$
בורסת ת"א

רני צים בונה למגזר הערבי מגה־פרויקט במיליארד שקל

חברת רני צים מרכזי קניות חתמה על מזכר הבנות לבניית קריה אזורית על פני שטח של 70 דונם - פי 20 מגדול הפרויקטים שביצעה עד כה

צלי גרינברג 07:5809.03.20

חברת רני צים מרכזי קניות חתמה על מזכר עקרונות לבניית קריה אזורית לרפואה, תעסוקה ושירותים על פני 70 דונם הממוקמים ביישובים עראבה, סכנין ובמועצה האזורית משגב, בעלות הקמה המוערכת במיליארד שקל.

 

ההסכם נחתם עם משפחה שהיא בעלת הקרקע בשלושת היישובים, שתקבל 11%-9% מדמי השכירות שהנכס יניב לאחר הקמתו. להערכת החברה, שנסחרת בבורסת תל אביב בשווי 489 מיליון שקל, ההקמה תימשך בין חמש לשש שנים, ועם סיומו יניב הפרויקט, בהנחת תפוסה מלאה, תשואה של 14%-12% לאחר תשלום דמי שכירות לבעלים.

 

 

 

עלויות ההקמה של פרויקטים שביצעה חברת רני צים עד כה היו בסדרי גודל שונים לחלוטין. מלבד פרויקט אחד באום אל פאחם, שעלות הקמתו 80 מיליון שקל, קידמה החברה שישה פרויקטים נוספים בעלות 55 מיליון שקל למיזם לכל היותר. גם מבחינת שטח, הפרויקט גדול פי 20 מגדול הפרויקטים שביצעה עד כה.

 

רני צים, בעלים (68.79%), יו"ר ומנכ"ל רני צים מרכזי קניות, אמר ל"כלכליסט": "אנחנו עומדים לפתח במגזר הערבי בצורה אגרסיבית. את שלל הפרויקטים שאנו זורעים עכשיו נקצור בהמשך. לאחר אישור התב"ע נתחיל בשיתופי פעולה, ואם אפשר יהיה להביא שלוחה של בית החולים סורוקה לעראבה - נעשה זאת. אנחנו חברה של תשתיות לחברה הערבית, שיש בה המון פוטנציאל וביקוש טבעי. הביקושים צפויים להגיע גם מהמגזר הממשלתי והציבורי".

 

יואב קפלן, המשנה למנכ"ל ומנהל הפעילות של רני צים מרכזי קניות בחברה הערבית, הוסיף: "זה רק פרויקט אחד מכמה מגה־פרויקטים המתוכננים לחברה הערבית, בסדרי גודל גדולים אף יותר. האזור עליו תיבנה הקריה נבחן על ידי קרן פורטלנד וחברת TASK כמקרה בוחן לאיתור פוטנציאל כלכלי. אלה זיהו שיש בו צורך לשירותי רפואה וגם פוטנציאל אנושי למלא את המשרות בו. זה אזור שיש בו 100 אלף איש במעגל הראשון וכרבע מיליון אנשים במעגלים הגדולים יותר, שחווים מחסור בשירותי רפואה".

 

בחברה מעריכים כי בתוך שנתיים תצליח לקבל אישור לתוכנית מפורטת לפרויקט, ובתוך שנה מיום קבלתו תוכל להתחיל בהקמתו. עוד ציינו כי תקופת השכירות של כל מבנה תיחתם ל־24 שנים ו־11 חודשים, ותחילתה תהיה במועד אכלוס הדייר הראשון. בתום תקופת השכירות הראשונה תהיה לבעלים אופציה להארכת הסכם השכירות לתקופה נוספת, בתנאים שנקבעו בהסכם העקרונות, שמותנה בתנאים מתלים שונים.

 

לגבי החשש מהשפעות הקורונה על גיוס מימון לפרויקט, אמר צים: "בשנתיים־שלוש הקרובות אין צורך לממן את הפרויקט, הוא עדיין יהיה בשלבי ההיתרים".

החברה דיווחה לפני כשבוע וחצי על עסקה נוספת, לרכישת 62.5% מחברת מידאס, השותפה איתו בשבעה קניונים במיקומים שבהם מרבית האוכלוסיה ערבית, תמורת 50 מיליון שקל. העסקה כפופה לבדיקת נאותות וטרם נסגרה.

 

 

רני צים רני צים צילום: עמית שעל

 

x