$
בורסת ת"א

יממה אחרי שדיווחה על עסקת קנאביס עם קאנופי, יוניבו מבהירה – מדובר בחברה הבת בלסוטו

יוניבו אף מציינת כי הבלעדיות עליה דיווחה יום קודם, רלוונטית לזני קנאביס מסויימים בלבד, וכי תנאי הבלעדיות עדיין במשא ומתן; גורם בתחום הקנאביס הרפואי: "נציג של קאנופי הסתובב בישראל למכור את הסחורה, אך רוב השחקנים לא הביעו עניין בתוצרת, שצריכה עוד לעבור בדיקות בישראל". יוניבו: "בתעשייה מונעים מקנאה כי הפסידו את העסקה"

צלי גרינברג 20:1802.03.20

חברת הקנאביס הרפואי יוניבו, הנסחרת בבורסה בתל אביב בשווי 76.6 מיליון שקל, סיפקה הערב (ב') הבהרות בנוגע לדיווח שלה מאתמול, הנוגע לעסקה שביצעה עם ענקית הקנאביס הרפואי הקנדית קאנופי גרות' (Canopy Growth): יוניבו מעדכנת כי מדובר בחברה הבת של החברה הקנדית, הפועלת במדינה האפריקנית לסוטו.

 

זאת, לאחר שבדיווח המקורי התפארה בשווי חברת האם הקנדית בבורסת ניו יורק, והניחה כי העיסקה נעשתה אל מול החברה האם, בזמן שהעסקה שביצעה נוגעת לחברת הבת הפועלת מאפריקה. החברה מציינת עוד בדו"ח ההבהרה כי הבלעדיות שצוינה בדיווח המקורי היא ביחס לזנים מסוימים בלבד, המגודלים באתר הגידול החקלאי של קאנופי לסוטו, וכי תנאי הבלעדיות לייבוא תוצרת מהמתקן האפריקני של קאנופי, כפי שציינה החברה בדיווח המקורי, עדיין נמצאים במשא ומתן.

 

 

מנכ"ל יוניבו גולן ביטון מנכ"ל יוניבו גולן ביטון צילום: ליאת מנדל

 

החברה הבהירה גם כי הרכישה עצמה עליה דיווחה עוד לא נסגרה ונמצאת בשלבי המשא ומתן הסופיים לכמות ראשונית של 136 ק"ג קנאביס רפואי מקאנופי לסוטו, ורכישת כמות נוספת של 407 ק"ג. הבהרת החברה יצאה לאחר שכלכליסט העלה בפניה שאלות הנוגעות לדיווח ולרכישה המתוארת.

 

גורם בתחום הקנאביס הרפואי אמר לכלכליסט כי "בתחילת פברואר האחרון ביקר בישראל נציג של קאנופי שניסה למכור כחצי קילו של קנאביס רפואי באיכות מסוימת, שהחברה שלו מייצרת מהמתקנים שלה במדינת לסוטו באפריקה. התוצרת שהוצגה אינה נחשבת, על פי בדיקתנו, לתוצרת באיכות הגבוהה ביותר הקיימת. הנציג נפגש עם מספר שחקנים בשוק לטובת העניין, ומההיכרות שלנו רוב אלה עימם ישב, ובדקו האצוות, סירבו לרכוש התוצרת. יש סימן שאלה האם התוצרת הזו יכולה להימכר באירופה, וגם לטובת מכירה בישראל היא תיאלץ לעבור קודם את הבדיקות הנדרשות".

 

יוניבו קמה כמפעל קנאביס רפואי והכינה עצמה בעיקר לייצוא, אותו מנסים לקדם גם יו"ר החברה, חיים הורביץ, המכהן במקביל כיו"ר פורום הקנאביס הרפואי בהתאחדות התעשיינים. כעת, משהייצוא עדיין לא הוחל, ומשהחווה החקלאית לגידול קנאביס רפואי שיוניבו רכשה ב-2019 עדיין לא קמה, החברה פועלת בעיקר כיצרנית מקומית, כאשר השוק נשלט על ידי 2 מפעלי קנאביס רפואי עיקריים: פנאקסיה הציבורית, ובזלת פארמה – מפעל הקנאביס הרפואי הגדול בישראל, הפרטי.

 

מיוניבו נמסר בתגובה: "לצד מכירות של מאות ק"ג קנאביס רפואי בחודשים האחרונים לבתי מרקחת בישראל, יוניבו נכנסה להסכם אסטרטגי לייבוא קנאביס רפואי מקאנופי, חברת הקנאביס הגדולה בעולם על מנת להרחיב את נתח השוק שלה בישראל ולמלא את המחסור הקיים למטופלים בישראל.

 

"החברה מבינה כי גורמים בתעשייה שהפסידו את העסקה ומדברים כנגדה מונעים מקנאה. קאנופי בחרה ביוניבו בעיקר לאור היותה בעלת מפעל קיים ופעיל ותשתית מכירתית בבתי מרקחת בישראל. להסכם זה צפויה רווחיות דומה להסכמים בישראל והיא תשפיע לחיוב על תוצאותיה הכספיות ויותר מזה למיצובה של יוניבו כחברה בעלת נוכחות והסכמים בינלאומיים".

x