שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הקשר החברי בין הדירקטורים והדח"צים של אדוארדו אלשטיין

אחרי שבעל השליטה בקבוצת דסק"ש מינה את אחותו דיאנה אלשטיין דן ובעלה נסטור דן, חברי קיבוץ ניר יצחק, לדירקטורים בחברות שבשליטתו, הוא מצא בקיבוץ גם מקור לדח"צים: חבר קרוב של בני הזוג ומכרה של האחות שעבדה אתה במפעל הקיבוץ

אורן כהן 07:2118.02.20
מאגר הדירקטורים הקיבוצי של אי.די.בי: אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בדסק"ש ואי.די.בי פתוח, שאותה רכש במסגרת הסדר חוב, ידוע כמי שלא בוחל בתרגילים עסקיים שמאתגרים את רשות ני"ע ואת חוק הריכוזיות. זאת, החל מרכישתה בעסקת בעלי עניין של אי.די.בי שהיתה ציבורית, והפיכתה לחברה פרטית שבבעלותו; עבור לעסקאות החלף (swap) שביצע במניות כלל ביטוח אחרי שלא קיבל היתר שליטה בה; ההכרזה שהוא איננו יותר בעל השליטה בנכסים ובניין, נושא שהביא להתנגשות בינו לבין רשות ני"ע שעדיין לא מקבלת את עמדתו; ולאחרונה, חילוקי הדעות שלו עם הדח"צים של נכסים ובניין, שמתנגדים לעסקת בעלי העניין שבמסגרתה הוא מעוניין שנכסים ובניין תרכוש את חלקה של אי.די.בי בנכס כושל ששתי החברות מחזיקות בשותפות.

 

דרך נוספת של אלשטיין לבצר את שליטתו בחברות שבקבוצה היא באמצעות מינוי בני משפחתו לדירקטורים בחברות אלה. כך, למשל, הוא מינה את אחיו אלחנדרו אלשטיין ליו"ר גב־ים ולדירקטור בנכסים ובניין שבה אלשטיין הוא גם יו"ר ומנכ"ל זמני, ובמקביל הוא גם דירקטור בגב־ים. וכאן נכנס לתמונה קיבוץ ניר יצחק שבנגב המערבי. תהליכי ההפרטה שעוברים הקיבוצים, בהם ניר יצחק, רופפו את את הערבות ההדדית, ובמקביל ירד גם קרנן של אסיפות החברים. ואז הגיע מארגנטינה אדוארדו אלשטיין שאחותו דיאנה אלשטיין דן ובעלה נסטור דן מתגוררים בניר יצחק. וכך, בזכותו של אלשטיין מצאו כמה קיבוצניקים ומכריהם של דיאנה ונסטור תחליף לאסיפות החברים: ישיבות דירקטוריון בחברות ציבוריות שבשליטתו.

 

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: איתן שגב

 

 

הדירקטוריון המשפחתי

 

את אחותו מינה אלשטיין לדירקטורית בשופרסל, דסק"ש ונכסים ובניין. כך שישיבת דירקטוריון בנכסים ובניין דומה לפעמים למפגש משפחתי של האחים לבית אלשטיין. את בעלה של דיאנה, נסטור דן, שהוא גזבר הקיבוץ, מינה אלשטיין לדירקטור במהדרין בנובמבר 2019, זאת במקביל לכהונתו כדירקטור באי.די.בי תיירות הפרטית של אלשטיין. ניר יצחק קלט לאורך השנים משפחות וחברים רבים שהגיעו מארגנטינה, שבה מצויים ליבת עסקיו של אלשטיין והחברות שדרכן הוא שולט בקבוצת דסק"ש.

אבל הקשר של אלשטיין לניר יצחק ולדירקטורים מקרב בני משפחתו שמגיעים מהקיבוץ, אינו מסתיים כאן והוא כולל גם דח"צים. כך, דניאל דרדיק, מי שהיה מרכז המשק בניר יצחק מונה בפברואר 2016 לדח"צ במהדרין.

 

דרדיק הוא גם חבר אישי של בני הזוג דיאנה ונסטור, שגם הוא, כאמור, דירקטור מטעם בעלי השליטה במהדרין. חלק מחברי הקיבוץ מכנים אותם "החונטה הארגנטינאית", שבה גם חברים נוספים שהגיעו מארגנטינה ותפסו עמדות כוח בקיבוץ. אחרי מינויו לדח"צ דרדיק המשיך לכהן במקביל, עד אמצע 2019, כמרכז המשק בניר יצחק. בהודעת דירקטוריון מהדרין על מינויו הצפוי נכתב שהוא גם חבר מזכירות הקיבוץ, גוף שהחלטותיו עשויות להשפיע על חייהם של דיאנה ונסטור דן.

 

בהצהרתו כמועמד לדח"צ כתב דרדיק כי הוא בעל תואר מוסמך למנהל עסקים מטעם אוניברסיטה בבואנוס איירס, הוא בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית ו"כשירות מקצועית" לתקנות כשירות הדח"צים. עוד כתב דרדיק כי "אין לי, לקרובי, לשותפי, למעבידי, למי שאני כפוף לו במישרין או בעקיפין או לתאגיד שהנני בעל שליטה בו, במועד המינוי און בשנתיים שקדמו למועד המינוי, זיקה לחברה, לבעל השליטה בחברה או לקרובו של בעל החברה". בביאור לסעיף זה מפורט כי "קרוב" משמעותו, בין היתר, אח או אחות של בעל השליטה.

