שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

חקירה בבריטניה מעכבת את המיזוג שייצור חברת ענק למשלוחי אוכל

הרשויות מעכבות את ההשתלטות של טייקאווי ההולנדית, שהיא החברה האם של תן ביס, על חברת ג'אסט איט - וזאת תמורת 6.2 מיליארד פאונד; החשש: מהלך זה יפחית את התחרותיות בשוק; טייקאווי טוענת כי הדבר רק יעכב את המיזוג עד לסוף השבוע הבא

שירות כלכליסט 17:0024.01.20

חברת משלוחי האוכל ההולנדית טייקאווי, שהיא החברה האם של תן ביס הישראלית, לוחצת לקידום השתלטותה על חברת ג'אסט איט הבריטית תמורת 6.2 מיליארד פאונד. המהלך ייצור את אחת מחברות משלוחי האוכל הגדולות בעולם, אך הוא מתעכב לאחר שהרשויות בבריטניה הודיעו על חקירה של המיזוג.

 

 

 

טייקאוויי מסרה שהחקירה של הרשות הבריטית לתחרותיות ושווקים (CMA) רק תדחה את השלמת ההשתלטות לסוף השבוע הבא.

 צילום: שאטרסטוק

 

ה-CMA עשויה להחליט לפתוח בחקירה רשמית באם יימצא חשד ראשוני לכך שהמיזוג צפוי להפחית את התחרותיות בשוק. במקרה כזה, טייקאוויי לא תוכל להמשיך במיזוג עד לסיום החקירה.

 

החקירה האפשרית היא הטוויסט האחרון בניסיונה של טייקאוויי לרכוש את ג'אסט איט, עליו הודיעה לראשונה באוגוסט, והיא מגיעה מספר שבועות לאחר שזכתה במאבק ארוך על רכישת החברה מול יריבתה Prosus. טייקאוויי חשפה את דבר החקירה אתמול (ה'), והוסיפה שהרגולטור יבדוק האם היא נכנסה מחדש לשוק הבריטי, לאחר שיצאה מבריטניה ב-2016, וזאת מבלי שתיחתם עסקה קודם לכן. "החברה מאשרת שלא הייתה לה כוונה להיכנס מחדש לשוק הבריטי ללא עסקה שתיחתם ראשית עם ג'אסט איט", כך מסרה החברה ההולנדית.

 

ה-CMA כבר חוקרת את תוכניותיה של אמזון להוביל השקעה של 575 מיליון פאונדבחברת המשלוחים Deliveroo. טייקאוויי נופלת ב-2.2% ל-83.85 יורו למניה בבורסת אמסטרדם, בעוד ג'אסט איט יורדת ב-3.7% ל-848.2 פני למניה בלונדון.

 

טייקאוויי נפרדה כאמור מהשוק הבריטי לפני כשלוש וחצי שנים לאחר שרשמה הפסדים ונאבקה להגדיל את נפח פעילותה. באותו חודש מכרה ג'אסט איט את עסקיה לטייקאוויי בבלגיה, לוקסמבורג והולנד. "איננו מצפים שחקירת ה-CMA תמנע את המיזוג של שתי החברות, בהינתן העובדה שלטייקאוויי אין שום נוכחות בשוק הבריטי", כך אמרו אנליסטים של סיטיבנק.

x