$
בורסת ת"א

נאוויטס ותמר פטרוליום שולחות מסרי הרגעה למשקיעים

שותפות הגז שבשליטת גדעון תדמור דיווחה על פער חיובי גדול בין החוב למזומן שברשותה, ו־IBI צופה שתמר פטרוליום לא תיתקל בקשיים לפני 2024

ליאור גוטמן 07:5310.03.20

הצניחה במחירי מניות האנרגיה בחסות הצלילה במחירי הנפט שמתרחשת בשל השלכות של נגיף הקורונה, המשיכה אתמול ביתר שאת. למדורה הזו התווספו גלונים של שמן בדמות המשבר ביחס לכמות הפקת הנפט בעולם, שבו מככבת מערכת היחסים בין רוסיה לערב הסעודית.

 

קבוצת דלק של תשובה היא הנפגעת העיקרית בבורסה המקומית, אך יחד איתה צללו כל יתר המניות. כך, למשל, צללו יחידות ההשתפות של נאוויטס פטרוליום, שבה שולט היו"ר גדעון תדמור, ב־20% ושווי השותפות הגיע לשווי של 553 מיליון שקל, זאת לאחר שלפני זמן קצר השווי שלה חצה את רף המיליארד שקל.

 

 

גדעון תדמור גדעון תדמור צילומים: יח"צ, LLOG Explortaion

 

בניסיון להרגיע את המשקיעים, השותפות פרסמה אתמול הבהרה שנוגעת לחוב שלה. לפי נאוויטס, יתרת החוב סולו שלה עומדת על 42 מיליון דולר בלבד, בעוד בקופתה יש 107.5 מיליון דולר, נכון ליום ראשון האחרון. לחברה אמנם יש פרויקט שידרוש השקעה של 87 מיליון דולר, אך הוא ימומן באמצעות ההכנסות שיווצרו ממכירת 1,600 חביות ביום ממאגר בסקין, שמחירן מקובע באמצעות גידור ל־46 דולר.

 

גם עבור משקיעי תמר פטרוליום, החברה שהוקמה על מנת לקלוט את דילוק האחזקות של קבוצת דלק ונובל אנרג'י במאגר תמר, הוכן מעין כדור הרגעה. החברה, שהונפקה לפני שנה וחצי בלבד לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל, הגיעה אתמול לשווי של כ־215 מיליון שקל.

 

בית ההשקעות IBI פרסם אתמול סקירה מיוחדת על מצב החברה ותזרים המזומנים החזוי שלה. יצויין כי IBI שימש כחתם של תמר פטרוליום בשנים האחרונות, ולכן היא מכירה את החברה מקרוב, אך כעת היא אינה מספקת לחברה שירותים.

 

לפי הסקירה  — שלוקחת בחשבון את החוזים הקיימים של החברה — בתרחיש הפסימי, שמניח שאין יצוא כלל, תמר פטרוליום תוכל לשרת את החוב שלה, שעומד על 4 מיליארד שקל, עד 2024. בתרחיש מעט יותר אופטימי, היא תוכל לשרת אותו עד 2025 לפני שתצוף בעיה כלשהי. נקודת המוצא של שני התרחישים היא תחילת השנה הנוכחית, שבה יתרת המזומנים בקופת תמר פטרוליום צפויה לעמוד על 100 מיליון דולר.

 

לפי התרחיש האופטימי, שכולל ייצוא מינימאלי למצרים, ב־2021 יתרת המזומנים תעמוד על 68 מיליון דולר ובשנה לאחר מכן על 63 מיליון דולר. רק ב־2025 תיווצר יתרה שלילית בהיקף של 1.8 מיליון דולר. 

 

לפי התרחיש הפסימי, בסוף 2020 יהיו לחברה 89 מיליון דולר בקופה. בסוף 2021 יהיו לתמר פטרוליום 51 מיליון דולר, ובסוף 2022 יהיו לה 35 מיליון דולר. ב־2024 תהיה לה יתרת מזומנים שלילית בהיקף של 14 מיליון דולר. לכן, בשורה התחתונה, קובע IBI כי "לתמר פטרוליום יש יכולת לשרת את החוב ללא צורך בגיוסי הון עד אמצע 2024 לפחות".

 

אם להאמין לפרסומים של בנק ישראל אתמול, שלפיהם משבר הקורונה צפוי להסתיים בקיץ הקרוב, ייתכן שהתחזיות האלו אינן רלבנטיות.

 

x