$
מט"ח וסחורות

יום לאחר המפולת בשווקים: הדולר מתחזק בעולם, נסחר ברמה של 3.525 שקלים

הדולר מטפס ב-0.6% לעומת המטבע המקומי; היורו יציב ונסחר בשיעור של 4 שקלים, מוקדם יותר נסחר מתחת לרמה זו; המטבע האמריקאי מזנק בחדות מול הין היפני - ב-2.1%

שירות כלכליסט 16:2210.03.20

השקל מאבד מעט גובה היום (ג') כאשר הדולר מתחזק מול רוב המטבעות המובילים בעולם ומול השקל בפרט - עולה ב-0.6% מול המטבע המקומי ונסחר בשיעור של 3.508 שקלים. היורו יציב ונסחר ברמה של 4 שקלים. הפאונד מטפס ב-0.2% ל-4.590 שקלים.

 

מוקדם יותר המטבע האמריקאי עלה ב-0.4% ל-3.52 שקלים, בעוד שהיורו ירד ב-0.5% ל-3.986 שקלים. הלחץ על בנק ישראל צפוי לגבור בשבוע הבא, לאחר שביום רביעי יפרסם הפד האמריקאי את החלטת הריבית שלו.  

בעולם, בניגוד למגמה אתמול מתחזק הדולר מול המטבעות המרכזיים. היורו נחלש ב-0.9% לרמה של 1.13 דולרים והפאונד נחלש מול הדולר ב-0.6%. כמו כן, המטבע האמריקאי מזנק בחדות מול הין ב-2.6%.

 

בשוק מעריכים שהבנק האמריקאי  יבצע הורדה חדה נוספת של הריבית, בשיעור של 0.5% לפחות, לאחר שביצע ב-3 במרץ במפתיעה הורדה של 50 נק' בסיס (0.5%) שלא במסגרת ישיבה מתוכננת בלו"ז (ל-1%-1.25%).

 

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל בראשות אמיר ירון, שהתכנסה להחלטה האחרונה שלה ב-25 בפברואר, אמורה לקבל את ההחלטה הבאה שלה רק ב-8 באפריל - כך שבין השני המועדים הללו נראה ככל הנראה שתי הורדות ריבית חדות בארה"ב - במצב דברים זה, ייתכן לאחר הודעת הפד ברביעי יגבר הלחץ על בנק ישראל לבצע התכנסות מוקדמת.

 

נגיד בנק ישראל אמיר ירון נגיד בנק ישראל אמיר ירון צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

המשקיעים בשוק המט"ח, כמו בשוק הפיננסי כולו, עוקבים לא רק אחר הנתונים המתעדכנים על התפשטות מגיפת הקורונה, אלא גם על עדכוני החברות על הפגיעה הצפויה במצבן הכספי בעקבות ההתפשטות.

 

סוחרי המטבעות מגיבים במהירות גם לצעדי התגובה והתמיכה של הגורמים הרלבנטיים, בממשל ובבנקים המרכזיים. הלילה קיבלו המשקיעים בחיוב את הודעת הנשיא טראמפ על כוונתו לפנות לקונגרס במטרה לגבש הקלות מס חדשות, כתגובה ללחץ שמפעילה המגיפה על הכלכלה האמריקאית.

 

בתחילת החודש (3 במרץ) הודיע הפד במפתיע על הורדת ריבית של 0.5%, שלא במסגרת פגישה מתוכננת של ועידת השוק החופשי, לרמה של 1%-1.25%. פגישה שכזו צפויה להיערך בשבוע הבא כאמור, וההערכה היא שביום רביעי ה-18 בחודש יודיע היו"ר ג'רום פאוול על הורדה חדה נוספת, אולי בשיעור של 0.75%.

x