$
בורסת ת"א

אלביט מערכות תספק לפנטגון מערכת התרעה מטילים למטוסי F-16 בכמעט חצי מיליארד דולר

הפנטגון העניק לאלביט חוזה בסך 472 מיליון דולר עבור מערכת התרעה מטילים, שתותקן במאות מטוסי אף-16 של ארה"ב. לראשונה: מערכת לוחמה אלקטרונית ישראלית תגן על מטוסי חיל האוויר האמריקאי. הייצור יתבצע בארה"ב

אודי עציון 22:3107.03.20

עליית מדרגה ברכש הביטחוני של ארה"ב מישראל: משרד ההגנה האמריקאי העניק לאלביט חוזה בסך 472 מיליון דולר עבור מערכת התרעה מטילים למטוסי אף-16.  

משרד ההגנה האמריקאי רכש לאורך השנים מערכות לחימה ישראליות במיליארדי דולרים, אבל זו הפעם הראשונה שהוא רוכש גם מערכת לוחמה אלקטרונית, תחום שנחשב רגיש ביטחונית ושבו ארה"ב העדיפה עד היום להתבסס על תוצרת מקומית.

 

המערכת הישראלית מצוידת בחיישני אינפרא אדום, מזהה שיגור טיל לעבר מטוס הקרב, ומתריעה לטייס, שיכול להגיב באמצעות תמרוני התחמקות. למרות שחיל האוויר האמריקאי הפסיק כבר כעשור לרכוש מטוסי אף-16 חדשים, והחל לרכוש במקום את האף-35 החמקן, הוא עדיין מפעיל מאות מטוסים כאלה בשימוש מבצעי. המערכת מותקנת על מנשא נשיאת החימוש (פיילון) של המטוס, מה שמקל ומפשט על ההתקנה. 

מטוסי F-16 של חיל האוויר האמריקאי מטוסי F-16 של חיל האוויר האמריקאי צילום: by Staff Sgt. Joshua R. M. Dewberry

 

אלביט כבר מייצרת את מערכת ההתרעה עבור חיל האוויר הישראלי ולקוחות נוספים, אך המערכות לחיל האוויר האמריקאי ייוצרו בידי אלביט ארה"ב בטקסס, ויזכו לעדכונים ייחודים לחיל האוויר האמריקאי.

 

החוזה החדש כולל עבודות לביצוע מיידי בסך 17 מיליון דולר, אך יבוצע בהדרגה עד שנת 2030. החלטת האמריקאים להשקיע כחצי מיליארד דולר בהשבחת מטוסי הקרב הוותיקים מעידה על האיום הגובר למטוסי הקרב האמריקאים, גם במזרח התיכון, מצד טילי כתף ומערכות הגנה אווירית אחרות, ומהווה חלק מחיזוק הכוחות האמריקאים מול ההתעצמות הסינית.

 

אלביט פתחה את 2020 עם חוזים חדשים בסך 1.7 מיליארד דולר, שאליהם מצטרף החוזה החדש.

x