$
שווקי חו"ל

מניית מלאנוקס עולה והמיזוג עם אנבידיה מתעכב

בשיחת אנליסטים שערכה עם פרסום דו"חות הרבעון הרביעי הזכירה אנבידיה את מלאנוקס במשפט בלבד. מדברי הרוכשת עולה כי השלמת העסקה, שהוכרזה לפני שנה, לא צפויה בשלושת החודשים הקרובים

מאיר אורבך 08:0519.02.20

האם המיזוג בין מלאנוקס לאנבידיה בסכנה? אם לשפוט על פי שיחת אנליסטים שהתקיימה אתמול לרגל פרסום דו"חות אנבידיה לרבעון הרביעי, זה לכל הפחות יארך עוד זמן. 

במרץ 2019 הוכרז אחד האקזיטים הגדולים בתולדות המשק הישראלי: ענקית המעבדים האמריקאית אנבידיה(Nvidia) הודיעה כי היא רוכשת את יצרנית ציוד התקשורת הישראלית מלאנוקס מיקנעם ב־6.9 מיליארד דולר. אנבידיה הסכימה לשלם 125 דולר עבור כל מניה של מלאנוקס— פרמיה של כ־14% על המחיר שבו נסחרה בנאסד"ק באותה העת. מייסד ומנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן אמר אז ל"כלכליסט" כי הוא לא יכול היה לסרב למחיר כזה.

 

מאז ההודעה על הרכישה ועד היום שידרו וולדמן ומנכ"ל אנבידיה ג'נסן הואנג אופטימיות רבה ביחס להשלמת העסקה והדגישו את החיבור בין שתי החברות. אולם, מאז הוכרזה עברה כמעט שנה, והעסקה טרם הושלמה. הנימוק הרשמי: עיכובים בקבלת אישורים שונים מהרגולטורים בסין, שמהווה שוק יעד משמעותי עבור שתי החברות.

 

על פניו, שתי החברות נחושות להשלים את עסקת הרכישה. אולם בשיחת האנליסטים שקיימה אתמול מסרה אנבידיה איתותים שונים. במסגרת הדו"חות אנבידיה סיפקה תחזיות לרבעון הפיסקאלי הראשון של 2020, שלפיהן החברה הנמיכה את צפי ההכנסות שלה ב־100 מיליון דולר בשל השפעות נגיף הקורונה על הכלכלה הסינית ועל השוק העולמי, וזאת אף שהיא עדיין אינה יודעת את מידת ההשפעה המלאה של הקורונה. הפוקוס בסין מצוי כרגע אך ורק בקורונה ובנגזרותיו, וכל עניין אחר, כמו האישור לעסקה, הוסט הצידה.

 

באנבידיה הדגישו כי התחזיות אינן כוללות את מלאנוקס, ובכל הנוגע לעסקה ציינו כי החברה פועלת מול הרגולטורים בסין ומקווה להשלים את העסקה במחצית הראשונה של השנה. מצד אחד, זה מסביר מדוע תרומת מלאנוקס לא נכללת בתחזית; מצד שני, זה מעיד שהשלמת העסקה לא צפויה במהלך שלושת החודשים הקרובים. הרכישה של מלאנוקס היתה אחד הצעדים המשמעותיים של אנבידיה בשנה שעברה - אולם זו הוזכרה רק במשפט אחד לאורך כל השיחה.

 

הכנסות מלאנוקס עלו ב־22%, באנבידיה הן ירדו

בינתיים מניית מלאנוקס עולה על רקע ביצועים טובים, והשלימה עלייה של יותר מ־20% ב־12 החודשים האחרונים. כיום היא נסחרת במחיר של 121 דולר - מעט מתחת למחיר שאנבידיה הסכימה לשלם. לפיכך גם אם בסופו של דבר העסקה לא תצא לפועל, ייתכן שזה לא יהיה תרחיש שלילי במיוחד עבור מלאנוקס.

הכנסות מלאנוקס ברבעון האחרון עלו ב־31% ל־380 מיליון דולר, בהשוואה ל־290 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההכנסות ב־2019 כולה עמדו על 1.33 מיליארד דולר, עלייה של 22% בהשוואה ל־2018, אז הן הסתכמו ב־1.1 מיליארד דולר.

 

אנבידיה, שהוקמה ב־1993 על ידי הואנג, כריס מאלצ'וסקי וקורטיס פריאם, נסחרת כיום בשווי של 177 מיליארד דולר. החברה סיימה את הרבעון האחרון עם עלייה של 41% בהכנסות, שהגיעו ל־3.11 מיליארד דולר, אך בסיכום השנה כולה היא רשמה ירידה של 7% בהכנסות והן עמדו על 10.9 מיליארד דולר. כיום החברה מעסיקה 13 אלף עובדים.

 

וולדמן: "אם לא ב־2020, יקטן הסיכוי שתושלם"

רכישת מלאנוקס היא הקנייה היקרה ביותר של אנבידיה, במחיר שמשקף פרמיה של 17% על שווי השוק של מלאנוקס עקב ההודעה על המהלך. בקרב החברות הישראליות, האקזיט הזה שני בהיקפו רק לזה שעשתה מובילאיי, שנמכרה ב־2017 לאינטל תמורת 15.2 מיליארד דולר.

 

בספטמבר 2019 אמר וולדמן בראיון ל"כלכליסט": "אנחנו נערכים לשני המצבים: שנישאר חברה עצמאית, ושנהיה חלק מאנבידיה. אנחנו מחכים לאישור של האיחוד האירופי ושל הסינים. אני מאמין שזה ייסגר עד סוף השנה. אם זה לא יאושר במחצית השנייה של 2020, לדעתי קטן הסיכוי שהעסקה תושלם".

 

מימין: מנכ"ל אנבידיה ג'נסן הואנג ומנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן. שידרו אופטימיות מימין: מנכ"ל אנבידיה ג'נסן הואנג ומנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן. שידרו אופטימיות צילום: גיל נחושתן

 

x