$
מט"ח וסחורות

בנק ישראל רוכש הבוקר מאות מיליוני דולרים; השקל נחלש ב-0.3%

המטבע האמריקאי נסחר תמורת 3.46 שקלים; בחודש דצמבר רכש בנק ישראל מט"ח בהיקף של 3.6 מיליארד שקל

עמרי מילמן 09:4123.01.20

בנק ישראל מתערב הבוקר (ה') בשוק המט"ח ורוכש מאות מיליוני דולרים, כך נודע ל"כלכליסט". מה שמביא להתחזקות הדולר בשיעור של 0.3% מול השקל לרמה של 3.46 שקלים. היורו עולה ב-0.4% ונסחר תמורת 3.839 שקלים. 

 

בנק ישראל התערב מספר פעמים החודש בשוק המט"ח וביצע רכישות. בחודש דצמבר, על פי דיווח תקופתי של בנק ישראל, הבנק ביצע רכישות בהיקף של 3.6 מיליארד שקל.

 

 

בנק ישראל מתערב בשוק המט"ח כאשר הוא סבור שהתחזקות השקל נובעת מפעילות ספקולנטים ולא מחוזקת המשק הישראלי. בתדרוך לעיתונאים שערך נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון עם החלטת הריבית האחרונה מתחילת החודש אמר כי "מאז החלטת הריבית בסוף נובמבר בנק ישראל פעל בשוק המט"ח בהיקפים משמעותיים יחסית.

 

"במהלך 2019 התחזקות השקל הייתה חריגה ביחס למטבעות אחרים, ולהערכתנו השקל התחזק מעל ומעבר למה שניתן היה לצפות כתוצאה מהנתונים המאקרו-כלכליים הבסיסיים של המשק. כתוצאה מכך, שער החליפין סטה מהחלון שתואם את הפעילות הכלכלית הנאותה ויציבות המחירים. על סמך נתונים פרטניים שבנק ישראל אוסף ניתן ללמוד שחלק מהייסוף היה תוצאה של גורמים פיננסיים קצרי טווח, שהיו עלולים לפגוע בפעילות הכלכלית ובחזרת האינפלציה אל תוך היעד".

 

באותו תדרוך ביקש ירון להדגיש כי "בנק ישראל ערוך למנוע ייסוף חריג של השקל באמצעות רכישת מט"ח ככל שיידרש, ובפרט ככל שנעריך שהייסוף יהיה תוצאה של גורמים בעלי אופי פיננסי. החלטות לגבי היקף ההתערבות מתקבלות אך ורק בהתאם להערכות אודות התפתחות שער החליפין והשפעתו על המשתנים המקרו כלכליים".

 

 

נגיד בנק ישראל אמיר ירון נגיד בנק ישראל אמיר ירון צילום: עמית שעל

 

x