$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

טלי קיסר סטויה ויאיר אבידן מועמדים להחליף את חדוה בר

לפחות 7 מועמדים לתפקיד המפקח על הבנקים יוזמנו לראיון, בהם גם גל יערי לנדאו שהיתה מנכ"לית הבורסה בפועל. קיסר סטויה מכהנת כסגנית המפקחת הנוכחית. אבידן כיהן עד לאחרונה כסמנכ"ל בכיר בדיסקונט. מועמד בולט נוסף מתוך הפיקוח הוא דני חחיאשוילי, ראש אגף חדשנות וטכנולוגיה. בנק ישראל: "איננו מתייחסים לשמות פרטניים בתהליך האיתור והמינוי"

רחלי בינדמן 07:0903.02.20

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון מאיץ את החיפוש אחר מחליף למפקחת על הבנקים חדוה בר, שצפויה לפרוש באפריל הקרוב אחרי קדנציה בת חמש שנים. לכלכליסט נודע כי שלושה מועמדים צפויים להגיע לראיון אצל' ירון ומול ועדת האיתור שהקים. מדובר ביאיר אבידן, עד לאחרונה סמנכ"ל בכיר בבנק דיסקונט, טלי קיסר סטויה, סגנית המפקחת על הבנקים, כלומר מועמדת פנימית, וגל יערי לנדאו לשעבר מנכ"לית הבורסה בפועל והיום ראש מכון חוגג לחקר הבלוקצ'יין. מועמד בולט נוסף מתוך הפיקוח הוא דני חחיאשוילי, ראש אגף חדשנות וטכנולוגיה שמביא עמו את הרקע שמחפש פרופ' ירון ונחשב למועמד הפנימי המוביל.

 

 

 

עוד ארבעה מועמדים לפחות הגיעו לישורת הסופית ויזומנו לראיון. ועדת האיתור כוללת את מנהל חטיבת השווקים בבנק ישראל אנדרו אביר ואת היועצת המשפטית שלו עו"ד טידה שמיר, וכן את פרופ' אלעזר ברקוביץ ופרופ' גבריאלה שלו.

 

מימין: סגנית המפקחת  טלי קיסר סטויה וסמנכ"ל דיסקונט לשעבר יאיר אבידן מימין: סגנית המפקחת טלי קיסר סטויה וסמנכ"ל דיסקונט לשעבר יאיר אבידן צילומים: רמי זרניגר, אלכס קולומויסקי

 

אבידן שימש עד ינואר האחרון סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת חברות בנות בבנק דיסקונט וכן כיו"ר מרכנתיל. הוא הודיע על פרישה בתחילת השנה אך אמור להמשיך לכהן כדירקטור בחברות הבנות של הקבוצה. אבידן, היה חבר הנהלת דיסקונט מ־2010 והקים את חטיבת ניהול הסיכונים של הבנק וניהל אותה עד 2016 — בדומה למפקחת הנוכחית חדוה בר שלפני מינויה שימשה כמנהלת הסיכונים הראשית של בנק לאומי.

 

קיסר לעומת זאת צמחה בבנק ישראל ומונתה ב־2016 לסגנית של בר ולמנהלת אגף הערכה מוסדית, האמון על עבודת הפיקוח ובדיקת הסיכונים השוטפים של הבנקים. קיסר היתה שותפה בשני צוותים שהובילו רפורמות גדולות בבנקאות - צוות ברייס שעסק בהסדרת השוק לנותני שירותים פיננסיים (שעברו אחר כך לפיקוח רשות שוק ההון); וועדת שטרום להגברת התחרות בבנקים שהובילה להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים הגדולים לאומי ופועלים.

 

פרופ' ירון מעורב מאוד במינוי המפקח הבא ואף גייס חברת השמה לסיוע באיתור מחליף לבר, מהלך שלא נעשה בעבר. בראיון ל"כלכליסט" שפורסם ביום חמישי ירון ציין כי "המפקח או המפקחת הבאים חייבים שתהיה להם הבנה בטכנולוגיה, נדבך חשוב בהתפתחות הצפויה של השוק. עלינו לדעת לקדם את החדשנות, בלי שניעצר בגלל סיכונים שכרוכים בה כגון איומי סייבר". השאלה היא האם העובדה שאבידן וקיסר לא מגיעים מרקע זה תפגע בסיכוייהם להיבחר — אם כי בר, שגם לה לא היה רקע טכנולוגי, ידעה לקדם את התחום.

 

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לשמות פרטניים בתהליך האיתור והמינוי של מחליף או מחליפה למפקחת על הבנקים".

x