$
שווקי חו"ל

אפקט הפד: הבנק המרכזי של אנגליה וה-ECB צפויים להכריז על צעדי הקלה בימים הקרובים

לאחר החלטתו הדרמטית של הפד אתמול לבצע הורדת ריבית של 0.5%, מעריכים מרבית האנליסטים כי גם בנקים מרכזיים אחרים לא צפויים להישאר אדישים ולקבל החלטות חריגות בימים הקרובים

שירות כלכליסט 23:5704.03.20
הבנקים המרכזיים של אירופה ושל אנגליה צפויים להכריז על צעדי הקלה בימים הקרובים, בהמשך להחלטת הפד אתמוללבצע הורדת ריבית של 0.5%. כך מעריכים מרבית האנליסטים בשווקים היום.

 

הבנק האירופי (ECB) בראשות הנשיאה כריסטין לגארד צפוי להיפגש בשבוע הבא לדיון על המדיניות המוניטארית שלו, אך רבים מעריכים כי קיימת סבירות גבוהה שהבנק יקדים ויפרסם החלטה על צעדי הקלה עוד לפני הפגישה הקבועה בלוח הזמנים שלו.

 

נגידת הבנק האירופי המרכזי כריסטין לגארד נגידת הבנק האירופי המרכזי כריסטין לגארד צילום: אי.אף.פי

 

ההערכה האמורה מתבססת גם על ההתפשטות המהירה של מגיפת הקורונה בימים האחרונים וגם על כך שהפד עצמו קיבל החלטה חריגה עוד לפני הפגישה המתוכננת שלו ב-18 במרץ – זוהי הפעם הראשונה שהפד מורה על שינוי בריבית בין פגישות הקבועות בלו"ז מאז ההחלטות שהתקבלו בבנק המרכזי האמריקאי בסוף 2008, ימי השיא של המשבר הפיננסי.

 

הכלכלנית לענייני אירופה בבנק ההשקעות Berenberg אמרה היום כי "ה-ECB כמעט בוודאות יבצע התערבות".

 

הריבית על היורו באירופה עומדת זה שנים ארוכות על רמה אפסית וההערכה בשווקים היא שה-ECB יוריד את הריבית ב-10 נק' בסיס, כלומר לרמה שלילית של 0.1%. הריבית על הפקדונות עומדת כיום על רמה שלילית של 0.5%-. כחלק מתוכנית ההקלה של הבנק, הוא רוכש ני"ע בהיקף של 20 מיליארד יורו לחודש.

 

הבנק יכול לבצע מהלכי הקלה בכל אחת מהחזיתות הללו, כלומר הרחבה נוספת על הקיים, ואולם בסקירת בנק אוף אמריקה שפורסמה אתמול נאמר: "אנו לא רואים הורדת ריבית מצד ה-ECB, אף שלא ניתן לפסל זאת כצעד הפשרה הקל ביותר".

 

לגארד עצמה אמרה ביום שני כי "התפשטות הקורונה היא מצב שמתפתח במהירות, ושיוצר סיכונים כלכליים להמשך, ולשווקים הפיננסיים. היא ציינה שהבנק המרכזי "עוקב" אחר האירועים ושהוא מכין את עצמו "לבצע את הצעדים הנדרשים".

x