$
בורסת ת"א

משבר הקורונה: קרן המטבע הבינלאומית תסייע לכלכלה העולמית בסכום של 50 מיליארד דולר

מנהלת הקרן קריסטלינה גאורגייבה אמרה כי הסכום יהיה נגיש באופן מיידי, ושהוא יועבר ברובו למדינות חלשות בשווקים המתעוררים; הבנק העולמי הכריז הלילה על חבילת סיוע של 12 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 19:4004.03.20
קרן המטבע הבינלאומית, שהודיעה מוקדם יותר השבוע על כוונתה לתמוך בכלכלה העולמית מול השלכות הקורונה, יוצאת הערב עם הפרטים.

 

מנהלת הקרן קריסטלינה גאורגייבה (Kristalina Georgieva) הודיעה על גיבוש חבילת סיוע מיוחדת של 50 מיליארד דולר – הסכום מיועד לסייע לגומרים הנאבקים במחלה ובהתפשטותה ברחבי העולם.

 

 

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית  קריסטלינה גאורגייבה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית קריסטלינה גאורגייבה צילום: אי פי איי

 

 

בשיחה עם CNBC אמרה גאורגייבה כי הסכום יהיה נגיש באופן מיידי, ושהוא יועבר ברובו למדינות חלשות בשווקים המתעוררים.

החלק העיקרי של הסכום יינתן למדינות האמורות כהלוואה ללא ריבית, ומבלי שהן יידרשו לחתום על הסכם מוקדם מול הקרן על מנת לזכות בתמיכה.

 

"מה שנחנו עושים כרגע זה עוברים מדינה אחרי מדינה, בוחנים את הצרכים הפיננסיים של כל אחת מהן, בודקים האם הם מודעים למקור הסיוע האפשרי הזה, ופועלים במהירות בהתאם לתגובה מנהיגיה", אמרה גורגייבה בראיון.

 

"אנו בשלב מוקדם של החיבור עם כל אחת מהן, אבל אני יכולה להבטיח שאנו נפעל מהר מאד, עם הגעת הפניות אלינו", הוסיפה.

 

הבנק העולמי והקונגרס האמריקאי גיבשו חבילות סיוע משלהם

 

הבנק העולמי הכריז הלילה על חבילת סיוע של 12 מיליארד דולר, גם היא מכוונת בעיקר למדינות עניות, לטובת התמודדות עם ההשלכות הכלכליות של מגיפת הקורונה. שני הארגונים הודיעו ביום שני כי בכוונתם לגבש במשותף את חבילות הסיוע הנדרשות למדינות אלה, והתחייבו לצאת עם הפרטים בקרוב.

 

במקביל הקונגרס האמריקאי גיבש תוכנית סיוע משלו, של 7.7 מיליארד דולר – בתום ימים של מגעים בין הרפובליקאים לדמוקרטים שהובילו להסכמה על סכום סיוע.

 

מרבית הסכום יופנה לסיוע למדינות עצמן וחלקו הקטן יותר לתמיכה ברמה הפדרלית. הסיוע גובש להצעת חוק שנדרשת עדיין לאישור סופי של הקונגרס – הסכום הוא גבוה יותר מפי שלושה מחבילת הסיוע הראשונית שעליה הודיעה הנשיא טראמפ, כ-2.5 מיליארד דולר. בה בעת, הנשיא כן הדגיש שבמידת הצורך הבית הלבן ידאג להגדלת הסכום.

x