$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מנסה לשכך את הצרות: טבע חושפת את תרומתה לכלכלה

ממחקר אמריקאי, שאת נתוני הבסיס שלו סיפקה טבע עצמה, עולה כי תרומת חברת התרופות לתוצר העולמי ב־2018 עמדה על 60.7 מיליארד דולר

סופי שולמן 06:5723.01.20

בטבע מאסו בלהיות שק החבטות של המשקיעים, אבל בעיקר של הרגולטורים האמריקאים. נראה כי בחברה החליטו להשיב מלחמה.

 

 

 

לידי כלכליסט הגיע דו"ח מיוחד, אותו הזמינה טבע מחוקר אמריקאי, אשר שופך אור על תרומתה של ענקית הגנריקה לכלכלות המדינות בהן יש לה פעילות משמעותית. המחקר בחן את הפרמטרים של תעסוקה, שכר העובדים וסך התרומה לתוצר המקומי. הוא הקיף 19 מדינות מתוך ה־60 בהן פועלת טבע ואשר בהן מועסקים 77% מעובדי החברה. את המחקר ערך כלכלן בשם אלכס בריל, יועץ כלכלי עצמאי, שעבד בעבר בממשל הנשיא ג'ורג'.וו.בוש.

 

בריל הסביר ל"כלכליסט" כי קיבל את נתוני הבסיס מטבע, כלומר את מספר עובדיה בכל מדינה ואת השכר המשולם להם ועל בסיס המודלים הכלכליים המקובלים הוא ביצע את החישובים על השפעת טבע על התוצר ועל התעסוקה בכל מדינה. המחקר מתייחס לשנת 2018, שנה ראשונה של יישום תוכנית הארגון מחדש הנרחבת של מנכ"ל טבע קור שולץ, במהלכה פוטרו 11,500 עובדים, חלקם הגדול בארה"ב.

 

קור שולץ, מנכ"ל טבע קור שולץ, מנכ"ל טבע צילום: בלומברג

 

 

הקיצוצים בטבע נמשכו גם בשנת 2019

 

ב־2019 המשיכה החברה בקיצוצים הנרחבים ולפי שולץ היא צפויה לסגור מפעלים נוספים גם ב־2020, כך ששיעורי התעסוקה במדינות שנבדקו במחקר הנוכחי עשויים להתכווץ. טבע תפרסם את הדו"חות הכספיים ל־2019 ב־12 בפברואר, אז היא גם תספק מספרים עדכניים לגבי היקף הפיטורים בשנה החולפת. המסקנה המרכזית של המחקר היא שלטבע תרומה ניכרת לכלכלות בהן היא פועלת, בזכות תעסוקה ישירה ועקיפה שהיא מייצרת. חישובי תעסוקה עקיפה ותרומה לתוצר מתבססים לצד תשלומי שכר על תשלומים נוספים, כגון שכירות עבור משרדים ומחסנים, או שירותי הובלה בהם משתמשת טבע במדינות בהן היא פועלת, כמו למשל משאיות שמובילות את התרופות ואת החומרים עבורן.

 

ב־19 המדינות שנבחנו העסיקה טבע באופן ישיר ועקיף 230 אלף עובדים ותרמה 50.7 מיליארד דולר לתוצר המצרפי שלהן. ב־41 המדינות שלא השתתפו במחקר - כאשר שתי מדינות עם נוכחות משמעותית של של טבע, הודו ומקסיקו, נותרו בחוץ - היא מוסיפה 10 מיליארד דולר לתוצר. סך תרומתה של טבע לתוצר העולמי ב־2018 הייתה 60.7 מיליארד דולר בחישוב זה. התרומה המשמעותית ביותר של טבע היא כמובן לכלכלה הישראלית. החברה היא עדיין אחד המעסיקים הגדולים במשק עם 4,800 עובדים שמועסקים ישירות ואשר על פי המודל במחקר מתורגמים לתעסוקה עקיפה של 19,100 עובדים. יש לציין כי את החלק הישראלי של המחקר ביצעה חברת רותם אסטרטגיה ולא החוקר האמריקאי.

 

מקווים להגיע לפשרה בפרשת התרופות הגנריות

 

מספרים אלה ודאי ישלפו על ידי הנהלת טבע במהלך מגעיה לפשרה בפרשת משככי הכאבים בה היא מעורבת בארה"ב. טבע נתבעת, יחד עם יצרניות תרופות נוספות, על חלקה בהתמכרות ומוות של אזרחים אמריקאים רבים כתוצאה משימוש בתרופות אלה. טבע והחברות הנוספות כבר הגיעו להסכמה טנטטיבית עם הרשויות האמריקאיות, במסגרתה תשלם החברה קנס של 250 מיליון דולר ותתרום תרופות לטיפול בהתמכרות למשככים בעלות של 23 מיליארד דולר על פי עשר שנים.

 

עם זאת, טבע עדיין צריכה להתמודד גם עם פרשת תיאום מחירי התרופות הגנריות בארה"ב. גם בפרשה זו חשופה החברה להשלכות משפטיות ופיננסיות בדמות קנס גבוה. על פי פרסומים מסוף 2019, טבע, יחד עם חברות תרופות נוספות שמעורבות לכאורה בקרטל תיאום המחירים, מנהלת מגעים עם משרד המשפטים האמריקאי על תשלום קנס וסגירת הפרשה ללא הגשת כתב אישום.

 

 

 

x