתבצעה בחלקים שווים, הושלמה לאחרונה.

x