 

 

החברה מהנהלת החשבונות

 

דח"צית נוספת שמונתה לנכסים ובניין במאי 2019 היא אירית הורוביץ, בעלת מומחיות חשבונאית ותואר ראשון בכלכלה ובמנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון. בשנים 2010-2006 היתה הורוביץ חשבת במפעל פולישק שהיה בבעלות ניר יצחק. שם גם הכירה את דיאנה אלשטיין ניר, שעבדה שנים רבות כתמחירנית במפעל. וכך, הדירקטורית והדח"צית בנכסים ובניין, שהן גם חברות בפייסבוק, עבדו יחד טרם מינויין לדירקטוריות, במחלקת הנהלת חשבונות של המפעל.

 

פרט תעסוקתי זה אינו מופיע בטופס קורות החיים של הורוביץ שפורסם על ידי נכסים ובניין עם מינויה לדח"צית. הסיבה: על פי החוק, דח"צ חייב לדווח על עסוקיו העיקריים ב־5 השנים שקדמו למינויו. במקביל, ובין היתר, הורוביץ היא סמנכ"לית כספים בארגון מושבי הנגב. בהצהרת המועמדות שלה לתפקיד הדח"צית מציינת הורוביץ כי קיימת "זיקה לא מהותית" בין מושבי הנגב שמוכרים תוצרת חקלאית למהדרין, שבשליטתו של אלשטיין, כאמור. זיקה זו הובאה גם לידיעת הדירקטוריון טרם מינויה לדח"צית. לפי התצהיר, מושבי הנגב מכרו למהדרין בשנים 2017 ו־2018 תוצרת חקלאית בהיקף של 1% ושל 1.3% מהתוצרת שלהם, תמורת 1.7 מיליון שקל ו־2.3 מיליון שקל בהתאמה.

 

משפטן הבקיא בדיני ממשל תאגידי אמר ל"כלכליסט", שמינוי דח"צים מקורבים לא אופייני רק לאי.די.בי. "אם תזיז אבנים תגלה אותו בהרבה חברות אחרות. כל נושא מינוי הדח"צים בישראל הוא בעייתי כי מי שמאתר אותם ומי שממנה אותם הוא בעל השליטה. אם הוא רוצה למנות חבר שלו שמשחק אתו כדורגל כל יום שלישי או חבר קיבוץ שלו, ואין ביניהם קשר משפחתי, הוא יכול למנות אותו אם הוא מצהיר שאין ביניהם יחסים עסקיים".

 

על פי חוק החברות אסור שלדח"צ תהיה זיקה כלכלית לחברה שבה הוא מכהן או לתאגיד הקשור אליה, ואין לו קשר מהותי להנהלה העסקית שלה. הדח"צ אמור להוות גורם עצמאי ואובייקטיבי, שיכול להביא בחשבון שיקולים נוספים במנותק מהשפעת בעלי השליטה ולשמש כנציג הציבור בדירקטוריון החברה ובאורגנים אחרים שלה. מינויים של דח"צים בחברות ציבוריות נועד, בין היתר, להגן על בעלי מניות המיעוט, כמו גם על בעלי עניין אחרים, בהם עובדי החברה או הנושים שלה, וכן למתן את יכולתם של בעלי השליטה לתמרן את החברה לטובתם האישית.

 

 

מתי אהרון מתי אהרון צילום: אתר החברה

 

 

ועדת איתור בלתי תלויה

 

מתי אהרון, מנכ"ל אנטרופי ממשל תאגידי אמר ל"כלכליסט" שהוא מעדיף שלא להתייחס למצב הספציפי בדסק"ש, אבל לדבריו, "מינוי דח"צים, שנמצאה בלב השיח בן משקיעים לחברות ציבוריות, צריך להתבסס על הצרכים והדרישות המקצועיות של החברה בהתאם לאפיון פרופיל ותמהיל הדירקטוריון וזאת בתהליך בלתי תלוי, באמצעות ועדה ייעודית בלתי תלויה לאיתור מועמדים רלבנטיים. דווקא ניתן לראות שחברות מסוימות מקבוצת דסק"ש, דוגמת שופרסל וגב־ים, ביצעו תהליכים כאלה בשנתיים אחרונות. גם חברות אחרות בשוק, בהן מליסרון, תמר פטרוליום, מבנה ואחרות ביצעו תהליכים דומים מתוך הבנה שהדבר תורם לחברה ולכלל מחזיקי העניין".

 

מקבוצת דסק"ש נמסר בתגובה: "דניאל דרדיק ואירית הורוביץ הם דירקטורים מקצועיים ובלתי תלויים שמועמדותם נבחנה ואושרה על ידי כל הגורמים המוסמכים בחברה ומחוץ לה, לרבות הגופים המוסדיים המחזיקים במניות החברות הרלבנטיות".

x