$
שווקי חו"ל

בריטניה הורידה ריבית, בנקים יתנו פטור מהחזרי משכנתה

הבנק המרכזי של אנגליה הלך בעקבות הפדרל ריזרב והוריד את הריבית מ־0.75% ל־0.25%. המהלך הוא רק אחד מסדרה של צעדי חירום שנועדו לסייע לעסקים ולמשקי בית לשרוד את משבר הקורונה. שר האוצר קטע עשור של צנע עם תקציב מוגדל

מיקי גרינפלד 09:1511.03.20

בעקבות הפדרל ריזרב בארה"ב, גם הבנק המרכזי של אנגליה הוריד את הריבית, לראשונה מאז אוגוסט 2016, במסגרת סדרה של צעדי חירום שמטרתם לחסן את הכלכלה מפני פגיעת הקורונה.

בפגישת חירום שקיימה ועדת המדיניות של הבנק בראשותו של הנגיד מרק קרני, הוחלט להפחית את הריבית מ־0.75% ל־0.25%. זהו המהלך האחרון של קרני, המסיים את תפקידו השבוע.

 

במקביל, שר האוצר הנכנס רישי סונאק הציג אתמול תקציב מוגדל, הכולל חבילת תמריצים בהיקף של 30 מיליארד ליש"ט שתופנה לתמיכה נגד פגעי הקורונה. מתוך חבילת התמריצים, 2 מיליארד ליש"ט יוקצו לפיצוי מעסיקים על ימי מחלה בתשלום עבור חולי ומבודדי קורונה. במקביל, סונאק התחייב כי מערכת הבריאות הציבורית תקבל את כל "מיליוני או מיליארדי הליש"ט" שהיא זקוקה להן על מנת להתמודד עם המשבר. "כל מה שצריך, כל מה שזה יעלה, אנחנו מתייצבים מאחורי מערכת הבריאות הממלכתית שלנו", אמר.

 

בהתאם, התחזיות להלוואות הממשלתיות גדלו באופן משמעותי. ב־2020-21 יעמדו ההלוואות על 2.4% מהתמ"ג, לעומת תחזית של 1.8% במרץ 2019. ב־2022-23 הן יגיעו ל־2.5% מהתמ"ג, לעומת 1.5% בתחזיות קודמות.

 

הצעדים הללו מגיעים ברקע נתונים שהציגו קיפאון בצמיחה של כלכלת בריטניה בינואר, עוד לפני שהנגיף הגיע לאירופה, מה שעורר את החשש הכבד כי תתקשה להתמודד עם השלכות המגפה. מהלכים נוספים של קרני כוללים תוכנית מימון מיוחדת לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים שמטרתה לעודד בנקים להציע אשראי זול לחברות.

 

 "למרות שהפגיעה של נגיף ה־19-COVID עלולה להיות גדולה, מדובר בפגיעה זמנית", כך בהודעת הבנק המרכזי. "תפקידו של הבנק המרכזי הוא לסייע לעסקים ולמשקי הבית לשרוד את הזעזוע הכלכלי. המהלכים הללו יסייעו לתמוך בחברות ובמשרות ולמנוע פגיעה כלכלית ארוכת טווח", נאמר עוד.

 

קרני קרני צילום: בלומברג

 

"זוהי חבילה גדולה. זה עניין גדול", הדגיש קרני, בציינו כי היקפה הוא "צפונית ל־1%" מהתוצר הבריטי.

 

הזרוע של הבנק המרכזי המפקחת על בנקים וחברות ביטוח פנתה בבקשה לבנקים לא להגדיל דיבידנדים או בונוסים לאור התנהלות החירום, וכי על ההטבות לעבור ללקוחות עסקיים, ולא לבעלי המניות.

 

בתוך כך דווח, כי בנקים בבריטניה, ובהם רויאל בנק אוף סקוטלנד, לוידס ו־TSB יציעו הקפאה בת שלושה חודשים על החזרי משכנתאות והלוואות במסגרת מהלכי חירום המיועדים ללקוחות שנפגעו מהתפרצות הנגיף.

 

המהלכים הללו נועדו למנוע גל פוטנציאלי של חדלויות פירעון במקרה שלקוחות יחלו בקורונה, ייאלצו להיכנס לבידוד או ששכרם ייפגע.

 

קבוצת הבנקים RBS ש־62% ממנה נמצאים בבעלות הממשלה, הודיעה על הקפאה דומה, והיא תאפשר במקביל הגדלה זמנית של מסגרת האשראי ושבירה של תוכניות חיסכון שתהיה פטורה מקנסות יציאה.

 

הצעדים מתבצעים ברקע שיחות הברקזיט הצפויות לצאת לדרך מול האיחוד האירופי. בראיון ל"סאנדיי טיימס" השבוע אמר שר האוצר לשעבר פיליפ המונד, כי תאריך היעד לגיבוש הסכם עם אירופה, שהוכרז כיוני 2020, עשוי להידחות. "אם הנגיף יפגע בחיי היומיום ותהליכים רבים אחרים ייאטו כתוצאה מכך, אין סיבה לחשוב ששיחות הברקזיט יהיו חסינות בפני זה", ציין.

x