$
בורסת ת"א

גילעד אלטשולר: המשפט 'נצא עד יעבור זעם' הוא הרסני

אלטשולר, מבעלי בית ההשקעות אלטשולר שחם אמר לכלכליסט "אנשים מוכרים היום מניות מחרדה, ואם השוק ירד עוד 10%, יגידו 'איזה מזל שיצאנו' - אבל אין שום סיכוי שהם יחזרו באותו רגע"; אלטשולר לא מודאג מדי ממשבר הקורונה "החלופה היא שהאנושות הולכת להיכחד? אם כך כלום לא באמת משנה"

רחלי בינדמן 16:3209.03.20

"את מכירה את הסיפור על שניים שהולכים בג'ונגל ופתאום שומעים נהמה של אריה מאחוריהם, ואז אחד ממהר לנעול נעלי התעמלות, והשני שואל - 'אתה חושב שתשיג את האריה?' 'לא', עונה הראשון, 'אבל אשיג אותך'".

 

גילעד אלטשולר, מבעלי בית ההשקעות אלטשולר שחם אמר היום (ב') בשיחה עם כלכליסט בעקבות משבר הקורונה כי להבדיל מהתפיסה לפיה מנהלי ההשקעות מדברים מפוזיציה, ההפסדים האישיים שנגרמים לבית ההשקעות שלו כלל לא מעניינים אותו. "ברור שאני חוטף בנוסטרו, במניות, בפדיונות, זה מעניין את הסבתא שלי, אכפת לי מהלקוחות שלי" הבהיר.

 

איך אתה מנהל את האירוע הזה? בכל זאת, אתה לא רופא או אפידמיולוג

"אני לא יודע מתי זה ייגמר, זה סימן השאלה. אם חותמים לי שתוך שנה זה נגמר אני מרגיש מאוד בנוח, הבעיה היא באי הוודאות. לא יודעים אם זה ייקח חצי שנה, שנה וחצי או יותר. בסין אחוז הנדבקים קטן משמעותית ומתגברים על זה אבל בשאר המקומות חוסר ודאות גדול.

 

"אבל תפקידי הוא לחשב הסתברויות. אין ממש משבר שדומה לזה אבל בכל זאת אם מסתכלים על אירועים קודמים כמו מגיפת הסארס ב-2002, אחרי שיחות עם אנשים בתחום הרפואה, בשלב כזה או אחר ימצאו לזה פיתרון. אולי זה ייקח שנה, אולי שנתיים אבל ידעו להתגבר על זה. החלופה היא שהאנושות הולכת להיכחד? אז אם כך, כלום לא באמת משנה. ההסתברות שלי היא שיהיה פיתרון ואני מסתכל על היום שאחרי".

 

בהלת הקורונה. תיירים עם מסכות בפירנצה, איטליה בהלת הקורונה. תיירים עם מסכות בפירנצה, איטליה צילום: רויטרס

 

 

ומה יקרה ביום שאחרי?

"הריביות הולכות להישאר מאוד מאוד נמוכות. אני לא אתפלא אם בארה"ב נראה ריבית שלילית וגם כן בישראל. בשלב של האחרי לאנשים לא יהיה מפלט לכספם. אוקיי, נכון, עכשו לא ידוע איפה זה נעצר אבל אתה צריך לעבוד לאט לאט נגד המגמה.

 

"אנחנו קונים במניות בעיקר S&P 500 ונאסד"ק. בשוק הישראלי חיכינו הרבה זמן להתחיל לעבוד בקונצרניות. לאו דווקא במקומות המסוכנים. יש אג"ח של רכבת ישראל, חברת חשמל. נהיה מעניין. אתה פתאום רואה מרווח של 3.5% על אג"ח ממשלתי, זה משמעותי. יש גם אג"ח של חברות נדל"ן מסויימות שנהיה מעניין. אנחנו לא מחפשים בשלב זה דווקא את האקסטרים".

 

אבל ברור גם שאנחנו לפני השיא, שההודעות השחורות עוד יגיעו ויעצימו

"הניתוח שלנו הוא שברור שהחדשות שיבואו בחודש - חודשיים הקרובים יהיו מאוד שחורות, מאוד דכאוניות וחרדתיות. סך החרדה רק יעלה אבל לי אין שום סיכוי לדעת מה תהיה הנקודה הכי נמוכה. כרגע אין אף אופטימי אחד בשוק. רק פסימיות וחרדה".

 

גילעד אלטשולר גילעד אלטשולר צילום: אוראל כהן

 

 

ובמצב כזה, מתקשר לקוח, רוצה למכור, טבעי לא?

"במקרים של חרדה יש נטייה לציבור לעבור ממסלול כללי למסלול אג"ח, למכור תיקים מכל הבא ליד.

