$
שווקי חו"ל

"הורדת הריבית המפתיעה רק הוסיפה בהלה בשווקים"

מארק זנדי, הכלכלן הראשי של מודי'ס, סבור כי ההחלטה המפתיעה של הפד על הורדת הריבית ב-0.5% היתה פזיזה, ועירערה את אמון הציבור בכלכלה. לדבריו, "הורדת ריבית היא מדיניות נכונה, אבל לא בצורה כזאת"

שירות כלכליסט 11:3404.03.20

הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, ניסה כנראה לשקם את האמון בכלכלה האמריקאית כשהודיע אתמול (ג') במפתיע על הורדת שיעור הריבית ב-50 נקודות בסיס. אך מארק זנדי, הכלכלן הראשי בסוכנות הדירוג מודי'ס טוען שהפעולה הפזיזה הביאה לתוצאות הפוכות.  

"הורדת שיעור הריבית הייתה המדיניות הנכונה, ובטח הדבר הנכון לעשות, אך לעשות זאת בצורה הזאת - זו הייתה טעות", אמר זנדי מספר שעות לאחר שהפד קיבל את החלטת החירום. זוהי החלטת הריבית הראשונה מאז אוקטובר 2008 שהתקבלה מחוץ ללוח הזמנים הסדור.

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול במסיבת עיתונאים, אתמול יו"ר הפד ג'רום פאוול במסיבת עיתונאים, אתמול צילום: איי אף פי

 

 

"מובן שאנחנו יודעים את זה בדיעבד, כיוון שזה לא הביא לתוצאות המצופות, כלומר לחיזוק האמון", אמר זנדי בהתייחס לנפילות החדות שרשמו אתמול המדדים המובילים בוול סטריט. "למעשה, זה ערער את האמון".

 

ועדת השוק הפתוח של הפד קיבלה את ההחלטה פה אחד, ויו"ר הבנק ג'רום פאוול נימק את ההורדה ב"סיכונים מתפתחים" שנובעים ממגיפת הקורונה. מיד לאחר ההודעה נרשמו עליות בשוק המניות, אך בהמשך הן עברו לירידות חדות ומדד דאו ג'ונס ננעל בצניחה של 3%.

 

בראיון ב-Yahoo Finance ייחס זנדי את מכירת החיסול שאירעה בעקבות הורדת שיעור הריבית לתזמון הבלתי רגיל של הבנק בקבלת ההחלטה.

 

מארק זנדי, הכלכלן הראשי של סוכנות מודי'ס מארק זנדי, הכלכלן הראשי של סוכנות מודי'ס צילום: בלומברג

 

 

"אני חושב שהשוק נבהל מהפעולה של הפדרל ריזרב", אמר זנדי. "הוא ציפה שהבנק יחתוך את שיעורי הריבית, אבל לא בצורה כזאת, שרק גרמה לאנשים להיות יותר מבוהלים".

 

זנדי אינו הראשון או היחיד שהטיל ספק במהלך של הפד לחתוך את הריבית לטווח שבין 1% ל-1.25% שלא במועד הקבוע מראש. כריס ראפקי, כלכלן פיננסי ראשי ביוניון בנק, אמר שהמהלך המפתיע נראה "פזיז" וכזה "שלא נשקל כראוי".

x