$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מגה אור מבטלת את רכישת ארנה בעקבות הצפת הקניון בנהריה

מגה סטאר, שבשליטת נחמיאס, רואה בנזקים שנגרמו לקניון שינוי מהותי לרעה בהסכם שעליו חתמה לרכישת השליטה בארנה סטאר גרופ מידי מרכוס וובר

גולן חזני 07:4302.02.20

פוצצה סופית העסקה שבמסגרתה אמורה היתה חברת מגה אור, שבשליטת צחי נחמיאס (40.28%), לרכוש את השליטה (61.86%) בארנה סטאר גרופ. ל"כלכליסט" נודע כי מגה אור הודיעה לארנה על ביטול העסקה בעקבות ההצפות הקשות שהתרחשו בנהריה בחודש שעבר ופגעו גם בקניון ארנה, הממוקם בסמוך לנחל הגעתון הזורם בעיר. המים שחדרו לקניון גרמו לנזקים משמעותיים, וב־8 בינואר הוא נסגר עד לתיקונם. היקף העסקה, שנחתמה באמצע דצמבר האחרון, עמד על 135 מיליון דולר.

 

בשבועות האחרונים גברו ההערכות כי העסקה שנחתמה בין מגה אור לבין הבעלים של קבוצת ארנה, מרכוס וובר, נקלעה לקשיים משמעותיים, ועתה מתברר כי היא אכן נפלה ואינה ניתנת להשלמה במתכונתה הנוכחית.

 

בהסכם בין וובר למגה אור, המנוהלת בידי איתמר רגב, נקבע כי היעדר שינוי מהותי לרעה שיתרחש בתקופת בדיקת הנאותות הוא בבחינת תנאי מתלה לעסקה. אך ההצפה של המפלסים התת־קרקעיים בקניון היא בבחינת אירוע שהוביל ל"שינוי מהותי לרעה", ומשמעותו אי־קיום תנאי מתלה לעסקה. ארנה גרופ לא חלקה עם החברה הרוכשת את המידע המהותי בדבר סכנת ההצפה, וכעת וובר ייאלץ למצוא פתרון אחר למכירה.

 

מרבית 135 מיליון הדולרים שמגה אור התחייבה לשלם במסגרת העסקה נועדו לכיסוי הלוואות בעלים בהיקף של 133 מיליון דולר שהעמיד וובר לחברה. במועד הדיווח על העסקה נקבע שתבוצע בדיקת נאותות במשך 60 יום, אך ההצפות בנהריה הגיעו זמן לא רב לאחר מכן. אך למרות ההצפה וסגירת הקניון, הוא מבוטח, ולפי הערכות צפוי להיפתח ולשוב לפעילות לקראת סוף פברואר.

 

קניון ארנה בנהריה מוצף, בינואר קניון ארנה בנהריה מוצף, בינואר

 

 

 

רכשה את ישפרו

 

מגה אור חתמה בשבוע שעבר על עסקה לרכישת חברת המרכזים המסחריים ישפרו מנכסים ובניין שבשליטת אדוארדו אלשטיין תמורת 855 מיליון שקל, תוך שהיא מקדימה את קרן ריט 1 ולהב אל־אר — ובעיקר את בעלי תנופורט כידן דהרי וירון אדיב, שמחו על כך כי ההצעה הגבוהה יותר שנתנו לא נבחרה.

 

- מגה אור זכויות ב־22 מרכזים מסחריים ולוגיסטיים — שמונה מהם בשותפות עם ביג, בארבעה היא שותפה עם רמי לוי ובמרכזים נוספים היא שותפה עם קרן ריט 1.

 

בסביבת החברה דוחים על הסף כל אפשרות לקשר בין עסקת ישפרו לבין ביטול העסקה לרכישת ארנה.

 

למגה אור יכולת מזומן של 1.2 מיליארד שקל, כולל תשלום בהיקף של 400 מיליון שקל, שאמור להתקבל מרמי אונגר בעבור מרכז לוגיסטי שהוא רכש ממנה במודיעין.

x