$
בורסת ת"א

פזקר תימכר לאינרום ב-135 מיליון שקל; פז תפסיד 55-65 מיליון שקל בבית הזיקוק באשדוד

את ההחלטה למכור את פזקר, חברה לאיטום ובידוד, הוביל יו"ר דריקטוריון פז, אברהם ביגר - שתי החברות חתמו אתמול על מזכר הבנות לביצוע העסקה; במקביל, בית הזיקוק באשדוד ירשום ברבעון הרביעי של 2019 הפסד שנובע בעיקרו מעליית מחיר חבית הנפט

גולן חזני 09:3423.01.20
פז מוכרת לאינרום את חברת פזקר העוסקת בפיתוח ובייצור של מוצרי איטום ובידוד לשוק הבנייה: אינרום תשלם לפז 135 מיליון שקל בעבור החברה - שתי החברות חתמו אתמול על מזכר הבנות לביצוע העסקה.

 

את ההחלטה למכור את פזקר הוביל יו"ר דריקטוריון פז, אברהם ביגר, בתקופת הביניים שבין פרישת המנכ"ל הקודם יונה פוגל לבין כניסת המנכ"ל הנוכחי ניר שטרן, שנכנס בפועל לתפקידו השבוע.

 

 

יו"ר פז אברהם ביגר יו"ר פז אברהם ביגר צילום: יח"צ

 

מאחורי ההחלטה עומדת כוונה אסטרטגית של פז להתמקד בפעילויות המרכזיות שלה ולנהל את ההון שלה בצורה אופטימלית עבור בעלי המניות. לכן החליט דריקטוריון החברה למכור את הפעילות שאינה בליבה העסקית של החברה ואין לה סינרגיה לשאר פעילויות החברה.

 

החלטה מעניינת נוספת של פז היא להשקיע בחברה לאנרגיה חלופית: פז תשקיע 10 מיליון דולר בחברת ג'נסל (GENCELL) המייצרת תאי דלק חסכוניים. כנגד ההשקעה תקבל פז 4-5 אחוז מהון המניות של החברה. החברה עוסקת בפיתוח מוצרים לצורך הפקת אנרגיה נקיה וזולה לצרכים ושימושים שונים (לרבות לתדלוק כלי רכב).

 

בפז מעריכים כי מוצריה העתידיים של Gencell יוכלו להשתלב במתחמי תחנות פז, בדרך של תדלוק רכבים המונעים במימן. המשקיע העיקרי בחברה הוא איש העסקים בני לנדא.

 

במקביל דיווחה החברה לבורסה כי בית הזיקוק באשדוד ירשום ברבעון הרביעי של 2019 הפסד של 55-65 מיליון שקל (ההפסד התפעולי המתואם יעמוד על 25 מיליון שקלים). ההפסד נובע בעיקרו מעליית מחיר חבית הנפט לסוף השנה שהובילה לרישום הפסד בגין הגנות על המלאי ליום ה-31.12.19. 
x