$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

לאחר גל התפטרויות: אנטרופי תבצע סקירה חוזרת של הממשל התאגידי בננו דיימנשן

ארבעה דירקטורים בלתי תלויים עזבו לאחרונה את החברה, כולל דירקטורית שכיהנה 11 יום בלבד ורק אחד נותר. גם ציון החברה, "טעון שיפור", ייבחן

צלי גרינברג 07:4212.02.20

חברת הייעוץ אנטרופי מתכננת לבצע סקירה חוזרת למצב הממשל התאגידי של חברת ייצור מדפסות התלת מימד ננו דיימנשן, הנסחרת בבורסות תל אביב ונאסד"ק בשווי של 39 מיליון שקל. זאת, לאור העזיבות וההתפטרויות האחרונות מדירקטוריון החברה.  

העזיבה האחרונה, ב־7 בפברואר השנה, היא ההתפטרות של אלי יורש, שכיהן כדירקטור בלתי תלוי מאז 2014. זו הגיעה שבועיים לאחר התפטרותן של 2 דירקטוריות בלתי תלויות נוספות: עירית בן עמי, המכהנת מאז שנת 2015, ומירי נווה, שמונתה 11 יום בלבד לפני התפטרותה. נווה החליפה את אברהם נחמיאס, שכיהן גם הוא כדירקטור בלתי תלוי מאז אוגוסט 2014.

 

גורמים בשוק ההון אמרו ל"כלכליסט" כי יכול להיות שהתפטרות הדירקטורים הגיעה על רקע גיוסי ההון האחרונים של החברה: 12 מיליון דולר בפברואר 2019 בדיסקאונט של 12%, וגיוס של 3.5 מיליון דולר, בדיסקאונט של 32%, ב־5 בפברואר 2020 שאחריו ירדה מניית החברה ב־29.6%.

 

מתי אהרון, מנכ"ל אנטרופי ממשל תאגידי, התייחס לנושא ואמר ל"כלכליסט" כי "בדומה לחברות אחרות שבהן יש אירועי ממשל תאגידי, כדוגמת התפטרויות חריגות, אכן, בכוונתנו לבצע סקירה חוזרת לממשל התאגידי של ננו דיימנשן לאור ההתפטרויות האחרונות של הדירקטורים הבלתי תלויים בחברה והישארות דירקטור בלתי תלוי אחד בלבד בה. הסקירה תבחן מחדש את דירוג הממשל התאגידי של החברה".

 

לגל התפטרויות הדירקטורים קדמו חילופי גברי בין אופיר בהרב שכיהן גם הוא כדירקטור בלתי תלוי ונכנס ב־26 בדצמבר 2019 לתפקיד היו"ר במקום אבי רייכנטל; ומינוי של יואב שטרן למנכ"ל ונשיא החברה החל מה־2 בינואר 2020 במקום עמית דרור, שנותר בדירקטוריון. רייכנטל פרש מהתפקיד כשנה ושבעה חודשים בלבד מאז שהחליף את יצחק שרם, שכיהן כיו"ר משותף ונאלץ לצאת לחופשה ללא תשלום בעקבות חקירתו בפרשת שורט טרייד.

 

בסקירת הממשל התאגידית הקודמת שנעשתה ב־29 במאי 2019 על ידי אנטרופי לננו דיימנשן קיבלה האחרונה את הציון: "To be improved" - אחד בלבד לפני ציון שלילי. אנטרופי ציינה בזמנו כי אין בחברה בעל שליטה או בעל עניין מהותי, וכי בדו"חות הכספיים לשנת 2018 נכללה הערת עסק חי על ידי רואה החשבון המבקר אותה.

 

הסקירה ציינה גם את יציאתו של יו"ר החברה דאז, שרם, לחופשה ללא תשלום על רקע חקירת משטרת ישראל בעניינו, ואת מינויו של מבקר פנים לחברה בחודש מרץ 2015, כאשר לפניו עזב מבקר פנים קודם לאחר חצי שנה בלבד, ללא ציון סיבת העזיבה.

 

עוד צוין כי היות והחברה נסחרת כחברה דואלית, היא מספקת מידע מועט בכל הקשור להיבטי הביקורת. לדוגמה, ננו דיימנשן אינה מפרטת בדיווחיה הנוגעים למבקר הפנים של החברה את היקף שעות הביקורת שלו לשנת 2018. בסקירה נכתב: "מאחר שהחברה דואלית היא לא כוללת שאלון בנושא ממשל תאגידי במסגרת דו"חותיה השנתיים".

 

מהחברה לא נמסרה תגובה, אך גורמים המקורבים לחברה מסרו ל"כלכליסט", כי הם "לא מכירים דבר כזה".

 

מתי אהרון מנכ"ל אנטרופי מתי אהרון מנכ"ל אנטרופי צילום: אתר החברה

 

 

מדפסת של ננו דיימנשן מדפסת של ננו דיימנשן

 

x