 

"מהניסיון שלי, לחלק מאלה שעושים את זה לטווח קצר תהיה אנחת רווחה כי יראו המשך ירידות ויגידו 'איזה מזל שיצאנו'. העניין הוא שאותם אנשים, אין סיכוי שיחזרו כשהחדשות יהיו יותר קשות. הם מוכרים היום, ואם השוק יורד 10% כתוצאה מחרדה, הם לא יחזרו ויקנו ב-10% יותר זול. כשיראו קצה חוט של פתרון השוק יטוס ואף אחד לא יחכה להם. הם תמיד יחזרו, וזו עובדה מוחלטת, בתמחור יותר יקר.

 

"נשווה ל-2008, הציבור חזר ב-2012, 2013, כמה שנים אחרי, אחרי עליות של 100%. גם מי שחסך 10%-20% במפולת לא נכנס בזמן. החמיץ את רוב העלייה הגדולה. הבעיה היא בתזמון החזרה לשוק. פה עיקר הבעיה היא באלה שמשנים כיוון. אני באמת אומר את זה לטובת האנשים, אולי זה יתברר בסוף כעצת אחיתופל, אבל אין לי ספק שתוך חמש עד עשר שנים זה לטובתם.

 

"המשמעות לעבור מאפיק לאפיק עלולה להיות הרסנית ולגרום נזק מאד גדול בעתיד. אני לא יודע מה יהיה בטווח הקצר, כל מספר זוכה. מה שאני בטוח הוא שהם לא יחזרו. המשפט 'בוא נחכה עד יעבור זעם' הוא הרסני לציבור".

 

אבל השוק היום הוא שוק של מוכרים. אין ממש קונים בצד השני, לא רואים את מנהלי הפנסיות קונים

"אתה לא יודע איפה זה יסתיים אז אתה מגדיל איטית את אחוז המניות. לאט לאט. רואים את המצב ועושים רכישות לאט לאט. לא במכה אחת מסתערים על הכל. בהחלט באפיק כמו אג"ח קונצרני כבר מעכשו מגדילים יפה".

 

ירידות שערים בבורסת תל אביב, היום ירידות שערים בבורסת תל אביב, היום צילום: יאיר שגיא

 

 

ובכיוון הפיתרונות המדינתיים, מה צריך לעשות?

"צריכים להגדיל את הגירעון, לא לבזבז את הכסף לחינם, להשקיע בתשתיות, במקומות עבודה, לספק חמצן לשוק. לא רואה תשואות עולות כתוצאה מהגדלת הגירעון. האירופאים עושים את זה כבר תקופה. בישראל לא עושים את זה ויהיה נכון לעשות את זה".

 

מניות הבנקים צונחות, יש סכנה יציבותית לבנקים?

"המערכת הבנקאית לא בבעיה, יהיו מחיקות לא קטנות פה ושם אבל אין בעיית נזילות. הדרישות מהם להגדיל את הלימות ההון אחרי משבר 2008 מאד עזרו".

 

ומה עם ענף הנדל"ן להשקעה? חוזר להיות מעניין?

"ברור שמחירי הדירות בריבית אפס עשויות ליהנות מביקושים ולעלות. אנשים שמוכרים היום השקעות בשוק ההון יחפשו מה לעשות עם הכסף. דירות להשקעה זה בהחלט אפיק מעניין. מי שמוכר עכשו את ההשקעות בשוק ההון יתקשה לשבת על מזומן לאורך זמן ובשלב כזה או אחר ירצה לקנות משהו שיכניס תשואה. כן בהחלט עשויה להיות השפעה על הדירות".

 

כמה אתם חשופים למניות של קבוצת דלק שנפלה ביותר מ-60% תוך יומיים?

"קודם כל אני שמח שאני לא באג"ח קבוצת הקונצרניות. שנים ירקתי דם, לא גייסנו כי לא רצינו לקנות במרווחים שהיו והנה הגיע היום. נכון שזה מגיע אחת לעשור אבל זה מגיע. החרדה הגיעה והמרווחים נפתחו ואז כל מי שאסף בכפיות שופך בדליים ואני כמעט לא שם וזו חצי נחמה.

 

"אין לנו שקל אחד בקבוצת דלק בכל תיקי הגמל וסך החשיפה שלנו לאג"ח קונצרניות היא 4% סך בלבד בתיקי הגמל. אנחנו חריגים בגדול. אין לי אף שטר הון של חברת ביטוח. אפילו שקל אחד. ידענו שלתת כסף ל-15 שנה לשטרי הון לחברות ביטוח זה לא הגיוני במרווח של 1% אלא הרבה יותר. פתאום את רואה שזה יורד 15%".

x